Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Faraon

„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie

Autor: Dorota Blednicka

Ramzesa zachwycił nieoczekiwany wybuch patriotyzmu kapłana. Zapytał, dlaczego nie napadają na Babilon, skoro mogą mieć tak ogromne wojsko. Mentezufis wytłumaczył mu, że taka wojna wymagałaby przeprawy przez pustynię. Dodał, że następca nie wie tak naprawdę jakie niespodzianki niesie ze sobą bitwa. Zapewnił, że nadejdzie czas, kiedy Asyria zostanie poniżona. Odszedł, pozostawiając erpatre w przekonaniu, że kapłani zawarli z Chaldejczykami umowę, którą faraon będzie musiał zaakceptować.

Mentezufis rozmyślał o młodym księciu. Podziwiał jego charakter, mając nadzieję, że okaże się władcą równym Ramzesowi Wielkiemu, a za dziesięć lat dojrzeje do pokonania Asyrii.

W kilka dni później Sargon zawiadomił Ramzesa o swym poselstwie i wyraził chęć powitania następcy. Poprosił również o orszak egipski, który miał go doprowadzić do stóp faraona. Książę odpowiedział mu po dwóch dniach, wyznaczając spotkanie po upływie kolejnych dwóch dni. Przez ten czas Asyryjczyk ucztował, a w wolnych chwilach wymykał się do Kamy. Zostawiał jej drogie prezenty i przekonywał, aby została jego kochanką. Był zdecydowany zapłacić za uroczyste nabożeństwo, podczas którego kapłanka zostanie zwolniona od ślubów. Obiecywał jej również pałac w Niniwie.

W wyznaczonym przez Ramzesa dniu, około południa, przed jego pałacem zjawił się orszak asyryjski. Książę w asyście dostojników, czekał na posła w sali audiencyjnej. Rozgniewały go słowa woźnego, sławiącego potęgę Asyryjczyka, ale Mentezufis nakazał mu w imieniu faraona, aby przyjął posła z szacunkiem. To nieco uspokoiło następcę.

Sargon stanął przed erpatre, zwracając się do niego bezpośrednio. Ramzes nie raczył mu odpowiedzieć i zapytał na mocy jakiego prawa poseł przemówił wprost do następcy faraona. Istubar, aby zażegnać konflikt, kazał towarzyszowi upaść na twarz, po czym sam pochylił się przed młodym namiestnikiem. Oburzony Sargon zrobił to samo. Książę chciał zobaczyć dary dla ojca. Asyryjczycy pokazali mu dary od króla Assara – konie, kielich i miecz. Ramzes był zachwycony bronią, którą Sargon z łatwością przeciął egipski miecz. Jednocześnie poczuł nienawiść, że jego wrogowie posiadają tak cudowną broń. Następnie obejrzał prezenty dla faraona. Wśród nich znajdował się wspaniały model pałacu króla Assara, wykonany ze srebra i złota.
Po prezentacjach, zaprosił Sargona i jego świtę na ucztę. Podarował posłowi jedną ze swych kobiet, która mu się spodobała. Zachowywał się poprawnie, lecz jego oblicze było zachmurzone. Jedynie Istubar i Mentezufis byli podczas uczty spokojni, pewni zawarcia traktatu.

Rozdział trzydziesty szósty
Sargon zostaje napadnięty i sądzi, że między napastnikami był Ramzes. Książę odwiedza go. Asyryjczyk informuje kapłanów, że następca tronu wie o traktacie, co zaskakuje kapłanów egipskich. Zobowiązują się do utrzymania układu z Asyrią nawet za cenę życia erpatre.

Po przyjęciu w pałacu Ramzesa, Sargon, czekając na listy z Memfis, zatrzymał się jeszcze przez kilka dni w Pi-Bast. W tym samym czasie wśród oficerów i szlachty zaczęły krążyć nowe pogłoski. Fenicjanie opowiadali, że kapłani darowali Asyrii zaległe daniny i zawarli traktat pokojowy na wiele lat, aby ułatwić Asyryjczykom wojnę na północy. Mówili również o tym, że władca Egiptu rozchorował się na wieść o ustępstwach, a młody następca nie może sprzeciwić się woli kapłanów. Podburzana przez przebiegłych Fenicjan arystokracja nie chciała wierzyć, że faraon im nie ufa. Działania te jednakże odniosły skutek – szlachta coraz bardziej była przekonana, że należy zniszczyć Asyrię i w ten sposób uratować skarb państwa.

Sargon wyczuwał, że Ramzes jest negatywnie do niego nastawiony, ale tłumaczył to zazdrością o Kamę. Ucztował i bawił się, a wieczory spędzał u pięknej kapłanki, która jego dary i zaloty przyjmowała coraz łaskawiej.

Pewnej nocy do pałacu Ramzesa wbiegł Mentezufis i zażądał natychmiastowego widzenia z następcą. Dworzanie tłumaczyli, że u księcia znajduje się właśnie jedna z jego kobiet, lecz w końcu ulegli natarczywości kapłana. Arcykapłan zapytał erpatre, czy tego wieczoru opuszczał pałac, ponieważ przed godziną kilku młodzieńców napadło przed willą Kamy na posła asyryjskiego i obiło go kijem. Obawia się, że zajście to może mieć negatywny wpływ na stosunki między krajami. Ramzes wyśmiał zachowanie Sargona i obiecał, że kolejnego dnia odwiedzi Asyryjczyka, by załagodzić sytuację. Mentezufis opuścił komnatę księcia przekonany, że to nie on brał udział w ataku na posła. Zmartwiło go jednak to, że prawa Sargona zostały naruszone.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37  

Szybki test:

W północno – wschodniej części Memfisu, w dzielnicy cudzoziemskiej Fenicjanin Asarhadon prowadził zajazd:
a) „W dolinie”
b) „Pod Okrętem”
c) „Na rubieży”
d) „Szalbierz”
Rozwiązanie

Nikotris była:
a) kochanką faraona
b) drugą żoną faraona
c) pierwszą żoną faraona
d) córką Ramzesa XII
Rozwiązanie

Wśród darów dla faraona od króla Assara nie było:
a) hełmu
b) miecza
c) konia
d) kielicha
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie
„Faraon” jako powieść historyczna
„Faraon” - streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Faraona”
Geneza „Faraona”
Życiorys Bolesława Prusa
Realizm „Faraona”
Tragizm postaci Ramzesa XIII
Walka o władzę w Egipcie – konflikt między Ramzesem XIII a kapłanami
Obraz społeczeństwa egipskiego w „Faraonie” Prusa
Kompozycja utworu i narrator w „Faraonie”
Główne wątki „Faraona” Bolesława Prusa
Plan wydarzeń „Faraona”
Motywy literackie w „Faraonie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „Faraonie”
Uniwersalna wymowa „Faraona”
Przyczyny kryzysu państwa egipskiego
Państwo i jego problemy w „Faraonie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Ramzes (później Ramzes XIII) – szczegółowa charakterystyka
Plan reform Ramzesa XIII i rządy Herhora
Rola kapłanów w Egipcie
„Faraon” na szklanym ekranie
Kalendarium twórczości Bolesława Prusa
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Słowniczek pojęć egipskich
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies