Chansons de geste ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Pieśń o Rolandzie

Chansons de geste

Autor: Karolina Marlêga

Pieśń o Rolandzie jest przykładem chansons de geste, czyli pieśni o czynie (termin pochodzący z języka starofrancuskiego) lub gesta (pojęcie łacińskie). Najstarsze zachowane przykłady tej poezji epickiej, która pojawiła się u początków literatury francuskiej, pochodzą z XI i XII wieku. Poematy rycerskie, traktujące o przygodach (czynach) historycznych i legendarnych bohaterów początkowo funkcjonowały w przekazach ustnych, rozpowszechnianych przez trubadurów.

Od XII wieku zaczęto je jednak spisywać. Posługiwano się najczęściej językiem starofrancuskim lub staroprowansalskim bądź w narzeczach północnych. Najstarsze są przykładem wiersza dziesięciozgłoskowego pogrupowanego w strofy (laissy, czyli większe części kompozycyjne).

Za okres rozkwitu chansons de geste uważa się wiek XI, mimo iż nie zachowały się żadne rękopisy z tego czasu.

Po dziś dzień trwa spór o pochodzenie chansons de geste jako gatunku literackiego. W pierwszych latach XIX wieku w Niemczech pojawiła się hipoteza mówiąca, że wszystkie epopeje będące początkiem dziejów wielkich literatur narodowych są skutkiem nieskrępowanej ludowej twórczości, a wiec dziełem anonimowym i przypisywanym zbiorowości.

W myÅ›l tej teorii francuski badacz Å›redniowiecza Gaston Paris zbudowaÅ‚ teoriÄ™ traktujÄ…cÄ… o wywodzeniu siÄ™ chansons de geste z krótkich chóralnych pieÅ›ni liryczno-epickich, zwanych kantylenami (cantilènes), powstajÄ…cych spontanicznie po wydarzeniu istotnym dla caÅ‚ej spoÅ‚ecznoÅ›ci. WedÅ‚ug niego pieÅ›ni o czynie byÅ‚y pierwotnie komponowane przez bardów, podążajÄ…cych za dworami królów i przywódców wojskowych. WedÅ‚ug niego opisany proces rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ w X wieku.

Autorem tezy konkurencyjnej jest Joseph Bédier. ByÅ‚ on zdania, że chansons de geste nie sÄ… poematami ludowymi, lecz dzieÅ‚ami stworzonymi przez pojedynczych, Å›wiadomych twórczego procesu autorów. UważaÅ‚, że owy gatunek nie ma nic wspólnego z wydarzeniami historycznymi czy kantylenami. Za datÄ™ powstania gestów przyjÄ…Å‚ XI wiek. Bédier sugeruje także, że rozwój gatunku wiÄ…zaÅ‚ siÄ™ z nasyceniem czÄ™stotliwoÅ›ci pielgrzymek do miejsc kultu. Aby zainteresować i nakÅ‚onić do dÅ‚uższego postoju, duchowni klasztorów opowiadali pielgrzymom historie o cudownych zdarzeniach, czynach bohaterów, legendarnych herosów, których relikwie przechowywano w sanktuarium. ByÅ‚a to swoista reklama takich miejsc.
Utwory należące do tego gatunku ukazujÄ… przykÅ‚ady wojennej odwagi bohaterów epoki Karola Wielkiego i jego syna Ludwika Pobożnego. CechÄ… Å›wiata przedstawionego jest to, iż wydarzenia historyczne mieszajÄ… siÄ™ ze zmyÅ›lonymi, zaÅ› postacie prawdziwe, jak na przykÅ‚ad Karol Wielki - z fikcyjnymi (na przykÅ‚ad Roland.). CzÄ™sto dodany jest też element fantastycznoÅ›ci, przejawiajÄ…cy siÄ™ współistnieniem olbrzymów, potworów z „realnymi” bohaterami.

Twórcy chansons de geste okreÅ›lani byli mianem truwerów, zaÅ› ich wykonawcy – żonglerów. Na poczÄ…tku utwory byÅ‚y przekazywane drogÄ… ustnÄ…. Zazwyczaj pieÅ›ni o bohaterskich czynach przy akompaniamencie muzyki Å›piewali żonglerzy. Dopiero w późniejszych czasach utwory te zostaÅ‚y spisane i dziÄ™ki temu przetrwaÅ‚y do naszych czasów.

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Rolanda
„Pieśń o Rolandzie” – streszczenie
Czas i miejsce akcji „PieÅ›ni o Rolandzie”
Oliwier - charakterystyka
Streszczenie „PieÅ›ni o Rolandzie” w piguÅ‚ce
Problematyka „PieÅ›ni o Rolandzie”
Problem autorstwa „PieÅ›ni o Rolandzie”
Ganelon - charakterystyka
Karol Wielki – charakterystyka
Åšredniowieczne wzorce osobowe na przykÅ‚adzie „PieÅ›ni o Rolandzie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Åšrodki stylistyczne i artystyczne zawarte w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Narracja „PieÅ›ni o Rolandzie”
Budowa, struktura i kompozycja „PieÅ›ni o Rolandzie”
Chansons de geste
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PieÅ›ni o Rolandzie”
Obraz obyczajów epoki w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Plan wydarzeÅ„ „PieÅ›ni o Rolandzie”
TÅ‚o historyczne wydarzeÅ„ przedstawionych w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Motywy literackie w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Najważniejsze cytaty z „PieÅ›ni o Rolandzie”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies