Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Faraon

„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie

Autor: Dorota Blednicka

W pewnej odległości za ciałem ojca, otoczony wielką świtą generałów szedł Ramzes XIII, a za nim królowa Nikotris, wsparta na dwóch damach dworu. Ani ona, ani syn nie opłakiwali zmarłego, wiedząc, że odnalazł on już szczęście u boku Ozirisa.

Po parogodzinnym pochodzie wóz dotarł do rzeki. Mumię przeniesiono na złocony statek, na który weszli również królowa i kapłani, a zebrany lud zaczął rzucać na wodę wieńce i bukiety kwiatów. Barka odpłynęła, by zawieźć Ramzesa XII do jego grobu w Tebach. Podróż trwała długo, ponieważ po drodze ciało faraona odwiedzało różne świątynie i uczestniczyło w uroczystych nabożeństwach.

W kilka dni później w ślad za statkiem ruszył Ramzes XIII, aby swoim widokiem na nowo wskrzesić radość w sercach poddanych, przyjąć ich hołd i złożyć ofiary bogom. Za zmarłym panem podążyli na własnych barkach arcykapłani, najbogatsi właściciele ziemscy i nomarchowie. U boku młodego władcy, ku jego zdziwieniu, znaleźli się generałowie, urzędnicy, szlachta oraz niższe duchowieństwo.

Kiedy jego statek wypłynął na Nil, naprzeciw wysunęła się masa biednych i bogatszych czółen w takiej ilości, że niemalże przysłoniły wodę. Na widok faraona ludzie szaleli z radości i wznosili okrzyki pochwalne. Co chwilę na barkę królewską wchodziła jakaś deputacja, aby złożyć dary. Nim Ramzes XIII opuścił Memfis statek trzeba było kilka razy opróżniać, żeby nie zatonął. W podobny sposób przebiegała cała podróż do Teb, a lud entuzjastycznie witał młodego władcę.

Siedem mil na południe od Memfisu leżał niewielki libijski kraj, Piom, stworzony dzięki pracy ludzkich rąk. Niegdyś była tu pustynia i dopiero faraon Amenhemat podjął decyzję, by ten skrawek ziemi zmienić w urodzajną okolicę. Wybudował ogromną groblę, nazwaną przez potomnych jeziorem Moeris i dzięki temu pustynia zmieniła się w żyzny kraj, w którym hodowano najpiękniejsze róże. Stworzenie sztucznego jeziora wiązało się z kolejnym cudem pracy egipskich inżynierów – kanałem Józefa. Dookoła Piomu wznosiło się kilka starych piramid, a na jego wschodniej granicy stał Labirynt (Lope-Rohunt), zbudowany przez Amenhemata w formie olbrzymiej podkowy. Gmach ten był największą skarbnicą Egiptu. Spoczywały w nim mumie wielu faraonów, kapłanów, wodzów i budowniczych. Tu również od wieków gromadzono majątek państwa. Labirynt nie był pilnowany ani niedostępny z zewnątrz. Bezpieczeństwo skarbca polegało przede wszystkim na tym, że z wyjątkiem kilku wtajemniczonych kapłanów nikt nie wiedział, gdzie go szukać. Labirynt składał się z dwóch pięter: nadziemnego i podziemnego, a każde liczyło po tysiąc pięćset komnat.
Każdy faraon, arcykapłan, wielki skarbnik i najwyższy sędzia miał obowiązek natychmiast po objęciu urzędu obejrzeć majątek państwa.

Ramzes XIII, po przybyciu do Piomu, zwiedził przede wszystkim prowincję Fayum. Lud powitał go z ogromną radością i zapałem. Bawił tam przez dwa dni, kiedy przypomniano mu, że ma zwiedzić Labirynt. Faraon pozostawił świtę przed bramą i wszedł na dziedziniec gmachu. Tam dostrzegł ośmioro drzwi, a dozorca zapytał, którymi ma zostać wprowadzony do Labiryntu. Pięciu kapłanów ruszyło do budynku razem z władcą. Prowadził ich najwyższy dozorca, trzymający w rękach długi sznur paciorków, na których wypisane były jakieś znaki.

Po kilkudziesięciu krokach Ramzes nie wiedział, w jakim kierunku podąża i gdzie się znajduje. Minęli komnaty i ciasne korytarze. Zauważył, że przewodnik przy każdym nowym wejściu przesuwał jeden koralik, a niekiedy porównywał znaki na paciorkach ze znakami na ścianach. W jakimś małym pomieszczeniu ujrzał nieboszczyka. Był to trup Fenicjanina, który za czasów szesnastej dynastii próbował wedrzeć się do Labiryntu i zmarł z głodu.

Faraon był zupełnie zdezorientowany i ogarniało go coraz większe przygnębienie. Uświadomił sobie, że Samentu nie odkryje drogi do skarbca. Poczuł niemoc i zależność od kapłanów, którzy w każdej chwili mogli zostawić go w tym miejscu i skazać na pewną śmierć.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38  

Szybki test:

Obok faraona Ramzesa XII najpotężniejszą osobą w państwie egipskim był:
a) Pentuer
b) Herhor
c) Mentezufis
d) Mefres
Rozwiązanie

Herhor w pierwszym dniu panowania młodego faraona poinformował Ramzesa XIII, że ma do dyspozycji:
a) dwieście tysięcy żołnierzy
b) dziewięćdziesiąt tysięcy żołnierzy
c) sto dwadzieścia tysięcy żołnierzy
d) sześćdziesiąt tysięcy żołnierzy
Rozwiązanie

Władca Libijczyków dowództwo nad pierwszym korpusem powierzył Tehennie:
a) doświadczonemu dowódcy armii
b) ministrowi wojny
c) bratu
d) dwudziestoletniemu synowi
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie
„Faraon” jako powieść historyczna
„Faraon” - streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Faraona”
Geneza „Faraona”
Życiorys Bolesława Prusa
Realizm „Faraona”
Tragizm postaci Ramzesa XIII
Walka o władzę w Egipcie – konflikt między Ramzesem XIII a kapłanami
Obraz społeczeństwa egipskiego w „Faraonie” Prusa
Kompozycja utworu i narrator w „Faraonie”
Główne wątki „Faraona” Bolesława Prusa
Plan wydarzeń „Faraona”
Motywy literackie w „Faraonie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „Faraonie”
Uniwersalna wymowa „Faraona”
Przyczyny kryzysu państwa egipskiego
Państwo i jego problemy w „Faraonie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Ramzes (później Ramzes XIII) – szczegółowa charakterystyka
Plan reform Ramzesa XIII i rządy Herhora
Rola kapłanów w Egipcie
„Faraon” na szklanym ekranie
Kalendarium twórczości Bolesława Prusa
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Słowniczek pojęć egipskich
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies