Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Śluby panieńskie

Streszczenie „Ślubów panieńskich” w pigułce

Zdezorientowany uczuciami, które wywołuje w Klarze i Anieli, Radost próbuje dowiedzieć się czegoś na ten temat o Gucia, lecz ten udziela stryjowi wymijających odpowiedzi.

AKT 4

Jan zawiązuje Gustawowi czarną chustkę – na dowód skaleczenia – na prawej dłoni. Młodzieniec uświadamia sobie, że pierwszy raz w życiu jest zakochany. Jego wybranką została oczywiście Aniela.

Gustaw upewnia Albina o tym, ze Klara odwzajemnia jego uczucia, czym wywołuje przerażenie strachliwego kawalera. Flegmatyczny młodzieniec obiecuje wykonywać wszystkie polecenia Gustawa, a ten przysięga doprowadzić do ślubu delikatnego młodzieńca. Albin otrzymuje najtrudniejsze zadanie w życiu – ma zachować milczenie w obecności ukochanej.

Gustaw prosi Anielę, by ze względu na jego skaleczenie pomogła w napisaniu listu do ukochanej. Panna po chwili wahania zgadza się wypełnić prośbę, a młodzieniec zaczyna zasypywać ją przykładami na istnienie prawdziwej miłości. W czasie rozmowy pada imię Radosta, który według kawalera miał zamiar poślubić Klarę.

Klara dowiaduje się od kuzynki o planach starego Radosta, co początkowo wywołuje w niej wybuch śmiechu, a po chwili przyprawia o gęsią skórkę i wywołuje płacz.

W trakcie pisania listu, Aniela wyznaje Gustawowi, że przestrzegła Klarę przed jego wujem. Dowiaduje się od młodzieńca, że Albin już nie kocha jej kuzynki, lecz to ona jest nowym obiektem westchnięć kawalera. Rozmowę i pisanie listu przerywa nagłe pojawienie się pani Dobrójskiej, szukającej Radosta, by zapytać o jego plany względem Klary. W czasie rozmowy z ciotką, Klara zaczęła uświadamiać sobie, jakim dobrym i oddanym człowiekiem jest Albin. Wymianę zdań przerywa pojawienie się Radosta. Pani Dobrójska pozostawia „parę” samą.

Niczego nieświadomy Radost zaczyna z przerażoną Klarą rozmowę o mężczyznach i… ślubie. Panna po oświadczeniu, że będzie najgorszą żoną na świecie – wybucha płaczem. Albin – ostatni ratunek Klary – okazuje się niezainteresowany ożenkiem, Aniela uświadamia kuzynce, że dawny adorator teraz kocha tylko ją.AKT 5

Dochodzi do rozmowy Gustawa i Radosta, w której stryj domaga się kolejny raz wyjaśnień (bezskutecznie). Jest zdziwiony atmosferą panującą podczas niedawnego obiadu. Albin dziękuje Gustawowi za udzielone rady. Choć Klara zaczęła traktować go inaczej, nadal obiecywał milczenie i obojętność. Gustaw zaczął nazywać Klarę „stryjenką”, doprowadzając ją do płaczu. Gdy w końcu się uspokoiła, wyznała, że młodzieniec może liczyć na wzajemność ze strony Anieli.

Zrozpaczona Klara wyznaje Albinowi, że zapewne wkrótce zostanie zmuszona przez ojca do ślubu ze starym Radostem. Wściekły młodzieniec wybiega z pokoju w poszukiwaniu mężczyzny. Ma zamiar wyzwać go na pojedynek.

Zdenerwowany Radost wbiega do pokoju w poszukiwaniu Gustawa, a gdy go nie zastaje, udaje się w dalszym pościgu za „ladaco”. W ślad za nim biegnie zdyszana pani Dobrójska, zamierzająca przeciwdziałać nadchodzącej tragedii.

Aniela i Gustaw wyznają sobie miłość. Młodzieniec zdradza dziewczynie szczegóły planu, dzięki któremu zdobył jej serce i doprowadził do zerwania ślubów. Gdy wbiega spocony Radost i domaga się wyjaśnień od bratanka, ten wybucha śmiechem, po czym zaczyna wypominać zawstydzonemu wujowi wydarzenia niedawnego balu, w którym uczestniczyli w przebraniu…

Albin wyzywa Radosta na pojedynek, lecz po chwili Gustaw wyjawia zebranym prawdę o plotkach, które rozpowiedział. Klara przyjmuje oświadczyny Albina, Aniela wierzy w prawdziwą miłość, a Gustaw dziękuje stryjowi.

strona:    1    2  


Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Śluby panieńskie” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Ślubów panieńskich” w pigułce
Geneza „Ślubów panieńskich”
Życiorys Fredry
Problematyka „Ślubów panieńskich”
„Śluby panieńskie” jako komedia intrygi i charakteru
Czas i miejsce akcji „Ślubów panieńskich”
Język utworu i rodzaje komizmu w „Ślubach panieńskich”
Kompozycja i struktura „Ślubów panieńskich”
Tytuł komedii Fredry
„Śluby panieńskie” - komedia romantyczna czy antyromantyczna?
Szczegółowy plan wydarzeń „Ślubów panieńskich”
Aleksander Fredro – kalendarium życia
Motywy w „Ślubach panieńskich”
Szlachecka obyczajowość w „Ślubach panieńskich”
Motto „Ślubów panieńskich”
Słynne cytaty z utworów Aleksandra Fredry
Twórczość Aleksandra Fredry
Najważniejsze cytaty w „Ślubach panieńskich”
Bibliografia
Bohaterowie
Albin – charakterystyka postaci
Gustaw – charakterystyka postaci
Aniela – charakterystyka postaci
Klara – charakterystyka postaci
Pani Dobrójska – charakterystyka postaci
Radost – charakterystyka postaciPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies