Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Faraon

„Faraon” - streszczenie w pigułce

Autor: Dorota Blednicka

Rozdział szósty
Ramzesa powraca do obozu. Mentezufis nakazuje wymordować wszystkich jeńców. Ku zwycięzcom zdążają Libijczycy, aby prosić o łaskę. W nocy w tajemniczych okolicznościach umiera Patrokles. Pojawiają się libijscy posłowie.

Rozdział siódmy
Musawasa składa hołd Ramzesowi. Pentuer przekazuje księciu wiadomość o śmierci syna i Sary. Następca tronu płacze.

Rozdział ósmy
Arcykapłan Mentezufis opowiada Ramzesowi o egipskiej tradycji, związanej z pogrzebami. Tutmozis wyjawia mu, że Lykon został schwytany i przekazany kapłanom. Grecy przygotowują pogrzeb Patroklesa.

Rozdział dziewiąty
Opis obowiązków faraona, jakie wypełniał każdego dnia. Ramzes XII zaczyna chorować. Arcykapłani próbują ratować jego życie, lecz władca jest już zmęczony i pragnie umrzeć. Przybywa Beroes, który mówi, że faraon wyzdrowieje jeśli znajdzie się osoba, której modlitwy dosięgną tronu Amona.

Rozdział dziesiąty
[Do obozu księcia przychodzi rozkaz, by wracał jak najszybciej do Memfisu. Następca i Pentuer rozmawiają o piramidach. Pentuer słyszy pieśń, opłakującą zmarłego faraona.]

Rozdział jedenasty
Ramzes wraca do Memfis. Herhor wita go w infule królewskiej, co wzbudza gniew władcy. Jako swojego zastępcę w pełnieniu obowiązków religijnych wybiera arcykapłana Sema. Obejmuje rządy w Egipcie. Królowa Nikotris prosi go, aby nie dążył do zatargów z kapłanami.

Rozdział dwunasty
Pierwszy dzień rządów Ramzesa. Nowy faraon dowiaduje się, że skarbiec państwa jest prawie pusty.

Rozdział trzynasty
Ramzes nakazuje zwołać komisję do zbadania sytuacji ludu i wyznacza do tego Pentuera. Słyszy głos, który przemawia do niego jako ojciec. Także królowa słyszała tajemniczy głos i ostrzegła syna, że zaczyna popełniać błędy.

Rozdział czternasty
Opis ostatniego dnia życia Ramzesa XII. Przejazd nieboszczyka do dzielnicy zmarłych i obrzęd przygotowania zwłok do balsamowania i pogrzebu.
Rozdział piętnasty
Zmiany w pałacu królewskim po objęciu rządów przez Ramzesa XIII. Pogłoski wśród ludu o planach nowego władcy. Kapłani odmawiają udzielenia pożyczki faraonowi. Ramzes XIII zwraca się po raz kolejny do Fenicjan.

Rozdział szesnasty
Hiram proponuje władcy, aby podpisał z Fenicją traktat o budowie kanału, łączącego Morze Śródziemne z Czerwonym. Opowiada o krajach, których istnienie ukrywają przed faraonem kapłani. Wspomina o Samentu, który mógłby pomóc Ramzesowi obalić władzę kapłanów w Egipcie. Arcykapłani odmawiają pomocy. Dagon traci łaskę władcy. Ramzes poznaje Samentu.

Rozdział siedemnasty
Wyjazd mumii Ramzesa XIII do Teb. Faraon wyrusza w podróż kilka dni później. Lud entuzjastycznie wita władcę. Ramzes zwiedza Labirynt. Dowiaduje się o możliwości uzyskania zgody na naruszenie skarbca.

Rozdział osiemnasty
Ramzes postanawia zwołać zgromadzenie, które wyrazi zgodę na podjęcie funduszy z Labiryntu. Odwiedza świątynię Seta. Przyjmuje Eunanę do swojej gwardii. Samentu podejmuje się odnalezienia drogi do skarbca Labiryntu.

Rozdział dziewiętnasty
Ramzes zwiedza kolejne miasta. W szkole przy świątyni Hator słyszy o zaćmieniu słońca. Odbywa się pogrzeb faraona.

Rozdział dwudziesty
Skarbiec faraona jest pusty, a świątynie zażądały zwrotu udzielonych pożyczek. Ramzes nakazuje wybrać odpowiednich ludzi do zgromadzenia. Tutmozis zwraca się do niego, aby poprosił w jego imieniu o rękę córki nomarchy tebańskiego, Hebron.

Rozdział dwudziesty pierwszy
Pentuer odwiedza Herhora. Minister wojny twierdzi, że nadal rządzi w Egipcie. Doradca faraona wyrusza w podróż. W Dolnym Egipcie krążą pogłoski o szaleństwie młodego władcy. Kapłan odwiedza Menesa – astrologa i wynalazcę. Dowiaduje się, że wkrótce będzie zaćmienie słońca.

strona:    1    2    3    4    5  

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Faraona”
Geneza „Faraona”
Życiorys Bolesława Prusa
„Faraon” jako powieść historyczna
Walka o władzę w Egipcie – konflikt między Ramzesem XIII a kapłanami
Obraz społeczeństwa egipskiego w „Faraonie” Prusa
Kompozycja utworu i narrator w „Faraonie”
Główne wątki „Faraona” Bolesława Prusa
Plan wydarzeń „Faraona”
Motywy literackie w „Faraonie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „Faraonie”
Realizm „Faraona”
Tragizm postaci Ramzesa XIII
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Ramzes (później Ramzes XIII) – szczegółowa charakterystyka
Uniwersalna wymowa „Faraona”
Przyczyny kryzysu państwa egipskiego
Państwo i jego problemy w „Faraonie”
„Faraon” na szklanym ekranie
Plan reform Ramzesa XIII i rządy Herhora
Rola kapłanów w Egipcie
Kalendarium twórczości Bolesława Prusa
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Słowniczek pojęć egipskich
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies