Życiorys Bolesława Prusa - strona 3
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Faraon

Życiorys Bolesława Prusa

Autor: Karolina Marlêga

Po wyjÅ›ciu na wolność zapisaÅ‚ siÄ™ powtórnie do szóstej klasy, tym razem jednak w lubelskim liceum. GÅ‚owacki w szkole „InteresowaÅ‚ siÄ™ teoriÄ… Darwina i pracami z zakresu ekonomii, statystyki, psychologii, mechaniki i rachunku różniczkowego” (K. Tokarzówna, S. Fita).

„Niektórzy ludzie majÄ… pociÄ…g do zbierania osobliwoÅ›ci, kosztowniejszych lub mniej kosztownych, na jakie kogo stać. Ja także posiadam zbiorek, lecz skromny, jak zwykle w poczÄ…tkach. Jest tam mój dramat, który pisaÅ‚em jeszcze w gimnazjum na lekcjach jÄ™zyka Å‚aciÅ„skiego”|, to pierwsze zdanie Kamizelki BolesÅ‚awa Prusa. Ten dramat istniaÅ‚ naprawdÄ™. NosiÅ‚ on tytuÅ‚ EncyklopedyÅ›ci. RÄ™kopis sztuki podpisany byÅ‚ pseudonimem z mÅ‚odych lat GÅ‚owackiego – Jan w Oleju.

GÅ‚owacki snuÅ‚ plany rozpoczÄ™cia studiów w Petersburgu, lecz za namowÄ… przyjaciół postanowiÅ‚ pozostać w Polsce i wstÄ…pić do SzkoÅ‚y Głównej w Warszawie na WydziaÅ‚ Matematyczno-Fizyczny. Zanim jednak do tego doszÅ‚o musiaÅ‚ ukoÅ„czyć ostatniÄ… klasÄ™ lubelskiego liceum. GÅ‚owacki niemal caÅ‚kowicie poÅ›wiÄ™ciÅ‚ siÄ™ swojej matematycznej pasji, co widać we fragmencie z jego notatnika: „Za pomocÄ… tego sposobu dowodziÅ‚em z solidometrii twierdzeÅ„ o rozkÅ‚adzie kloca ostrosÅ‚upowego na 3 ostrosÅ‚upy i graniastosÅ‚upa Å›ciÄ™tego pÅ‚aszczyznÄ… jakÄ…kolwiek i parÄ™ twierdzeÅ„ z trygonometrii”, tak opisywaÅ‚ swój autorski sposób przeprowadzania twierdzenia cosinusów.

30 sierpnia 1866 roku otrzymał upragnione świadectwo ukończenia liceum w Lublinie. Po zdaniu egzaminów wstępnych został przyjęty na Wydział Matematyczno-Fizyczny w warszawskiej Szkole Głównej. Wraz z dwójką przyjaciół z Lublina zamieszkiwał w malutkim mieszkanku przy ulicy Piwnej w Warszawie.

W wolnym czasie GÅ‚owacki pisywaÅ‚ pod pseudonimem Jan w Oleju do „Kuriera ÅšwiÄ…tecznego” krótkie satyryczne teksty. W 1867 roku napisaÅ‚ dramat, którego nigdy później nie opublikowaÅ‚, zatytuÅ‚owany Z komedii życia. W utworze pojawiÅ‚a siÄ™ postać Leona - spoÅ‚ecznika, inspirowana bratem Aleksandra. Na drugim roku studiów GÅ‚owacki nie zdaÅ‚ egzaminu z rozwiÄ…zywania rachunku różniczkowego. ZawiódÅ‚ go jego autorski sposób radzenia sobie z tego typu zadaniami. NÄ™kajÄ…ce Aleksandra kÅ‚opoty finansowe w poÅ‚Ä…czeniu ze zÅ‚ymi wynikami w nauce powodujÄ… u niego zaÅ‚amanie nerwowe. GÅ‚owacki popadÅ‚ w stan gÅ‚Ä™bokiej depresji, z którego bezskutecznie próbowali wyciÄ…gnÄ… go przyjaciele. Po dwóch latach porzuciÅ‚ studia uniwersyteckie i chwytaÅ‚ siÄ™ doraźnych prac.
GÅ‚owacki podczas studiów w Szkole Głównej prowadziÅ‚ tzw. „ksztaÅ‚cenie charakteru”, w skÅ‚ad tego procesu wchodziÅ‚a miÄ™dzy innymi walka z naÅ‚ogiem palenia papierosów. Przede wszystkim skupiaÅ‚ siÄ™ nad doskonaleniem swojej wiedzy w zakresie nauk Å›cisÅ‚ych.

Okres pomiÄ™dzy sierpniem 1868 roku a majem 1869 roku okreÅ›lany jest jako „zupeÅ‚ny brak wiadomoÅ›ci biograficznych”. GÅ‚owacki postanowiÅ‚ wyjechać do PuÅ‚aw, by kontynuować naukÄ™ na drugim roku w tamtejszym Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego i LeÅ›nictwa. Zanim jednak przeprowadziÅ‚ siÄ™ do PuÅ‚aw napisaÅ‚ list do swojej ciotki Domicyli Olszewskiej, w którym przedstawiÅ‚ kobiecie zamiar poÅ›lubienia Oktawii TrembiÅ„skiej, swojej kuzynki. Aleksander wiedziaÅ‚, że dopóki nie ustabilizuje swojej sytuacji materialnej, dopóty Katarzyna TrembiÅ„ska, matka Oktawii, nie zgodzi siÄ™ na ich Å›lub. Aleksander zakochaÅ‚ siÄ™ w swojej kuzynce, gdy miaÅ‚ osiemnaÅ›cie lat, a ona byÅ‚a wówczas siedemnastolatkÄ…. PoznaÅ‚ jÄ… w czasach swojej nauki w lubelskim gimnazjum.

GÅ‚owacki nie zadomowiÅ‚ siÄ™ w PuÅ‚awach i już w roku 1970 powróciÅ‚ do Warszawy. W stolicy ponownie paÅ‚aÅ‚ siÄ™ różnymi zajÄ™ciami, miÄ™dzy innymi zatrudniÅ‚ siÄ™ w zakÅ‚adach metalowych Zarzeckiego, nastÄ™pnie u finansisty J.G. Blocha. Aleksander wkrótce staÅ‚ siÄ™ bezrobotnym i postanowiÅ‚ siÄ™ zająć pracÄ… literackÄ…. W roku 1871 zabraÅ‚ siÄ™ za tÅ‚umaczenie i streszczenie Logiki Johna Stuarta Milla. W miÄ™dzyczasie GÅ‚owacki udzielaÅ‚ korepetycji. Jeszcze w tym samym roku GÅ‚owacki postanowiÅ‚ spróbować swoich siÅ‚ w „PrzeglÄ…dzie Tygodniowym”, czasopiÅ›mie które w owym czasie byÅ‚o „jedynym obozem mÅ‚odych zapaÅ›ników literackich, walczÄ…cych pod sztandarem postÄ™pu” (K. Tokarzówna, S. Fita).

strona:    1    2    3    4    5  

Szybki test:

W Szkole Głównej w Warszawie Prus był studentem na wydziale:
a) filologicznym
b) matematyczno-fizycznym
c) historycznym
d) botanicznym
RozwiÄ…zanie

W 1864 roku w „Kurierze Niedzielnym” GÅ‚owacki przyjÄ…Å‚ pseudonim:
a) „Piotr znad Bugu”
b) „Jan w Oleju”
c) „Witek z Siedlec”
d) „Marek od Tamary”
RozwiÄ…zanie

Antoni Głowacki, ojciec Aleksandra wychodząc za jego matkę pracował w charakterze:
a) ekonoma
b) oficera
c) nauczyciela
d) zarzÄ…dcy
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - streszczenie w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji „Faraona”
Geneza „Faraona”
Życiorys Bolesława Prusa
„Faraon” jako powieść historyczna
Walka o wÅ‚adzÄ™ w Egipcie – konflikt miÄ™dzy Ramzesem XIII a kapÅ‚anami
Obraz spoÅ‚eczeÅ„stwa egipskiego w „Faraonie” Prusa
Kompozycja utworu i narrator w „Faraonie”
Główne wÄ…tki „Faraona” BolesÅ‚awa Prusa
Plan wydarzeÅ„ „Faraona”
Motywy literackie w „Faraonie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „Faraonie”
Realizm „Faraona”
Tragizm postaci Ramzesa XIII
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Ramzes (później Ramzes XIII) – szczegółowa charakterystyka
Uniwersalna wymowa „Faraona”
Przyczyny kryzysu państwa egipskiego
PaÅ„stwo i jego problemy w „Faraonie”
„Faraon” na szklanym ekranie
Plan reform Ramzesa XIII i rzÄ…dy Herhora
Rola kapłanów w Egipcie
Kalendarium twórczości Bolesława Prusa
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Słowniczek pojęć egipskich
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies