„Pieśń o Rolandzie” – streszczenie - strona 7
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Pieśń o Rolandzie

„Pieśń o Rolandzie” – streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

80.
Oliwier wstąpił na wzgórze i zobaczył nadchodzących pogan. Krzyknął do Rolanda, że Ganelon ich zdradził i wystawił na pewną śmierć.

81.

Oliwier zobaczył nadciągających Saracenów, którzy zebrali się w wielkiej liczbie. Nie mógł zliczyć ich pułków.

82.
Oliwier powiedziaÅ‚ rodakom, że nadciÄ…ga sto tysiÄ™cy wojska i zapowiada siÄ™ wielka bitwa. WyrokowaÅ‚, że wygrajÄ…, jeÅ›li Bóg doda im siÅ‚y, a towarzysze odpowiedzieli: „HaÅ„ba temu, który ucieknie! Aż do Å›mierci żaden z nas nie chybi!".

83.
Oliwier poprosił Rolanda, by zadął w róg i zawołał tym samym króla Karola, ponieważ nie mieli szans na zwycięstwo (było ich za mało). Przyjaciel nie posłuchał jego słów, gdyż obawiał się utraty dobrego imienia w ojczyźnie.

84.
Oliwier nadal prosił Rolanda o ściągnięcie pomocy, lecz ten uparcie odmawiał. Twierdził, że będzie walczył swym mieczem Durendalem co sił, nie pozwoli zhańbić rodu.

85.
Oliwier wciąż namawiał przyjaciela do zadęcia w róg, lecz ten powtarzał, że Hiszpanie zginą, a oni muszą być dzielni i nie mogą zawieść króla Karola.

86.
Oliwier krzyczaÅ‚, że nadciÄ…ga wielkie wojsko, którego nie darzÄ… rady pokonać, a Roland odpowiedziaÅ‚, że Francja nie straci dobrego imienia: „WolÄ™ raczej umrzeć niż popaść w osÅ‚awÄ™! Im lepiej bÄ™dziemy bili, tym wiÄ™cej cesarz bÄ™dzie nas kochaÅ‚!".

87.
Roland był mężny, a Oliwier roztropny. Obydwaj nigdy nie uciekli przed żadną bitwą. Choć teraz drugi obawiał się klęski, przyjaciel nie przestawał go pocieszać.

88.
Roland oznajmiÅ‚ przyjacielowi, że majÄ… dwadzieÅ›cia tysiÄ™cy wojska, wÅ›ród którego nie ma tchórzy, wiÄ™c wygrajÄ…. On bÄ™dzie walczyÅ‚ mieczem podarowanym przez cesarza, a Oliwier miaÅ‚ uderzać włóczniÄ…. MówiÅ‚: „JeÅ›li padnÄ™, ten, kto go dostanie, bÄ™dzie mógÅ‚ powiedzieć: To byÅ‚ miecz szlachetnego wasala?”.

89.

Arcybiskup Turpin wjechał na pagórek i przemówił do Francuzów. Upominał ich, że w nadchodzącej bitwie umrą za cesarza, w obronie chrześcijaństwa. Radził, by żałowali za grzechy i prosili Boga o przebaczenie. Na koniec zaś rozgrzeszył i pobłogosławił zebranych.
90.
Francuzi zostali rozgrzeszeni i pobłogosławieni przez arcybiskupa. Uzbrojeni wsiedli na rumaki. Roland uwierzył w słowa Oliwiera o zdradzie Ganelona.

91.
Roland jechał na swym rumaku Wejlantyfie ubrany w zbroję. Potrząsał swą włócznią, a z jego roześmianej twarzy biła pycha. Oliwier, podążający za przyjacielem, utwierdzał Francuzów w przekonaniu, że nim nadejdzie wieczór, oni będą zwycięzcami.

92.
Francuzi z Rolandem i Oliwierem ruszyli dumnie na pogan z wojennym okrzykiem króla Karola „Montjoie!".

93.
Pierwszy po stronie pogan jechaÅ‚ siostrzan Marsyla – Aelrot. KrzyczaÅ‚, że król Karol zdradziÅ‚ swój naród, zostawiajÄ…c go w wÄ…wozie na pewnÄ… Å›mierć. Roland w tym momencie ruszyÅ‚ na niego, wÅ›ciekÅ‚y na sÅ‚owa skierowane przeciwko cesarzowi. PokonaÅ‚ przeciwnika w walce.

94.
Diuk Falsaron - brat króla Marsyla (najgorszy ladaco), gdy ujrzaÅ‚ Å›mierć swego siostrzana, rzuciÅ‚ kolejnÄ… zniewagÄ™: „W tym dniu sÅ‚odka Francja strada swojÄ… cześć!". Oliwier zapÅ‚onÄ…Å‚ gniewem na te sÅ‚owa, ruszyÅ‚ na przeciwnika i po chwili go zabiÅ‚. CaÅ‚y czas zachÄ™caÅ‚ rodaków do walki, krzyczÄ…c „Montjoie!".

95.
Król Korsalis z Barbarii rzuciÅ‚ poganom hasÅ‚o, by bardziej szydzili z napastników, wówczas wygrajÄ… bitwÄ™ i pokonajÄ… wroga. W pewnej chwili zaatakowaÅ‚ go arcybiskup Turpin, wbijajÄ…c w czoÅ‚o „wielkÄ… kopiÄ™” i zabijajÄ…c go.

96.
Geryn zabiÅ‚ Malprymisa z Brygalu. WbiÅ‚ mu „tÄ™gÄ… kopiÄ™ w żywe miÄ™so”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24  

Szybki test:

Karą za zdradę Ganelona było:
a) publiczne ścięcie głowy
b) rozerwanie przez cztery konie
c) powieszenie
d) wypicie trucizny
RozwiÄ…zanie

Stutysięczny, dziesiąty szyk wojsk Karola Wielkiego składał się z baronów:
a) burgundzkich
b) normandzkich
c) lotaryńskich
d) francuskich
RozwiÄ…zanie

Słynący ze swojego daru przemawiania oraz umiłowania do herbu rodzinnego Pinabel był krewnym:
a) Tierego
b) Ganelona
c) Oliwiera
d) Rolanda
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Czas i miejsce akcji „PieÅ›ni o Rolandzie”
Charakterystyka Rolanda
„Pieśń o Rolandzie” – streszczenie
Problem autorstwa „PieÅ›ni o Rolandzie”
Oliwier - charakterystyka
Streszczenie „PieÅ›ni o Rolandzie” w piguÅ‚ce
Problematyka „PieÅ›ni o Rolandzie”
Ganelon - charakterystyka
Karol Wielki – charakterystyka
Åšredniowieczne wzorce osobowe na przykÅ‚adzie „PieÅ›ni o Rolandzie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Åšrodki stylistyczne i artystyczne zawarte w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Narracja „PieÅ›ni o Rolandzie”
Budowa, struktura i kompozycja „PieÅ›ni o Rolandzie”
Chansons de geste
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PieÅ›ni o Rolandzie”
Obraz obyczajów epoki w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Plan wydarzeÅ„ „PieÅ›ni o Rolandzie”
TÅ‚o historyczne wydarzeÅ„ przedstawionych w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Motywy literackie w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Najważniejsze cytaty z „PieÅ›ni o Rolandzie”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies