Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Faraon

„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie

Autor: Dorota Blednicka

Ramzes obiecał jej, że, dopóki żyje, Asyria nie zabierze Fenicji. Kama podziękowała mu za tak ogromną łaskę. Książę wyjawił, że pragnie jej i chce, by była jego kochanką. Kapłanka wyjaśnia mu, że jeśli zostałaby jego nałożnicą, groziłaby jej śmierć. Może jedynie zostać jego żoną. Następca opowiedział jej historię, którą usłyszał od swego nauczyciela. Pewien młody i ubogi pisarz wędrował z Teb do Dolnego Egiptu. Mijał właśnie lepiankę, przed którą siedział człowiek. Pisarz rozpoznał w nim boga Amona. Amon zapytał go, o czym rozmyślał. W odpowiedzi usłyszał, że o nędzy i o tym, że gdyby posiadał majątek, to nie roztrwoniłby go. Bóg przekonał się o mądrości pisarza i jego biegłości w nauce. Postanowił dać mu bogactwo. Pokazał mu lepiankę, później folwark, a na końcu pałac książęcy. Pisarz wybrał pałac, który otrzymał pod warunkiem, że nie odsłoni welonu z tajemniczej figury w pałacu. Pisarz nie dotrzymał słowa danego Amonowi. Pewnego dnia odkrył zasłonę i ujrzał piękną kobietę. Ta przytuliła go i całe bogactwo zniknęło. Litościwy bóg zostawił mu kobietę, a pisarz nigdy nie żałował utraconego majątku, gdyż miał kogoś, kto go naprawdę kochał.

Po wysłuchaniu opowieści, Kama stwierdziła, że Ramzes nigdy nie wyrzekłby się dla niej tronu. W odpowiedzi usłyszała, że gdyby go o to poprosiła, to byłby gotów zrzec się swoich praw. Kapłanka zaprotestowała, mówiąc, że wtedy jego obietnice dla Fenicjan nie miałyby znaczenia. Erpatre poczuł, że w ciągu paru sekund stracił dla niej szacunek i wiarę w jej szczerość. Zrozumiał, że nie może jej ufać. Opuścił ją, przekonany, że i tak zostanie wkrótce jego kochanką.

Po jego wyjściu do pokoju Kamy wbiegł Lykon, Grek zadziwiająco podobny do Ramzesa. Był tak wściekły, że przeraził kapłankę. Oskarżył ją o to, że jeszcze miesiąc temu zapewniała go o swojej miłości i obiecała uciec z nim do Grecji, a teraz ma już drugiego kochanka. Groził, że ją zabije. Zarzucił dziewczynie, że wielokrotnie był wykorzystywany, aby Azjaci uwierzyli, że młody książę wyznaje wiarę Fenicjan. Kama starała się go uspokoić. Grek powiedział, że wkrótce do Zatoki Sebenickiej przypłynie statek, prowadzony przez jego brata. Wtedy będą mieli okazję uciec do jego ojczyzny i ukryć się przed zemstą kapłanów. Kapłanka uparła się jednak, że dopóki nie uzbiera dwudziestu talentów, nie opuści świątyni. Była pewna, że pieniądze dostanie od Sargona i Ramzesa. Zapewniła Lykona, że książę podoba się jej, gdyż jest podobny do niego. Te słowa uspokoiły Greka. Kiedy opuścił komnatę Kamy, dziewczyna szepnęła, że mógłby być u niej jedynie niewolnikiem.
Rozdział trzydziesty piąty
Sara prosi Ramzesa, aby nie chodził do Kamy. Według przepowiedni ona i syn zginą przez fenicką kapłankę. Mentezufis informuje księcia, że Sargon został posłem i pragnie złożyć mu hołd. Poseł asyryjski przybywa do następcy. Ramzes coraz bardziej nienawidzi Asyryjczyków.

Nazajutrz Ramzes udał się do domu Sary, by odwiedzić syna. Zastał zapłakaną kochankę, która upadła mu do nóg i błagała, aby nie narażał się na niebezpieczeństwo. Słyszała, że odwiedzał Fenicjankę, choć miał już trzy kobiety, panny z dobrych domów. Wyjawiła mu przepowiednię starej kapłanki, według której ona i dziecko zginą z winy Fenicjan. Kobieta kazała jej wystrzegać się fenickiej kapłanki, o której teraz krążą plotki, że uwiodła księcia. Erpatre uspokoił ją, mówiąc, że najwyraźniej macierzyństwo ją zmęczyło i powinna skupić się wyłącznie na wychowywaniu chłopca.

Zaniepokojony opuścił Sarę. Zrozumiał, że w Egipcie nie ukryje się żadna tajemnica i prawdopodobnie był cały czas śledzony. Wierzył, że Kama zostanie jego kochanką, ponieważ Fenicjanie będą się obawiali, że ściągną na siebie jego gniewu.

W kilka dni później do następcy przyszedł święty kapłan Mentezufis, pomocnik Herhora w ministerium wojny. Ramzes domyślił się, że wie już o jego zainteresowaniu Kamą. Tym razem kapłan wspomniał jedynie o przyjeździe Istubara, astrologa i doradcy króla Assara, który przywiózł pełnomocnictwo dla Sargona. Asyryjczycy mają udać się do Memfis, aby złożyć pokłon faraonowi, lecz najpierw Ramzes, jako namiestnik władcy, powinien przyjąć obu dygnitarzy. Książę zgodził się na to, oświadczając, że w takim razie zapyta ich o to, kiedy Asyria wypłaci zaległe daniny. Arcykapłan w imieniu Ramzesa XII zabronił o tym mówić. Pokazał zagniewanemu następcy pierścień władcy. Młodzieniec odparł, że wobec tego spełni wolę ojca. Poprosił jednak Mentezufisa o wyjaśnienie, dlaczego Asyria nie płaci Egiptowi, skoro jest to konieczne, żeby ratować skarb państwa. Kapłan odpowiedział, że Egipt nie jest na tyle silny, aby zmusić Asyrię do płacenia dani, a ministerium wojny zmniejszyło wojsko o sześćdziesiąt tysięcy ludzi by w ten sposób skarb faraona zyskał dwanaście tysięcy talentów rocznie. Na pytanie o powód wizyty Sargona u władcy, odparł, że tylko kilku dostojników o tym wie. Zapewnił księcia, że gdyby Asyria rzeczywiście zagroziła Egiptowi, to wtedy uzbroją nawet robotników z kopalń i staną przeciwko wrogowi z pięciuset tysięczną armią wojowników.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37  

Szybki test:

Sargon upokarza Ramzesa, pokonując na igrzyskach w świątyni Astoreth:
a) byka
b) panterę
c) krokodyla
d) lwa
Rozwiązanie

Kama, gdy Dagon po raz pierwszy przysłał ją do Ramzesa miała:
a) dwadzieścia lat
b) osiemnaście lat
c) czternaście lat
d) szesnaście lat
Rozwiązanie

Erpatre martwiło, że w folwarku Sary mieszkają sami:
a) Żydzi
b) Fenicjanie
c) Grecy
d) Murzyni
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie
„Faraon” jako powieść historyczna
„Faraon” - streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Faraona”
Geneza „Faraona”
Życiorys Bolesława Prusa
Realizm „Faraona”
Tragizm postaci Ramzesa XIII
Walka o władzę w Egipcie – konflikt między Ramzesem XIII a kapłanami
Obraz społeczeństwa egipskiego w „Faraonie” Prusa
Kompozycja utworu i narrator w „Faraonie”
Główne wątki „Faraona” Bolesława Prusa
Plan wydarzeń „Faraona”
Motywy literackie w „Faraonie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „Faraonie”
Uniwersalna wymowa „Faraona”
Przyczyny kryzysu państwa egipskiego
Państwo i jego problemy w „Faraonie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Ramzes (później Ramzes XIII) – szczegółowa charakterystyka
Plan reform Ramzesa XIII i rządy Herhora
Rola kapłanów w Egipcie
„Faraon” na szklanym ekranie
Kalendarium twórczości Bolesława Prusa
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Słowniczek pojęć egipskich
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies