Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Faraon

„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie

Autor: Dorota Blednicka

W tym samym czasie z miasta przybył młody kapłan. Podał faraonowi pierścień, na widok którego władca pobladł. Kapłan przyniósł wieści o śmierci Samentu, który został odkryty w Labiryncie przez Mefresa i Lykona. mówił o pomszczeniu Samentu i ukaraniu zbrodniarzy. Królowa Nikotris płakała, prosząc, aby syn nie słuchał złych doradców.

Zaufani ludzie radzili, aby natychmiast wykorzystać listy, przyniesione przez Hirama i zakończyć walkę z kapłanami. Tutmozis i Kalipos chcieli napaść na świątynię Ptah. Wtedy młody kapłan Seta powiedział, że stronnictwo kapłańskie rozgłasza na ulicach miasta, że faraon oszalał, nie ma święceń kapłańskich i królewskich i należy pozbawić go władzy. Zagniewany Ramzes rozkazał aresztować Mefresa i Herhora, oskarżając ich o zdradę. Podał Tutmozisowi listy i oznajmił, że do czasu zakończenia buntu arcykapłanów na niego przelewa swoją władzę.

Tutmozis zebrał oddanych faraonowi ochotników, na czele których stanął Eunana i pojechał z nimi do Memfis. Dopiero wówczas Hiram pochylił się ku władcy i przyznał się, że mylnie sądził, że był on w spisku z arcykapłanami. Był przekonany, że napad na świątynie zaplanowali kapłani, lecz nie rozumiał, w jaki sposób oszukali Ramzesa, aby zmienił swoje rozkazy. Była piąta po południu.

Rozdział dwudziesty siódmy
Zdrajca Eunana zabija Tutmozisa. Mefres nakłania Lykona do zabicia faraona. Dozorcy Labiryntu zabijają arcykapłana. Pościg za Lykonem. Ramzes spotyka się z Hebron. Lykon rani władcę, który go dusi. Śmierć Ramzesa XIII.

W tym samym czasie kapłan, czuwający na pylonie świątyni Ptah, zawiadomił obradujących w komnacie arcykapłanów i nomarchów, że z pałacu faraona zostały wysłane sygnały. Herhor wyszedł na pylon i po chwili wiedział, że młody kapłan wypełnił swoje zadanie, a Tutmozis jedzie do Memfis, aby ich aresztować lub zgładzić. Mefres, wybuchł gniewem, słysząc, że Herhor pomimo groźnej sytuacji, zamierzał bronić młodego władcy, ponieważ obiecał to królowej. Urażony, opuścił zgromadzenie.
Przed szóstą oddział gwardii zbliżył się do świątyni i Tutmozis został wpuszczony na dziedziniec. Wyszedł ku niemu Herhor, ubrany w infułę królewską. Dowódca oskarżył go o zdradę państwa. Minister spokojnie odparł, że Ramzes XIII musi osobiście zgłosić się do rady najwyższej i dopiero wtedy zostanie wysłuchany. Tutmozis wydobył miecz i rzucił się na arcykapłana. W tym samym momencie, stojący za nim Eunana podniósł topór i uderzył nim z całej siły w ulubieńca faraona. Tutmozis upadł, konając. Między żołnierzami rozegrała się krótka walka. Okazało się, że większość ochotników była na żołdzie kapłańskim. Eunana wzniósł okrzyk na cześć Herhora, a wszyscy kapłani upadli przez ministrem, który uniósł ręce i pobłogosławił ich.

Mefres po opuszczeniu zgromadzenia, zszedł do podziemia, gdzie przetrzymywał Lykona. Natychmiast wydobył kryształową kulę, na widok której Grek wpadł w gniew. Po chwili jednak młodzieniec zasnął, a kapłan podał mu cienki sztylet, kazał iść do pałacowego ogrodu i czekać na faraona. Kiedy władca zbliży się do niego, miał się obudzić.

Wyprowadził Lykona z podziemi, a sam udał się na szczyt pylonu. Zaczął dawać znaki w kierunku pałacu królewskiego. Kiedy zadowolony schodził na dół, otoczyło go kilku ludzi w brunatnych opończach. Byli to wysłańcy dozorców Labiryntu. Jeden z nich pochwycił starca i skropił mu twarz przezroczystym płynem. Kiedy Mefres skonał, mężczyźni wsunęli mu w martwą rękę papirus i zniknęli w korytarzach pylonu.

Trzej tak samo ubrani mężczyźni ruszyli za Lykonem. Uśpiony Grek doszedł na brzeg Nilu, odnalazł małe czółno i zaczął przeprawiać się na drugą stronę rzeki. Za nim podążały dwie łodzie. Lykon dotarł na miejsce i skierował się ku pałacowi. Dozorcy Labiryntu zatrzymali trzech innych mężczyzn, którzy również ścigali młodzieńca. Okazało się, że był to naczelnik policji z Pi-Bast ze swoimi setnikami. Grek zniknął im z oczu, postanowili więc czekać na jego powrót do świątyni i działać wspólnie.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38  

Szybki test:

Anibis, bożek pogrzebu, miał głowę:
a) szakala
b) lwa
c) skarabeusza
d) ibisa
Rozwiązanie

Herhor w pierwszym dniu panowania młodego faraona poinformował Ramzesa XIII, że ma do dyspozycji:
a) dziewięćdziesiąt tysięcy żołnierzy
b) dwieście tysięcy żołnierzy
c) sto dwadzieścia tysięcy żołnierzy
d) sześćdziesiąt tysięcy żołnierzy
Rozwiązanie

Spotkanie przeciwników Ramzesa XIII i arcykapłanów odbywa się w świątyni:
a) Amona
b) Seta
c) Sema
d) Ozyrysa
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie
„Faraon” jako powieść historyczna
„Faraon” - streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Faraona”
Geneza „Faraona”
Życiorys Bolesława Prusa
Realizm „Faraona”
Tragizm postaci Ramzesa XIII
Walka o władzę w Egipcie – konflikt między Ramzesem XIII a kapłanami
Obraz społeczeństwa egipskiego w „Faraonie” Prusa
Kompozycja utworu i narrator w „Faraonie”
Główne wątki „Faraona” Bolesława Prusa
Plan wydarzeń „Faraona”
Motywy literackie w „Faraonie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „Faraonie”
Uniwersalna wymowa „Faraona”
Przyczyny kryzysu państwa egipskiego
Państwo i jego problemy w „Faraonie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Ramzes (później Ramzes XIII) – szczegółowa charakterystyka
Plan reform Ramzesa XIII i rządy Herhora
Rola kapłanów w Egipcie
„Faraon” na szklanym ekranie
Kalendarium twórczości Bolesława Prusa
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Słowniczek pojęć egipskich
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies