„Pieśń o Rolandzie” – streszczenie - strona 6
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Pieśń o Rolandzie

„Pieśń o Rolandzie” – streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

64.
Do Rolanda dołączyli jego wierni przyjaciele i druhowie: Oliwier, Geryn, hrabia Gerier, Oton, Beranżer, Astor, Anzeis, Gerard z Rusylonu, Gajfer, Gotier oraz dwadzieścia tysięcy wojska.

65.
Roland rozkazał Gotierowi z Hum, by wybrał stu Francuzów i obsadził nimi wąwozy, wzgórza, by zapewnić bezpieczeństwo cesarzowi i jego ludziom.

66.
Frankowie z mozoÅ‚em przebyli góry, wÄ…wozy, aż dotarli do Ziemi Przodków, ujrzeli GaskoniÄ™ – dziedzictwo króla Karola. Wówczas przypomnieli sobie swe lenna i małżonki pozostawione w kraju. PÅ‚akali, a wraz z nimi ich pan, obawiajÄ…cy siÄ™ o siostrzeÅ„ca, pozostawionego u wrót Hiszpanii.

67.
W Hiszpanii pozostało dwunastu parów z dwudziestoma tysiącami wojska cesarza.

Par to średniowieczne określenie członka grupy feudalnej podległej seniorowi.

Król Karol odczuwaÅ‚ silny niepokój. Gdy diuk Naim zapytaÅ‚ go o powód zÅ‚ego samopoczucia, ten opowiedziaÅ‚ mu o swych snach, w których traciÅ‚ Rolanda, wystawionego na Å›mierć przez Ganelona – zdrajcÄ™ Francji.

68.

Cesarz ze stoma tysiącami Francuzów płakał. Ogarnął go dziwny lęk. Domyślił się zdrady Ganelona, którego przekupił bogactwem, srebrem, złotem i mułami król Marsyl.

Król Hiszpanii przywołał do siebie baronów, hrabiów, diuków, emirów. W trzy dni zebrał czterysta tysięcy ludzi. Na wieżę wystawiono Mahometa, do którego codziennie modlili się poganie. Potem wszyscy wyruszyli przez doliny, góry, aż dotarli do tylnej straży dowodzonej przez Rolanda.

69.
Bratanek Marsyla poprosiÅ‚ go o „Å‚askÄ™ zadania Rolandowi pierwszego ciosu”. WÅ‚adca zgodziÅ‚ siÄ™ i podarowaÅ‚ mu swÄ… rÄ™kawicÄ™.

70.
Bratanek, trzymajÄ…c rÄ™kawicÄ™, podziÄ™kowaÅ‚ królowi Marsylowi za wielki dar. PoprosiÅ‚ także wuja o dwunastu baronów, którzy pójdÄ… z nim walczyć przeciwko dwunastu parom. Brat Marsyla – Falsaron, zaoferowaÅ‚, że pójdzie razem z bratankiem walczyć przeciw armii cesarza.
71.
Na pomoc Marsylowi przybył król Korsalis z Barbarii, znający czarnoksięskie sztuki. Pojawił się także Małprymis z Brylantu (szybszy w biegu od konia).

72.
Do Marsyla doÅ‚Ä…czyÅ‚ emir z Balagieru: „CiaÅ‚o miaÅ‚ piÄ™kne, twarz jasnÄ… i Å›miaÅ‚Ä…”, byÅ‚ odważny. ObiecaÅ‚, że zabije Rolanda i wszystkich Francuzów w obozie w Ronsewal, uwalniajÄ…c tym samym HiszpaniÄ™. Król Marsyl podziÄ™kowaÅ‚ mu.

73.
Pomoc królowi zaoferował również Almanzor z doliny Maurieny z dwudziestoma tysiącami swych ludzi.

74.
Przybył także Turgis z Tortelozy, życzący chrześcijanom śmierci.

75.
DoÅ‚Ä…czyÅ‚ również Eskremis z Waltemy (jego lenno), wykrzykujÄ…cy: „PójdÄ™ do Ronsewal, aby zetrzeć pychÄ™. JeÅ›li tam zdybiÄ™ Rolanda, nie ocali swej gÅ‚owy (…)”.

76.
PojawiÅ‚ siÄ™ Esturgan z towarzyszem Astramarysem. Byli to „wypróbowane zdrajcy i Å‚otry”. Obiecali zgÅ‚adzić Francuzów i doprowadzić Karola do pÅ‚aczu.

77.
PrzybyÅ‚ Margarys z Sewilli – czÅ‚owiek piÄ™kny i cieszÄ…cy siÄ™ powodzeniem kobiet, bÄ™dÄ…cy najlepszym rycerzem wÅ›ród pogan. ObiecaÅ‚ Marsylowi zwyciÄ™stwo i zagarniÄ™cie Francji w przeciÄ…gu roku.

78.
Przybył Szernubel z Muniem o włosach do ziemi, niebywałej sile, potrafiący unieść cztery objuczone muły. W jego kraju nie świeciło słońce, zboże nie rosło, deszcz nie padał, a kamienie były czarne. Na jego kraj ludzie mówili, że to jest mieszkanie diabłów. On także obiecał królowi pokonanie Franków.

79.
„ZbrojÄ… siÄ™ poganie w saraceÅ„skie kolczugi, wszyscy prawie w potrójne druciane koszulki, wiÄ…zana gÅ‚owie wyborne heÅ‚my saragoskie, przypasujÄ… miecze z wieÅ„skiej stali. MajÄ… bogate tarcze, walenckie włócznie i sztandary biaÅ‚e, niebieskie i czerwone”. Wsiedli na rumaki i ruszyli zwartym szeregiem wÅ›ród dźwiÄ™ku trÄ…b. DzieÅ„ byÅ‚ piÄ™kny. Francuzi usÅ‚yszeli nadciÄ…gajÄ…cych wrogów. Roland oÅ›wiadczyÅ‚ ludziom, że muszÄ… wytrwać i zwyciężyć dla króla Karola, a poganie nie mogÄ… ich pohaÅ„bić.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24  

Szybki test:

Na znak przekazania Rolandowi tylnej straży cesarz Karol ofiarował mu:
a) hełm
b) laskÄ™
c) Å‚uk
d) miecz
RozwiÄ…zanie

Frankowie dopadli pogan pod SaragossÄ…:
a) pod Białym Strumieniem
b) Na Kamienistej Równinie
c) w Leśnym Zakątku
d) w Ciemnej Dolinie
RozwiÄ…zanie

Cesarz Karol ofiarował królowi Marsylowi:
a) ozdobnÄ… zbrojÄ™
b) sobolowy płaszcz
c) złoty diadem
d) Å‚uk
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Czas i miejsce akcji „PieÅ›ni o Rolandzie”
Charakterystyka Rolanda
„Pieśń o Rolandzie” – streszczenie
Problem autorstwa „PieÅ›ni o Rolandzie”
Oliwier - charakterystyka
Streszczenie „PieÅ›ni o Rolandzie” w piguÅ‚ce
Problematyka „PieÅ›ni o Rolandzie”
Ganelon - charakterystyka
Karol Wielki – charakterystyka
Åšredniowieczne wzorce osobowe na przykÅ‚adzie „PieÅ›ni o Rolandzie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Åšrodki stylistyczne i artystyczne zawarte w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Narracja „PieÅ›ni o Rolandzie”
Budowa, struktura i kompozycja „PieÅ›ni o Rolandzie”
Chansons de geste
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PieÅ›ni o Rolandzie”
Obraz obyczajów epoki w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Plan wydarzeÅ„ „PieÅ›ni o Rolandzie”
TÅ‚o historyczne wydarzeÅ„ przedstawionych w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Motywy literackie w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Najważniejsze cytaty z „PieÅ›ni o Rolandzie”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies