Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Faraon

„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie

Autor: Dorota Blednicka

Kapłani otrzymali także informację, że kapłan Osochor, który przyjmował Beroesa w podziemiach świątyni Seta, w dwa miesiące później wydał za mąż córkę i obdarował nowożeńców bogatymi klejnotami oraz kupił im duży folwark. Mieli już pewność, że to właśnie on zdradził Fenicjanom tajemnicę traktatu.

Arcykapłan Sem, który szczerze lubił młodego księcia, uznał, że plotki są nieważne i nie należy oskarżać go przed najwyższą radą. Wówczas sami naraziliby się na wymówki, że pozostawili następcę bez nadzoru. Mefres nie potrafił jednak zapomnieć o zniewadze, jakiej doznał ze strony Ramzesa. Sem odparł, że nie powinien rozmawiać z pijanym erpatre. Zebrani postanawiają nie składać skargi.

Rozdział drugi
Ramzes przygotowuje swoje wojska do wojny. Kama zaczyna chorować. Lykon chce zabić księcia. Fenicjanka podsuwa mu pomysł, żeby zamordował syna Sary. Grek zabija chłopca i uprowadza kapłankę. Ramzes, nie wiedząc o niczym, opuszcza z wojskiem miasto. Po przesłuchaniach wszyscy sądzą, że to Ramzes zabił syna. Sara bierze winę na siebie. Naczelnik policji chwyta Kamę. Okazuje się, że to Lykon zabił dziecko. Grek zostaje przekazany kapłanom. Sara, kiedy poznaje prawdę, umiera.

Za radą astrologów główna kwatera wojsk Ramzesa miała wyruszyć z Pi-Bast w siódmym dniu miesiąca Hator. Książę od chwili, kiedy został mianowany naczelnikiem, rzucił się w wir zajęć. Osobiście przyjmował każdy pułk, dbał o broń, mundury i rozmieszczenie obozów. Brał udział w każdej naradzie, przesłuchiwał schwytanych szpiegów i zaznaczał na mapie ruchy band libijskich. Mentezufis podziwiał umiejętności następcy tronu. Często chwalił go, uważając, że jest urodzonym wodzem. Innego zdania był Mefres, uważając, że te cechy uczynią w przyszłości z młodzieńca niebezpiecznego faraona.

Na dzień przed wyjazdem, Ramzes postanowił odpocząć. Co chwilę jednak ktoś zakłócał jego spokój. Zjawiali się adiutanci z raportami, wróżbici i astrologowie. Kiedy przyszła jedna z jego kochanek z pretensjami, stracił cierpliwość i wymknął się do ogrodu. Tam, z dala od pałacu, zasnął na ławce.
Od kilku dni Kama czuła się coraz gorzej. Była rozdrażniona i nieustannie siedziała przed lustrem, przyglądając się swemu odbiciu. Wydawało się jej, że dostrzega na twarzy jakieś plamy. W końcu wezwała lekarza, lecz gdy przybył, wpadła we wściekłość. Na dzień przed wyjazdem księcia, siedziała samotnie w komnacie, nie jedząc nic przez cały dzień. Obawiała się, że zachorowała na trąd. Niespodziewanie do pokoju wskoczył przez okno Ramzes. Dopiero po chwili Kama rozpoznała w mężczyźnie Lykona i osłupiała z przerażenia. Ostrzegła Greka, że jest ścigany. Lykon oznajmił jej, że szukał księcia i chciał go zabić, ale nie zastał go w pałacu. Nakazał dziewczynie, aby zebrała wszystkie kosztowności i przygotowała się do ucieczki. Zamierzał jeszcze raz poszukać następcy tronu. Kama podsunęła mu jednak inny pomysł. Zasugerowała, że powinien zabić syna Sary i podejrzenia skierować na osobę erpatre.

Kilkanaście minut później usłyszała przeraźliwy kobiecy krzyk. Zamiast spodziewanej radości, poczuła strach. Po chwili wrócił Lykon i zmusił Kamę, aby z nim poszła. Bez przeszkód wydostali się z pałacu i zniknęli w zaułkach miasta.

Na dwie godziny przed wschodem słońca Ramzes był gotów do wyjazdu. Wkrótce pułki wyruszyły z Pi-Bast.

Tymczasem u nomarchy zjawił się oficer z wiadomością, że syn Żydówki Sary i następcy tronu zastał w nocy zamordowany. Był zbyt przerażony, żeby powiedzieć, kogo podejrzewano o ten czyn. Nomarcha wezwał służbę Sary na przesłuchanie i posłał po Mefresa. Razem przeprowadzają śledztwo. Według relacji wielu osób, po północy w domu Żydówki zjawił się książę, a po chwili kobieta, krzycząc, wybiegła za nim do ogrodu. W pokoju znaleziono zwłoki chłopca, rozbite o ścianę. Dalsze przesłuchania potwierdziły, że Ramzes nie spał tej nocy u siebie. Nomarcha i arcykapłan byli przerażeni. Udali się do mieszkania Sary i zastali ją klęczącą przy kołysce. Na ich widok dziewczyna zerwała się, przeklinając dzień, w którym posłuchała kapłanów i zgodziła się, aby jej syn został Żydem. Błagała bogów o przywrócenie życia jej maleńkiemu synkowi. Mefres rozkazał jej, żeby wyznała, kto zamordował chłopca. Wzięła całą winę na siebie. Nomarcha patrzył ze współczuciem na rozpaczającą matkę. Arcykapłan kazał ją aresztować. Sara bez oporu dała się wyprowadzić z pałacu, zabierając zwłoki dziecka.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38  

Szybki test:

Herhor w pierwszym dniu panowania młodego faraona poinformował Ramzesa XIII, że ma do dyspozycji:
a) sześćdziesiąt tysięcy żołnierzy
b) dziewięćdziesiąt tysięcy żołnierzy
c) sto dwadzieścia tysięcy żołnierzy
d) dwieście tysięcy żołnierzy
Rozwiązanie

Władca Libijczyków dowództwo nad pierwszym korpusem powierzył Tehennie:
a) dwudziestoletniemu synowi
b) ministrowi wojny
c) doświadczonemu dowódcy armii
d) bratu
Rozwiązanie

Samentu:
a) zostaje skazany na śmierć za zdradę interesów państwa
b) popełnia samobójstwo
c) umiera otruty
d) zostaje zasztyletowany
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie
Czas i miejsce akcji „Faraona”
Geneza „Faraona”
Życiorys Bolesława Prusa
„Faraon” jako powieść historyczna
„Faraon” - streszczenie w pigułce
Główne wątki „Faraona” Bolesława Prusa
Plan wydarzeń „Faraona”
Motywy literackie w „Faraonie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „Faraonie”
Realizm „Faraona”
Tragizm postaci Ramzesa XIII
Walka o władzę w Egipcie – konflikt między Ramzesem XIII a kapłanami
Obraz społeczeństwa egipskiego w „Faraonie” Prusa
Kompozycja utworu i narrator w „Faraonie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Ramzes (później Ramzes XIII) – szczegółowa charakterystyka
Uniwersalna wymowa „Faraona”
Przyczyny kryzysu państwa egipskiego
Państwo i jego problemy w „Faraonie”
„Faraon” na szklanym ekranie
Plan reform Ramzesa XIII i rządy Herhora
Rola kapłanów w Egipcie
Kalendarium twórczości Bolesława Prusa
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Słowniczek pojęć egipskich
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies