Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Nowele Prusa

Pozostali bohaterowie „Antka”Ojciec Antka
Ojciec Antka, Rozalki i Wojtka zginął przygnieciony drzewem podczas pracy w lesie. Pozostawił rodzinę w ciężkiej sytuacji materialnej.

Wojtek
Był najmłodszym dzieckiem w rodzinie, bratem Antka i Rozalki.

Rozalia

Dziewczynka przyszła na świat, gdy tytułowy bohater noweli miał dwa latka. Od najmłodszych lat pomagała w gospodarstwie. W lecie pasała z bratem bydło: „bo chłopak zajęty struganiem nigdy się nie dopilnował. (…) Dopiero gdy siostra razem z nim pasła, było lepiej: on strugał patyki, a ona pilnowała krów”. Zimą wykonywała obowiązki w domu: nosiła wodę, gotowała krupnik. Gdy miała osiem lat, nagle zachorowała. Wówczas matka wraz ze znachorką - chcąc „wygnać” z małej chorobę, położyły ją na desce i wsadziły do gorącego pieca. Rozalka spaliła się żywcem, nie pomogły jej błagania o wyjęcie z ognia.

Wójt
Był mężczyzną starym i łysym. Z pierwszego małżeństwa miał córkę, którą wydał za mąż, a z drugiego kilkoro młodszych pociech. Gdy ożenił się trzeci raz, wszyscy mieszkańcy wsi zazdrościli mu pięknej i młodej zony, bogatej Cyganki zza Wisły.

Wójtowa

Była piękną, młodą i bogatą Cyganką, którą poślubił wójt. Choć ubierała się jak „chłopka”: na głowie wiązała chustkę, na szyi zawieszała korale i bursztyny, to zwracała uwagę swą nieprzeciętną urodą: „Wójtowa była jak iskra. Czysta Cyganka z wiśniowymi ustami nieco odchylonymi i z oczami czarnymi, w których niby ogień paliła się jej młodość”.

Gdy zamieszkała we wsi, wszyscy od razu zauważyli, że swym wesołym usposobieniem ożywiła domostwo. Wójtowa była ponadto osobą gościnną, skorą do zabawy, acz gwałtowną i zmienną: „Jejmość rada była wszystkim, śmiała się, karmiła i poiła gości. Ale też czasem wytargała którego za włosy, a nawet i wybiła, bo humor u niej łatwo się zmieniał”. Wokół siebie zgromadziła spore grono adoratorów, gotowych na wszystko, by tylko zyskać jej przychylność (wśród nich znalazł się Antek, którego wyraźnie sprowokowała wzrokiem podczas pierwszego spotkania w kościele).

Nauczyciel

Temu bohaterowi, nazwanemu ironicznie przez narratora „wielmożnym panem”, z dziurawych butów wystawała słoma, jego stary kożuch był cały pokryty łatami. Na głowie nosił baranią czapkę.
O jego nieuczciwości i zachłanności świadczy fakt, iż Antka przyjął do szkoły za opłatą, choć otrzymywał pensję od gminy. Powiedział matce chłopca: „Taka nauka jak moja to nie dla biedaków”. Nie był dobrym pedagogiem, lecz cieszył się zaufaniem rodziców, wierzących, że nauczy ich dzieci przydatnych rzeczy. Bił swych uczniów za najmniejsze przewinienie, nie potrafił im pomóc w przyswajaniu wiedzy, nie zwracał uwagi na mądrzejsze dzieci, czego dowodem jest znęcanie się nad Antkiem za to, że ten kwestionował prawdziwość słów dydaktyka (malec nie rozumiał, jak kreski narysowane na tablicy, czyli litery, mogą oznaczać dom). Dzieci, które chodziły do szkoły trzeci rok, znały tylko abecadło, a te z niższych klas cały czas powtarzały tylko pierwsze cztery litery.

Wykorzystywał swych podopiecznych do wykonywania obowiązków w jego domu. Gdyby należycie wykonywał swą pracę, straciłby szybko zarobek (uczniowie nie potrzebowaliby już lekcji).

Również zauroczył się piękną wójtową. To dla niej kupił nowy ubiór, w którym przypominał dziedzica: „podstarzały profesor, sam licho jedząc i morząc głodem swoją gospodynią, za każdą pensję miesięczną kupował sobie jakiś figlas do ubrania i siadywał u wójtowej na progu (bo go z izby wyganiano) albo klął i wzdychał pomiędzy opłotkami”. Mimo to nie miał u urodziwej Cyganki żadnych szans.

Kowal

Narrator określił go jako „człowieka nijakiego”, kującego żelazo i piłującego je „ani źle, ani dobrze”. Przyjmował chłopców na naukę rzemiosła, by w czasie praktyk bić ich „aż puchli” i pilnować, by żaden z nich nie nauczył się zawodu i w przyszłości nie był dla niego stworzył mu konkurencji. Bał się, że gdyby jednak tak się stało, musiałby pracować sumienniej i solidniej niż dotychczas, by nie stracić klientów.

strona:    1    2    3  

Zobacz inne artykuły:

Antek
„Antek”- streszczenie
Czas i miejsce akcji noweli „Antek”
Charakterystyka Antka
Streszczenie „Antka” w pigułce
Kompozycja noweli „Antek”
Problematyka „Antka”
Pozostali bohaterowie „Antka”
Motywy literackie w noweli „Antek”
Plan wydarzeń „Antka”
Najważniejsze cytaty noweli „Antek”

Kamizelka
„Kamizelka” - streszczenie
Streszczenie „Kamizelki” w pigułce
Bohaterowie „Kamizelki”
Problematyka „Kamizelki”
Budowa noweli „Kamizelka”
Plan wydarzeń „Kamizelki”
Ekranizacja „Kamizelki”
Najważniejsze cytaty z „Kamizelki”

Katarynka
„Katarynka” - streszczenie
Pan Tomasz – charakterystyka postaci
Problematyka „Katarynki”
Czas i miejsce akcji „Katarynki”
Streszczenie„ Katarynki” w pigułce
Charakterystyka dziewczynki
„Katarynka” jako nowela
Motywy literackie w „Katarynce”
Plan wydarzeń „Katarynki”
Ekranizacje „Katarynki”
Najważniejsze cytaty z „Katarynki”

Inne
Biografia Bolesława Prusa
Nowela jako gatunek. Wyznaczniki
Bolesław Prus - kalendarium twórczości
Kalendarium życia Bolesława Prusa
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies