Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Faraon

Tragizm postaci Ramzesa XIII

Autor: Dorota Blednicka

Ramzes okazał się również człowiekiem, którym łatwo można było manipulować. Wykorzystywali to Fenicjanie, wyczuwając jego słabość do kobiet i podsuwając mu Kamę, która miała wpływać na jego decyzje odnośnie Fenicji. Hiram wielokrotnie zasiewał niepokój w sercu Ramzesa, uświadamiając mu oszustwa kapłanów i ich zamiary. Kapłani z łatwością wpłynęli za zmianę planów ataku na świątynie i dostosowali bunt do własnych potrzeb.

Tragizm postaci Ramzesa XIII podkreślał fakt, że otoczył się on ludźmi, który chcieli go wykorzystać do własnych zamierzeń. Pentuer w rzeczywistości pragnął jednego – poprawy losów ludu, a w faraonie dostrzegł władcę, który mógł mu w tym pomóc. Fenicjanie udzielali pożyczek, ale tylko po to, by uzależnić Ramzesa od siebie i w odpowiednim momencie uniemożliwić traktat z Asyrią. Samentu chciał w rzeczywistości odsunąć od władzy znienawidzonego Herhora, zająć jego miejsce, a następnie zasiąść na tronie.

To wszystko przyczyniło się do klęski bohatera jako człowieka, pełnego dumy i wiary w swoją potęgę. Zginął z rąk mordercy swojego syna, nie pozostawiając następcy.

Ramzes XIII poniósł również klęskę jako uczestnik procesu historycznego. Marzył o pozostawieniu wiekopomnego dziedzictwa w postaci silnego państwa i chwały, którą zachowały w pamieci następne pokolenia. Jednakże jego krótkie rządy zostały ocenione jako nieudolne i pozostał w pamięci jako władca lekkomyślny oraz łowca kobiet. Wkrótce zapomniano o młodym faraonie, który pragnął poprawić los swych poddanych i wypowiedział walkę kapłanom o władzę w Egipcie.

Tragizm postaci Ramzesa XIII najlepiej odzwierciedlają słowa Pentuera: „Gdyby choć było prawdą, że życie w tym celu stworzono, aby wzrastała cześć bogów i cnota. Ale tak nie jest. Podstępny okrutnik, matka, która zostaje małżonką mordercy swego syna, kochanka, która w chwili pieszczot myśli o zdradzie, ci rosną w pomyślność i potęgę. A mądrzy usychają w bezczynności, a dzielni i szlachetni giną sami i pamięć o nich.”.




strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Faraona”
Geneza „Faraona”
Życiorys Bolesława Prusa
„Faraon” jako powieść historyczna
Tragizm postaci Ramzesa XIII
Walka o władzę w Egipcie – konflikt między Ramzesem XIII a kapłanami
Obraz społeczeństwa egipskiego w „Faraonie” Prusa
Kompozycja utworu i narrator w „Faraonie”
Główne wątki „Faraona” Bolesława Prusa
Plan wydarzeń „Faraona”
Motywy literackie w „Faraonie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „Faraonie”
Realizm „Faraona”
Przyczyny kryzysu państwa egipskiego
Państwo i jego problemy w „Faraonie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Ramzes (później Ramzes XIII) – szczegółowa charakterystyka
Uniwersalna wymowa „Faraona”
Rola kapłanów w Egipcie
„Faraon” na szklanym ekranie
Plan reform Ramzesa XIII i rządy Herhora
Kalendarium twórczości Bolesława Prusa
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Słowniczek pojęć egipskich
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies