Szlachecka obyczajowość w „Åšlubach panieÅ„skich” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Śluby panieńskie

Szlachecka obyczajowość w „Åšlubach panieÅ„skich”

Autor: Karolina Marlêga

Miejscem akcji komedii Fredry jest wieÅ› poÅ‚ożona pod Lublinem, a dokÅ‚adniej szlachecki dworek pani Dobrójskiej – miejsce szczęśliwego, wrÄ™cz idyllicznego życia. MieszkaÅ„cy i goÅ›cie majÄ…tku, choć nie sÄ… bogaci, to jednak charakteryzujÄ… ich takie cechy, jak życzliwość, zdolność pomocy czy radość życia. Warto zwrócić przy opisie dworku uwagÄ™, że nie opisano go z naciskiem na szczególne cechy wyglÄ…du, nie osadzono tego miejsca w jakiejÅ› konkretnej historycznej rzeczywistoÅ›ci, co jeszcze bardziej sprawia, że odczuwamy uniwersalność podkreÅ›lonych wartoÅ›ci. Fredro wyidealizowaÅ‚ w dramacie polski dwór i ziemiaÅ„ski model życia szlachty.

W Å›wiecie, który poznajemy z ponad stu stron komediodramatu, panny zajmowaÅ‚y siÄ™ z zapaÅ‚em haftowaniem, robótkami na drutach (gdy Albin podnosiÅ‚ upuszczone przez ukochanÄ… kÅ‚Ä™bki weÅ‚ny, ta bardzo siÄ™ denerwowaÅ‚a). O rumieÅ„ce przyprawiaÅ‚a je lektura powieÅ›ci sentymentalnych oraz utworów romantycznych. Z żywoÅ›ciÄ… i gwaÅ‚townoÅ›ciÄ… rozprawiaÅ‚y o bohaterach książki „Męża Kloryndy życie wiaroÅ‚omne”.

Aleksander Fredro wspomniaÅ‚ w utworze pozycjÄ™ „Męża Kloryndy życie wiaroÅ‚omne”. Choć byÅ‚a to pozycja zmyÅ›lona, to jednak jej tytuÅ‚ trafnie naÅ›ladowaÅ‚ ówczesne tytuÅ‚y modnych powieÅ›ci sentymentalnych.

W utworze widać zmiany, jakie zaszÅ‚y w głównych zainteresowaniach polskiej mÅ‚odzieży od czasów polowaÅ„ czy grzybobrania, tak plastycznie opisanych w „Panu Tadeuszu” przez Adama Mickiewicza. W dziele Fredry nowe pokolenie w celach rozrywkowych udaje siÄ™ na taÅ„ce do pobliskiego miasta, a nie na Å‚ono natury (ważne jest, że autor nie ukazaÅ‚ wsi przez pryzmat krajobrazu, lecz poprzez opisy wnÄ™trza domu i zajęć, psychiki jego mieszkaÅ„ców).

Choć pisarz wyidealizowaÅ‚ wiejskie życie, to jednak wprowadziÅ‚ do dramatu postać niechÄ™tnÄ… takiemu otoczeniu. „Laleczka warszawska” (okreÅ›lenie Gucia wedÅ‚ug Klary) cierpiaÅ‚a katusze, przebywajÄ…c w majÄ…tku Dobrójskiej. Na potwierdzenie tej myÅ›li warto przytoczyć wypowiedź bohatera na temat „atrakcji” wiejskiego życia: „Nie…wieÅ› ma swoje wdziÄ™ki…mówiÄ™ szczerze. / «ziewa skrycie» / Na wiosnÄ™ kwiatki… listki… trawki Å›wieże, / A w lecie, w lecie! … sÄ… te… piÄ™kne żniwa; / No i w jesieni… / «ziewajÄ…c» / także… tam coÅ› bywa; / W zimie wieczory… tak… w zimie… wieczory / SÄ…, sÄ… zabawy… o, sÄ…, każdej pory!... / «Ziewa i wkrótce zaczyna drzymać»”.
Śluby panieńskie są idylliczną wizją prowincjonalnego szlacheckiego dworku. Fredro opisał codzienne zajęcia, życie jego mieszkańców i gości, obyczaje, zainteresowania, styl życia i jego bardzo pogodną atmosferę, kierując się własnymi spostrzeżeniami, ponieważ na kartach komedii przedstawił czasy współczesne sobie, wyrażając życzliwy stosunek wobec świata polskiego dworku. Artysta mistrzowsko sportretował ludzi zamieszkujących niewielkie dworki szlacheckie, odtwarzając z dbałością ich psychikę: myśli, uczucia i pragnienia.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Åšluby panieÅ„skie” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Åšlubów panieÅ„skich” w piguÅ‚ce
Życiorys Fredry
Geneza „Åšlubów panieÅ„skich”
Problematyka „Åšlubów panieÅ„skich”
„Åšluby panieÅ„skie” jako komedia intrygi i charakteru
Czas i miejsce akcji „Åšlubów panieÅ„skich”
JÄ™zyk utworu i rodzaje komizmu w „Åšlubach panieÅ„skich”
Kompozycja i struktura „Åšlubów panieÅ„skich”
Tytuł komedii Fredry
Aleksander Fredro – kalendarium życia
Motywy w „Åšlubach panieÅ„skich”
„Åšluby panieÅ„skie” - komedia romantyczna czy antyromantyczna?
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Åšlubów panieÅ„skich”
Szlachecka obyczajowość w „Åšlubach panieÅ„skich”
Motto „Åšlubów panieÅ„skich”
Twórczość Aleksandra Fredry
Słynne cytaty z utworów Aleksandra Fredry
Najważniejsze cytaty w „Åšlubach panieÅ„skich”
Bibliografia




Bohaterowie
Gustaw – charakterystyka postaci
Albin – charakterystyka postaci
Klara – charakterystyka postaci
Aniela – charakterystyka postaci
Pani Dobrójska – charakterystyka postaci
Radost – charakterystyka postaci



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies