„Pieśń o Rolandzie” – streszczenie - strona 2
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Pieśń o Rolandzie

„Pieśń o Rolandzie” – streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

11.
Karol Wielki rozkazał odstawienie mułów do stajni. W sadzie rozstawiono namiot, zaproszono dziesięciu posłów i rozpoczęła się trwająca do rana uczta. Nad ranem cesarz wstał, wysłuchał mszy, po czym wezwał francuskich baronów na naradę.

12.
WÅ›ród wezwanych byli: Ogier diuk, Turpin arcybiskup, Ryszard Stary i jego bratanek, waleczny hrabia Gaskonii Acelin, Tybald rejmski i jego krewniak Milon, Gerier i Geryn, hrabia Roland i Oliwier „waleczny i szlachetny (…) i Ganelon przybyÅ‚, ten, który dopuÅ›ciÅ‚ siÄ™ zdrady”. RozpoczÄ™to naradÄ™.

13.
Cesarz oznajmił zebranym, że król Marsyl przysłał swych posłów, przez które obiecuje bogactwa i przybycie za Karolem do Francji, gdzie przyjmie chrześcijaństwo.

14.
PrzemówiÅ‚ hrabia Rolad. RzekÅ‚, że cesarz nie powinien wierzyć królowi Marslowi, ponieważ cesarz przebywaÅ‚ w Hiszpanii od siedmiu lat, podczas których zdobyÅ‚ wszystkie miasta. W miÄ™dzyczasie król Marsyl dopuÅ›ciÅ‚ siÄ™ zdrady, przysyÅ‚ajÄ…c do nich piÄ™tnastu posłów z gaÅ‚Ä…zkami oliwnymi. Wówczas obiecywaÅ‚ to samo, a gdy cesarz wysÅ‚aÅ‚ do niego dwóch posłów – Bazana i Bazylego, on Å›ciÄ…Å‚ im gÅ‚owy w górach. Rolad zażądaÅ‚ pomszczenia losu hrabi: „Prowadź wojnÄ™ tak, jakeÅ› rozpoczÄ…Å‚! Powiedź pod SaragossÄ™ swoje chorÄ…gwie; podejmij oblężenie, choćby miaÅ‚o trwać caÅ‚e twoje życie, i pomÅ›cij tych, których zdrajca pozabijaÅ‚!”.

15.

Cesarz wysłuchał siostrzeńca, nic nie mówiąc. Nagle stanął przed nim Ganelon. Zaczął tłumaczyć, że skoro król Marsyl obiecał, iż zostanie jego lennikiem, przyjmie chrześcijaństwo z całą Hiszpanią, to niech Karol uwierzy w te słowa i nie odrzuca zgody.

16.
Głos zabrał Naim. Poparł Ganelona twierdząc, że skoro Marsyl oddaje się do dyspozycji Karola, to nie kłamie i jest szczery w swym dążeniu do zawarcia pokoju.

17.
Cesarz zastanawiał się z zebranymi, kogo wysłać do Saragossy jako posłańca. Choć zgłosił się Naim, Karol nie wyraził zgody na odejście swego najlepszego doradcy.
18.
Kolejnym ochotnikiem był Rolad, przeciw czemu zaprotestował hrabia Oliwier mówiąc, że Rolad jest zbyt porywczy, by zostać posłańcem. Na koniec sam zgłosił swą kandydaturę, której król Karol również nie przyjął. Oznajmił, że ani Rolad, ani Oliwier nie otrzymają tej misji.

19.
Następnym ochotnikiem był Turpin rejmski. Chciał od cesarza dostać zgodę na wyjazd, na co zagniewany król odparł, by usiadł i nie zabierał głosu bez jego pozwolenia.

20.
Król Karol poprosiÅ‚ rycerzy o radÄ™ w wyborze barona do misji poselstwa. Roland rzuciÅ‚ kandydaturÄ™ swego ojczyma Ganelona. Wybór ten poparli Frankowie. Gdy Ganelon usÅ‚yszaÅ‚ obradowanie, ogarnÄ…Å‚ go lÄ™k, a jego oczy zrobiÅ‚y siÄ™ bÅ‚yszczÄ…ce. KrzyknÄ…Å‚ do pasierba: „Szalony! Co do ciebie przystÄ…piÅ‚o? WiedzÄ… wszyscy, że jestem twym ojczymem, i oto wskazaÅ‚eÅ› mnie, abym jechaÅ‚ do Marsyla. JeÅ›li Bóg pozwoli, abym wróciÅ‚ stamtÄ…d, bÄ™dÄ™ ci szkodziÅ‚, ile bÄ™dÄ™ mógÅ‚, przez caÅ‚e twoje życie!, na co Roland odparÅ‚, że nie boi siÄ™ gróźb i, jeÅ›li król siÄ™ zgodzi, może go zastÄ…pić, bo nie jest tchórzem.

21.
Ganelon zaznaczyÅ‚, że Roland nie pójdzie za niego, ponieważ nie jest jego wasalem. RzekÅ‚, że jeÅ›li król rozkaże mu jechać do Saragossy, wykona polecenie, a gdy wróci – zemÅ›ci siÄ™ na pasierbie. Roland na te sÅ‚owa wybuchnÄ…Å‚ Å›miechem.

22.
Ganelon widząc reakcję Rolanda, zezłościł się jeszcze bardziej. Krzyknął, że pasierb nie powinien go zgłaszać do misji i że wykona rozkaz, jeśli wyda go cesarz.

23.

Ganelon wiedziaÅ‚, że nikt jeszcze nie wróciÅ‚ żywy z Saragossy. Ze wzglÄ™du na swÄ… żonÄ™ – siostrÄ™ cesarza i syna Baldwina, przyszÅ‚ego rycerza i wÅ‚aÅ›ciciela jego dóbr, prosiÅ‚ króla Karola o zaopiekowanie siÄ™ nimi, gdyby coÅ› mu siÄ™ staÅ‚o. ByÅ‚ pewien, że zginie na ziemi wroga.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24  

Szybki test:

Na znak przekazania Rolandowi tylnej straży cesarz Karol ofiarował mu:
a) hełm
b) miecz
c) Å‚uk
d) laskÄ™
RozwiÄ…zanie

Blankandryn był doradcą:
a) Karola Wielkiego
b) Arcybiskupa Turpina
c) króla Marsyla
d) emira Baliganta
RozwiÄ…zanie

Cesarz Karol ofiarował królowi Marsylowi:
a) Å‚uk
b) złoty diadem
c) sobolowy płaszcz
d) ozdobnÄ… zbrojÄ™
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Pieśń o Rolandzie” – streszczenie
Czas i miejsce akcji „PieÅ›ni o Rolandzie”
Charakterystyka Rolanda
Problematyka „PieÅ›ni o Rolandzie”
Problem autorstwa „PieÅ›ni o Rolandzie”
Oliwier - charakterystyka
Streszczenie „PieÅ›ni o Rolandzie” w piguÅ‚ce
Ganelon - charakterystyka
Karol Wielki – charakterystyka
Åšredniowieczne wzorce osobowe na przykÅ‚adzie „PieÅ›ni o Rolandzie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Åšrodki stylistyczne i artystyczne zawarte w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Narracja „PieÅ›ni o Rolandzie”
Budowa, struktura i kompozycja „PieÅ›ni o Rolandzie”
Chansons de geste
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PieÅ›ni o Rolandzie”
Obraz obyczajów epoki w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Plan wydarzeÅ„ „PieÅ›ni o Rolandzie”
TÅ‚o historyczne wydarzeÅ„ przedstawionych w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Motywy literackie w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Najważniejsze cytaty z „PieÅ›ni o Rolandzie”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies