Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Faraon

„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie

Autor: Dorota Blednicka

Obecni powtórzyli okrzyk. Jednocześnie najwyższy sędzia wniósł na złotej tacy dwie czapki: białą – Górnego i czerwoną – Dolnego Egiptu. Kapłani Ozirisa i Horusa uroczyście wręczyli je Herhorowi, który ucałował złote węże i włożył obie czapki na głowę. Rozpoczęła się ceremonia składania hołdów władcy. Spisano także akt, na mocy którego Herhor został rzeczywistym faraonem.

Wieczorem faraon wrócił do swych arcykapłańskich pokojów i zastał Pentuera. Kapłan zmizerniał, był smutny i udręczony. Herhor z uśmiechem rzekł do niego, że nie podpisał wyboru zgromadzenia ani nie złożył mu hołdu i spytał, czy nie zmienił zdania. Pentuer odparł, że postanowił uczyć się mądrości od Menesa, bo zmęczyło go życie dworskie. Dodał, że Ramzes XIII był pierwszym faraonem, który odczuł niedolę ludu. Słowa te rozbawiły faraona. Powiedział, że to Pentuer zwrócił uwagę Ramzesa nie biedę pospólstwa. Przyznał, że gdyby nie list Menesa o zaćmieniu słońca, to pewnie on i Mefres łamaliby teraz kamienie w kopalni. Kazał pozdrowić mędrca i przekazać mu, że spełni każdą jego prośbę. Zapewnił też kapłana, że zawsze będzie miał dla niego odpowiednie stanowisko, jeżeli zdecyduje się wrócić.

Epilog
Pentuer nie może zapomnieć o Ramzesie XIII. Zastanawia się nad krótką pamięcią ludu o szlachetnym władcy. Menes przepowiada upadek Egiptu.

W miesiącu Mechir (listopad – grudzień) Pentuer przybył do świątyni, w której Menes prowadził badania. Przez kilka dni siedział bez ruchu, wpatrując się w oddalony pałac faraona. Menes początkowo zostawił go w spokoju. Pewnego dnia zapytał kapłana, co się z nim dzieje. Pentuer wyznał, że ma chorą duszę i jest pewien, że gdyby nie opuścił Ramzesa, to młodzieniec by nadal żył.

Menes odpowiedział, że Pentuer nic nie mógł zrobić, aby uratować młodego faraona, który był przede wszystkim władcą wojennym, a Egipt brzydził się wojownikami. Urodził się w czasach upadku państwa. W dawnych kronikach mędrzec znalazł zapiski, z których wynikało, że kiedy Egipt kwitł, sfinks był cały, a gdy kraj chyli się ku zagładzie, posąg sfinksa kruszeje i pęka. Obecnie tajemniczy posąg zaczął znikać, zasypywany piaskiem i pojawiły się na nim głębokie bruzdy.
Po paru dniach Menes i Pentuer wybrali się, żeby zaopatrzyć się w jedzenie i datki dla świątyni. Dawny doradca faraona zauważył, że lud zapomniał już o Ramzesie XIII, a ludzka wdzięczność trwa bardzo krótko. Menes odparł, że takie jest właśnie życie pospólstwa.

Po powrocie z miasta, udali się na szczyt pylonu, gdzie Menes pokazał mu marmurową kulę, na której zaznaczył złotymi punktami położenie kilkuset gwiazd. Pentuer przez całą noc obserwował ruch księżyca i był tak bardzo wzruszony, że upadł na twarz i zapłakał.

Po kilku dniach zjawił się u nich bogaty dzierżawca, prosząc, aby wyznaczyli mu i wykopali kanał. Z zamian ofiarował żywność na czas robót. Menes zgodził się i poszli na pole.

Pewnego wieczoru do pobliskiej wsi przyszedł z małym chłopcem kapłan. Chodzili od lepianki do lepianki, błagając o jałmużnę. Nagle Pentuer, zasłuchany w smutną pieśń kapłana, powiedział, że życie ludzkie nie ma sensu, skoro nawet najbliżsi zdradzają. Matka zostaje żoną mordercy swego syna, kochanka w chwili pieszczot myśli o zdradzie. Źli zyskują potęgę i chwałę, a szlachetni umierają i pamięć o nich ginie. Menes odparł, że życie ludzkie byłoby nudne, gdyby było jednostajne. Każde cierpienie i rozkosz sprawiają, że staje się piękne. Dodał, że jeśli Pentuer zwątpi we wszystko, powinien iść do świątyń i przyjrzeć się obrazom na ścianach. Prostak nie doceni wartości malowideł, ale mędrzec odkryje ich znaczenie, odczytując historię dawnych czasów i tajemnice mądrości.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38  

Szybki test:

Posążek posiadający magiczną właściwość – każdej nocy odpadały mu ręce, nogi i głowa, a po modlitwie faraona wszystkie członki zrastały się na nowo - przedstawiał:
a) Seta
b) Ozirisa
c) Sema
d) Amona
Rozwiązanie

Następca tronu Ramzes w wojnie z Libią gromadzi wojska w okolicy Jezior:
a) Lodowych
b) Sodowych
c) Słonych
d) Słodowych
Rozwiązanie

Anibis, bożek pogrzebu, miał głowę:
a) lwa
b) szakala
c) ibisa
d) skarabeusza
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Faraona”
Geneza „Faraona”
Życiorys Bolesława Prusa
„Faraon” jako powieść historyczna
Tragizm postaci Ramzesa XIII
Walka o władzę w Egipcie – konflikt między Ramzesem XIII a kapłanami
Obraz społeczeństwa egipskiego w „Faraonie” Prusa
Kompozycja utworu i narrator w „Faraonie”
Główne wątki „Faraona” Bolesława Prusa
Plan wydarzeń „Faraona”
Motywy literackie w „Faraonie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „Faraonie”
Realizm „Faraona”
Państwo i jego problemy w „Faraonie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Ramzes (później Ramzes XIII) – szczegółowa charakterystyka
Uniwersalna wymowa „Faraona”
Przyczyny kryzysu państwa egipskiego
„Faraon” na szklanym ekranie
Plan reform Ramzesa XIII i rządy Herhora
Rola kapłanów w Egipcie
Kalendarium twórczości Bolesława Prusa
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Słowniczek pojęć egipskich
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies