Problematyka „Antka” - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Nowele Prusa

Problematyka „Antka”

Autor: Karolina Marlêga

Wówczas podajcie rÄ™kÄ™ pomocy temu dziecku. BÄ™dzie to nasz maÅ‚y brat, Antek, któremu w rodzinnej wsi staÅ‚o siÄ™ już za ciasno, wiÄ™c wyszedÅ‚ w Å›wiat oddajÄ…c siÄ™ w opiekÄ™ Bogu i dobrym ludziom”.

Wszędzie wokół nas są ludzie podobni do Antka, którzy marnują swój naturalny talent, ponieważ nie spotkali na swojej drodze życzliwości i pomocy innych ludzi.

Nowelę można również odczytywać jako manifest wartości pozytywistycznych. Pierwszą z nich jest dostępność i poziom edukacji. Choć za wielką zaletę należy uznać fakt, iż na wsiach pojawiły się wreszcie szkoły, to za wadę to, że dzieci chodziły do niej tylko zimą, gdy ich rodzice uznali, że nie przydadzą się im do niczego w domach. Oświata nie była wcale powszechna, ponieważ wiejskie szkoły stały otworem jedynie przed dziećmi gospodarzy, a nie wszystkimi. Innym problemem był poziom owej edukacji. Nauczyciel ukazany w Antku to ucieleśnienie wszystkich najgorszych cech pedagoga: niewłaściwe podejście do dzieci, niedbalstwo czy stosowanie kar cielesnych. Poza tym człowiek ten był oszustem, który wyłudził od matki Antka nieprzysługujące mu pieniądze. Mężczyzna celowo spowalniał proces nauczania (abecadła uczył aż trzy lata), by zgarnąć jak najwięcej apanaży od gminy.

DrugÄ… ważnÄ… przesÅ‚ankÄ… programu pozytywistów byÅ‚a konieczność edukacji dzieci szczególnie uzdolnionych. TytuÅ‚owy bohater, który posiadaÅ‚ naturalny talent artystyczny byÅ‚ traktowany we wsi niczym „odmieniec”, jak nazywaÅ‚a go wÅ‚asna matka. Jedynym czÅ‚owiekiem, który poznaÅ‚ siÄ™ na jego talencie i kunszcie byÅ‚ szynkarz Mordka, który odkupywaÅ‚ od niego maÅ‚e arcydzieÅ‚a za Å›mieszne pieniÄ…dze i odsprzedawaÅ‚ w okolicy z dużym zyskiem. Mężczyzna ten nigdy nie wyjawiÅ‚ swoim nabywcom tożsamoÅ›ci mÅ‚odego artysty. Również kowal zorientowaÅ‚ siÄ™, że Antek jest Å›wietnym rzemieÅ›lnikiem, ale w strachu przed nowym konkurentem przeniósÅ‚ bohatera do innej pracy. Oczywiste byÅ‚o, że utalentowane wiejskie dzieci wymagaÅ‚y szczególnej opieki, lecz nikt im jej nie zapewniaÅ‚: „Alboż kto pielÄ™gnuje kwiaty, dzikie gruszki i wiÅ›nie, choć niby wiadomo, że przy staraniu i z nich byÅ‚by wiÄ™kszy pożytek?...”.
Trzecim hasłem pozytywistycznym, które znalazło odbicie w Antku była konieczność wprowadzenia na wieś zawodowej opieki medycznej. Gdyby we wsi nad Wisłą zamiast znachorki ludzi leczył prawdziwy lekarz, Rozalka uniknęłaby z pewnością tragicznej śmierci w piecu do chleba. Brak specjalistycznej opieki medycznej owocował tym, iż ludność wiejska była zmuszona do stosowania medycyny tradycyjnej, która nie zawsze była racjonalna. Zatrważające było jednak to, że matka Rozalki i pozostali mieszkańcy wsi wierzyli bezkrytycznie w słowa znachorki i posłusznie wykonywali jej polecenia, nawet te niedorzeczne.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Antek
„Antek”- streszczenie
Czas i miejsce akcji noweli „Antek”
Charakterystyka Antka
Streszczenie „Antka” w piguÅ‚ce
Kompozycja noweli „Antek”
Problematyka „Antka”
Pozostali bohaterowie „Antka”
Motywy literackie w noweli „Antek”
Plan wydarzeÅ„ „Antka”
Najważniejsze cytaty noweli „Antek”

Kamizelka
„Kamizelka” - streszczenie
Streszczenie „Kamizelki” w piguÅ‚ce
Bohaterowie „Kamizelki”
Problematyka „Kamizelki”
Budowa noweli „Kamizelka”
Plan wydarzeÅ„ „Kamizelki”
Ekranizacja „Kamizelki”
Najważniejsze cytaty z „Kamizelki”

Katarynka
„Katarynka” - streszczenie
Pan Tomasz – charakterystyka postaci
Problematyka „Katarynki”
Czas i miejsce akcji „Katarynki”
Streszczenie„ Katarynki” w piguÅ‚ce
Charakterystyka dziewczynki
„Katarynka” jako nowela
Motywy literackie w „Katarynce”
Plan wydarzeÅ„ „Katarynki”
Ekranizacje „Katarynki”
Najważniejsze cytaty z „Katarynki”

Inne
Biografia Bolesława Prusa
Nowela jako gatunek. Wyznaczniki
Bolesław Prus - kalendarium twórczości
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies