Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Faraon

„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie

Autor: Dorota Blednicka

Zaszło słońce. Na brzegach Nilu zebrał się tłum ludzi niecierpliwie oczekujących na znak przypływu rzeki, który w tym roku opóźniał się. Ludzie byli zaniepokojeni, gdyż docierały do nich informacje, że w Górnym Egipcie Nil przybrał w oznaczonym terminie. Tafet przygotowała szabasową kolację. Gedeon rozpoczął modlitwę, lecz w tym samym czasie pojawili się muzykanci z pozdrowieniami od Tutmozisa i pieśnią wychwalającą urodę Sary.

Rozdział dziesiąty
Atak na dom Sary. Dziewczynę przed ukamienowaniem ratuje tajemniczy kapłan. Przypływa na łodzi Ramzes. Jest zaskoczony zachowaniem kapłana.

Niespodziewanie do ogrodu Sary wtargnęli obcy ludzie. Ktoś przepędził muzykantów, zarzucając im, że wielbią Żydówkę, która czarami zatrzymała bieg rzeki. Inny zażądał, aby Sara wyszła do nich i usłyszała, jaką krzywdę wyrządza Egiptowi. Przerażona Tafet chciała uciekać, lecz Sara powstrzymała ją. Oznajmiła, że jest wybranką następcy tronu, przed którym ludzie padają na twarz. Wybiegła na taras i usłyszała jak ludzie przeklinają ją. Ktoś rzucił kamieniem, który zranił dziewczynę w głowę. Gedeon wniósł córkę do domu, a ludzie zaczęli wdzierać się do ogrodu. Służący Sary, Murzyn - niewolnik, stanął w drzwiach z toporem. Nagle gwar ucichł. Z głębi ogrodu wyszedł człowiek, odziany w skórę pantery. Spokojnie zapytał, dlaczego ludzie wtargnęli do posiadłości należącej do erpatre, a kiedy usłyszał wyjaśnienia tłumu, rzekł, że jedna kobieta nie potrafiłaby powstrzymać woli bogów. Wytłumaczył, że to wrogowie następcy chcą wywołać przeciwko niemu bunt, oskarżając Żydówkę o zatrzymanie przypływu. Nakazał rozejść się w pokoju i oznajmił, że nim dotrą do domów, nadejdzie długo oczekiwany wylew Nilu. Uspokojony tłum błogosławił kapłana. Ktoś dostrzegł światło na wieży w Memfis, które oznaczało, że Nil przybierał. Na brzegach rzeki zapanowała wielka radość.

W tym samym czasie witany okrzykami i śpiewami lu du do folwarku przypłynął Ramzes. Zjawił się w domu Sary w towarzystwie Tutmozisa. Gedeon odszedł, obawiając się spotkania z erpatre. Tutmozis radośnie powitał kochankę księcia. Dziewczyna wyszła na taras z obwiązaną głową, wsparta na niewolniku. Ramzes był zaskoczony tym widokiem i wpadł we wściekłość, kiedy dowiedział się, że ludzie zaatakowali jego wybrankę. Sara starała się go uspokoić. Tutmozis radził mu, żeby powstrzymał rozkaz pomszczenia dziewczyny, ponieważ może to zostać nieprzychylnie odebrane przez faraona. Z kolei wrogowie następcy cieszyliby się, że książę w nocy napada na swój lud. Ramzes zgodził się z radą adiutanta, lecz oznajmił, że jego gniew jest „jak wypełniony wodą dzban”. Usiadł obok Sary i zdjął jej bandaż z głowy. Dostrzegł, że dziewczyna ma na czole jedynie siniaka, który jednak bardzo zmienił jej piękną twarz. Sara ze strachem zapytała go, czy już mu się nie podoba. Następca uspokoił ją, mówiąc, że siniak przecież zniknie.
Następnie wezwał do siebie Tutmozisa i Murzyna. Sara pochwaliła niewolnika, że stanął w jej obronie. Ramzes podarował mu wolność i oznajmił, że dostanie wynagrodzenie i może wrócić do swojej rodziny. Murzyn błagał go, by nie odpędzał go od siebie. Książe zgodził się, żeby został jego żołnierzem, ponieważ potrzebował ludzi odważnych i wiernych. Murzyn opowiedział o słowach kapłana w ogrodzie, co wywołało rozpacz następcy tronu. Ramzes żalił się, że niedługo we własnym łóżku będzie mógł znaleźć kapłana. Nikt nie potrafił wyjaśnić, kim był obrońca.

Wiadomość ta zaskoczyła księcia, który nie spodziewał się, że kapłan bronił Żydówki tylko dlatego, że jest jego kochanką. Postanowił zbadać całą sprawę i dowiedzieć się, kim są wrogowie Egiptu, o których mówił tajemniczy kapłan.

Rozdział jedenasty
Śledztwo w sprawie napadu na folwark Sary. Ramzes udaje się do więzienia i po przesłuchaniach chce uwolnić oskarżonych. Tajemniczy głos radzi mu, w jaki sposób ma umorzyć sprawę.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37  

Szybki test:

Nikotris była córką:
a) nomarchy
b) arcykapłana
c) kapłana
d) dowódcy armii
Rozwiązanie

Arcykapłanem Amona w Tebach i ministrem wojny był:
a) Tutmozis
b) Pentuer
c) Nitager
d) Herhor
Rozwiązanie

W nomesie Hak Ramzes wysłuchuje raportu o prowadzeniu prowincji. Nomarcha za zubożenie Egiptu obwinia:
a) niechęć ludzi do kapłanów
b) słabość armii
c) cudzoziemców
d) złe zarządzanie niewolnikami
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Faraona”
Geneza „Faraona”
Życiorys Bolesława Prusa
„Faraon” jako powieść historyczna
Walka o władzę w Egipcie – konflikt między Ramzesem XIII a kapłanami
Obraz społeczeństwa egipskiego w „Faraonie” Prusa
Kompozycja utworu i narrator w „Faraonie”
Główne wątki „Faraona” Bolesława Prusa
Plan wydarzeń „Faraona”
Motywy literackie w „Faraonie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „Faraonie”
Realizm „Faraona”
Tragizm postaci Ramzesa XIII
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Ramzes (później Ramzes XIII) – szczegółowa charakterystyka
Uniwersalna wymowa „Faraona”
Przyczyny kryzysu państwa egipskiego
Państwo i jego problemy w „Faraonie”
„Faraon” na szklanym ekranie
Plan reform Ramzesa XIII i rządy Herhora
Rola kapłanów w Egipcie
Kalendarium twórczości Bolesława Prusa
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Słowniczek pojęć egipskich
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies