„Pieśń o Rolandzie” – streszczenie ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Pieśń o Rolandzie

„Pieśń o Rolandzie” – streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

1.
Król Karol, cesarz Wielki przez siedem lat zdobywaÅ‚ HiszpaniÄ™: zamki, ziemiÄ™, miasta. Nie udaÅ‚o mu siÄ™ jeszcze zająć „Saragossy stojÄ…cej na górze”, której wÅ‚adcÄ… byÅ‚a król Marsyl – poganin. SÅ‚użyÅ‚ on Mahometowi, modliÅ‚ siÄ™ do Apollona, a Boga nie kochaÅ‚.

2.
Władca Saragossy (z dwudziestoma pięcioma tysiącami ludu) zwołał swych doradców, którym oznajmił, że król Karol przybył z Francji, by ich zniszczyć. Z uwagi na to, że Saragończycy nie mieli dużo wojska, by pokonać cesarza, Marsyl poprosił ich o poradę. Chciał uchronić się przed śmiercią i wstydem. Tylko jeden z doradców - Blankandryna z walfondzkiego kasztelu zabrał głos.

3.
Blankandryn byÅ‚ dzielnym rycerzem i mÄ…drym doradcÄ… króla Marsyla. WymyÅ›liÅ‚ podstÄ™p, który z pewnoÅ›ciÄ… odwiedzie cesarza od ataku na SaragossÄ™. ZaproponowaÅ‚, by królowi przesÅ‚ać sÅ‚owa zapewniajÄ…ce o przyjaźni, zaproponować bogactwa: „Dasz mu niedźwiedzie i lwy, i psy; i siedemset wielbÅ‚Ä…dów, i tysiÄ…c wypierzonych sokołów; czterysta mułów Å‚adownych zÅ‚otem i srebrem i pięćdziesiÄ…t wozów, z których on zÅ‚oży tabor; i daj mu szczerego zÅ‚ota tyle, aby mógÅ‚ hojnie opÅ‚acić swoich najemników”. ZamierzaÅ‚ nakÅ‚onić króla Karola do powrotu do Francji, zapewniajÄ…c go, iż króla Marsyl podąży w Å›lad za nim i na Å›wiÄ™to MichaÅ‚a przyjmie od niego prawo chrzeÅ›cijan wraz ze swym ludem i zostanie jego wiernym lennikiem. Blankandryn proponowaÅ‚, by cesarzowi ofiarować zakÅ‚adników w postaci synów możnych rodzin, by uwierzyÅ‚ w obietnicÄ™ króla Marsyla o przejÅ›ciu na chrzeÅ›cijaÅ„stwo. JeÅ›li plan siÄ™ powiedzie, bÄ™dzie szansa na zatrzymanie Saragossy.

4.
Blankandryn byÅ‚ pewien, że w wyniku jego planu Frankowie powrócÄ… na swÄ… ziemiÄ™, a król Karol do Akwizgranu, gdzie w swej kaplicy na próżno bÄ™dzie oczekiwaÅ‚ przybycia króla Marsyla. Nie martwiÅ‚o go, iż zakÅ‚adnicy zapewne zostanÄ… Å›ciÄ™ci przez rozzÅ‚oszczonych Francuzów: „Lepiej-ci jest, aby oni stradali gÅ‚owy, a my abyÅ›my nie stracili naszej piÄ™knej Hiszpanii i nie cierpieli niedoli i klÄ™ski!".
5.
Król Marsyl skoÅ„czyÅ‚ naradÄ™, po czym zawoÅ‚aÅ‚ do siebie dziesiÄ™ciu baronów, którym przekazaÅ‚ plan Blankandryn. RzekÅ‚: „Pójdziecie, barony, do Karola Wielkiego. Jest pod KordowÄ…, którÄ… oblega. BÄ™dziecie mieli w rÄ™kach gaÅ‚Ä…zki oliwne, co oznacza pokój i pokorÄ™. JeÅ›li chytroÅ›ciÄ… swojÄ… wyjednacie dla mnie zgodÄ™, dam wam zÅ‚ota i srebra co wlezie, i ziem, i lenna, ile sami zechcecie!”.

6.
Król Marsyl oznajmił swym ludziom, by udali się do króla Karola z gałązkami oliwnymi w rękach prosząc, by ze względu na Boga zlitował się nad ludem Saragossy. Posłańcy mieli go zapewnić, że Marsyl pojedzie za nim do Francji i przyjmie chrześcijaństwo.

7.

Król Marsyl kazał przygotować dziesięć białych mulic ze złotymi wędzidłami, z siodłami wykładanymi srebrem. Posłowie wsiedli na zwierzęta, a w rękach trzymali gałązki oliwne. Wyruszyli z oszukańczą misją do cesarza.

8.

Król Karol był dumny z ostatniej bitwy, w której zdobył Kordowę, łupy, nie pozostawiając w mieście żadnego poganina przy życiu (wszyscy zostali ochrzczeni lub zabici). Cesarz siedział w sadzie na tronie ze szczerego złota. Miał białą brodę i siwą głowę. Obok na białych dywanach siedzieli jego rycerze. Niektórzy z nich grali w warcaby i szachy. W pewnej chwili na białych mulicach przybyli posłowie od króla Marsyla.

9.
Pierwszy posłem, który przemówił w imieniu króla Marsyla, był Blankandryn. Mówił cesarzowi o bogactwach, którymi chce go obdarować jego król, a na koniec poprosił, by Karol wracał do Francji obiecując, że Marsyl podąży zanim. Cesarz zamyślił się.

10.
Cesarz dÅ‚ugo myÅ›laÅ‚, aż w koÅ„cu przemówiÅ‚ do posłów. ZapytaÅ‚ ich o gwarancjÄ™ obietnicy króla Marsyla. Saracen odparÅ‚, że cesarz otrzyma „godnych” zakÅ‚adników – synów możnych rodów, a Marsyl z pewnoÅ›ciÄ… dotrzyma obietnicy.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24  

Szybki test:

Cesarz Karol ofiarował królowi Marsylowi:
a) ozdobnÄ… zbrojÄ™
b) złoty diadem
c) Å‚uk
d) sobolowy płaszcz
RozwiÄ…zanie

Oliwiera śmiertelnie ranił:
a) Malkinat - Afrykanin przybyły z Afryki, syn króla
b) Marganis
c) król Marsyl
d) Grandwin - syn Kapuela, króla Kapadocji
RozwiÄ…zanie

Brimamonda, po przyjęciu sakramentu siłą zmieniła imię na:
a) Katarzyna
b) Joanna
c) Julianna
d) Barbara
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Rolanda
„Pieśń o Rolandzie” – streszczenie
Czas i miejsce akcji „PieÅ›ni o Rolandzie”
Oliwier - charakterystyka
Streszczenie „PieÅ›ni o Rolandzie” w piguÅ‚ce
Problematyka „PieÅ›ni o Rolandzie”
Problem autorstwa „PieÅ›ni o Rolandzie”
Ganelon - charakterystyka
Karol Wielki – charakterystyka
Åšredniowieczne wzorce osobowe na przykÅ‚adzie „PieÅ›ni o Rolandzie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Åšrodki stylistyczne i artystyczne zawarte w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Narracja „PieÅ›ni o Rolandzie”
Budowa, struktura i kompozycja „PieÅ›ni o Rolandzie”
Chansons de geste
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PieÅ›ni o Rolandzie”
Obraz obyczajów epoki w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Plan wydarzeÅ„ „PieÅ›ni o Rolandzie”
TÅ‚o historyczne wydarzeÅ„ przedstawionych w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Motywy literackie w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Najważniejsze cytaty z „PieÅ›ni o Rolandzie”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies