Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Faraon

„Faraon” - streszczenie w pigułceDo Pi-Bast przybywa Sargon. Ramzes wieczorami wymyka się pod pałacyk Kamy i, marząc o niej, obserwuje wielbicieli kapłanki. Sargon stara się zdobyć kapłankę.

Rozdział trzydziesty trzeci
Kama wyznaje Ramzesowi, że Sargon chce ją wykupić od kapłanów. Do miasta przybywa Sara z synkiem. Książę jest zachwycony dzieckiem. Zostaje zaproszony na igrzyska w świątyni Astoreth. Podczas widowiska zazdrosny, obserwuje Kamę, która rozmawia z Asyryjczykiem. Sargon pokonuje byka, czym upokarza następcę.

Rozdział trzydziesty czwarty
Ramzes odwiedza Kamę. Dziewczyna przekonuje go, by uchronił Fenicję przed oddaniem jej Asyrii. Sargon zostaje posłem. Do Kamy przychodzi Lykon i namawia ją do ucieczki z Egiptu.

Rozdział trzydziesty piąty
Sara prosi Ramzesa, aby nie chodził do Kamy. Według przepowiedni ona i syn zginą przez fenicką kapłankę. Mentezufis informuje księcia, że Sargon został posłem i pragnie złożyć mu hołd. Poseł asyryjski przybywa do następcy. Ramzes coraz bardziej nienawidzi Asyryjczyków.

Rozdział trzydziesty szósty
Sargon zostaje napadnięty i sądzi, że między napastnikami był Ramzes. Książę odwiedza go. Asyryjczyk informuje kapłanów, że następca tronu wie o traktacie, co zaskakuje kapłanów egipskich. Zobowiązują się do utrzymania układu z Asyrią nawet za cenę życia erpatre.

Rozdział trzydziesty siódmy
Arcykapłani chcą się przekonać, czy Ramzes wie o ich zamiarach. Mówią mu o traktacie z Asyrią. Książę uważa, że taki układ byłby zdradą państwa. Tutmozis mówi mu o chorobie faraona. Sara ostrzega następcę przed Hiramem. Ramzes idzie do Kamy, aby ustalić, czy to Lykon pobił Sargona. Hiram mówi mu, że Fenicjanie zgodzili się, aby kapłanka została jego kochanką.

Rozdział trzydziesty ósmy
Fenicjanie oddają Kamę następcy tronu. Faraon wzywa syna do złożenia raportu z podróży. W imieniu Ramzesa do Memfisu udaje się Tutmozis. Kama zostaje uprowadzona i zwolniona od ślubów. Ramzes dowiaduje się, że jego syn jest Żydem. Wypędza Sarę do budynku dla niewolników i rozkazuje, aby służyła Fenicjance. Na wieść o tym, że Kama uderzyła Żydówkę, przenosi dziewczynę do osobnej izby.Rozdział trzydziesty dziewiąty
Kama obawia się o swoje życie i zarzuca Ramzesowi, że przywrócił Sarę do łask. Książę odkochuje się. W Memfis faraon podpisuje wstępny traktat z Asyrią i zwalnia najemnych Libijczyków. Ramzes przywraca Sarze przywileje. Fenicjanka przeklina syna księcia.

Tom drugi

Rozdział pierwszy
Bandy libijskie zagrażają Egiptowi. Ramzes zostaje naczelnym wodzem. Kpi z pobożności Mefresa. Kapłani postanawiają dowiedzieć się o działaniach księcia po opuszczeniu przez niego świątyni Hator.

Rozdział drugi
Ramzes przygotowuje swoje wojska do wojny. Kama zaczyna chorować. Lykon chce zabić księcia. Fenicjanka podsuwa mu pomysł, żeby zamordował syna Sary. Grek zabija chłopca i uprowadza kapłankę. Ramzes, nie wiedząc o niczym, opuszcza z wojskiem miasto. Po przesłuchaniach wszyscy sądzą, że to Ramzes zabił syna. Sara bierze winę na siebie. Naczelnik policji chwyta Kamę. Okazuje się, że to Lykon zabił dziecko. Grek zostaje przekazany kapłanom. Sara, kiedy poznaje prawdę, umiera.

Rozdział trzeci
Herhor liczy na to, że wojna z Libią zajmie uwagę Ramzesa przez kilka lat. Książę libijski, Musawasa, wypowiada wojnę Egiptowi, sądząc, że to słaby kraj. Następca tronu gromadzi wojska w okolicy Jezior Sodowych.

Rozdział czwarty
Do oddziałów Ramzesa dołącza Pentuer. Rozpoczyna się bitwa z Libijczykami. Ramzes odnosi zwycięstwo. Ucieka wódz przeciwników - Tehenna i następca tronu rusza za nim w pościg.

Rozdział piąty
Ramzes rozpoznaje w Pentuerze tajemniczego kapłana, który wielokrotnie mu pomagał. Dogania i chwyta Libijczyków. Rozpoczyna się Tyfon – burza piaskowa. Ramzes mianuje Pentuera swoim doradcą. Kapłan opowiada mu, co należałoby zmienić, aby polepszyć życie prostego ludu.

strona:    1    2    3    4    5  

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Faraona”
Geneza „Faraona”
Życiorys Bolesława Prusa
„Faraon” jako powieść historyczna
Tragizm postaci Ramzesa XIII
Walka o władzę w Egipcie – konflikt między Ramzesem XIII a kapłanami
Obraz społeczeństwa egipskiego w „Faraonie” Prusa
Kompozycja utworu i narrator w „Faraonie”
Główne wątki „Faraona” Bolesława Prusa
Plan wydarzeń „Faraona”
Motywy literackie w „Faraonie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „Faraonie”
Realizm „Faraona”
Przyczyny kryzysu państwa egipskiego
Państwo i jego problemy w „Faraonie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Ramzes (później Ramzes XIII) – szczegółowa charakterystyka
Uniwersalna wymowa „Faraona”
Rola kapłanów w Egipcie
„Faraon” na szklanym ekranie
Plan reform Ramzesa XIII i rządy Herhora
Kalendarium twórczości Bolesława Prusa
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Słowniczek pojęć egipskich
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies