„Åšluby panieÅ„skie” – streszczenie szczegółowe - strona 11
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Śluby panieńskie

„Åšluby panieÅ„skie” – streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

W koÅ„cu doszÅ‚o do tego, że zaczęła namawiać AnielÄ™, by wyszÅ‚a za Gustawa. WidziaÅ‚a w tym ratunek dla siebie, ponieważ zadowolony ze Å›lubu Radost nie chciaÅ‚by siÄ™ z niÄ… żenić. Gdy zdziwiona Aniela zapytaÅ‚a, co z poczynionymi Å›lubami, usÅ‚yszaÅ‚a naprÄ™dce: „Niechże je dotrzyma / Jedna przynajmniej, gdy nie możem obie”. PrzeszkodÄ… w wykonaniu tego planu byÅ‚o jednak uczucie Gustawa do innej kobiety… Klara postanowiÅ‚a zatem iść po radÄ™ do pani Dobrójskiej: „Poradzi mi przecie; / Nie da mi umrzeć przy tym starym gracie (…)WolÄ™ już klasztor... albo i - Albina”.

Scena piÄ…ta
Aniela, Gustaw


W trakcie pisania listu, Aniela wyznaje Gustawowi, że przestrzegła Klarę przed jego wujem. Dowiaduje się od młodzieńca, że Albin już nie kocha jej kuzynki, lecz to ona jest nowym obiektem westchnięć kawalera.

Aniela postanowiÅ‚a speÅ‚nić proÅ›bÄ™ Gustawa i napisać list do „Anieli”. Nim zaczÄ™li, pochwaliÅ‚a siÄ™, że przestrzegÅ‚a KlarÄ™ przez zamiarami Radosta, co wywoÅ‚aÅ‚o w Gustawie strach. BaÅ‚ siÄ™, że nieobliczalna ukochana Albina poszÅ‚a z pretensjami do jego niewtajemniczonego w misternÄ… intrygÄ™ stryja.

Gustaw wyznaÅ‚ Anieli, że Albin nie kochaÅ‚ już Klary, w co córka Dobrójskiej nie mogÅ‚a uwierzyć: „BajkÄ™ ktoÅ› zrobiÅ‚, proszÄ™ mi dać wiarÄ™. / Albin nasz sÄ…siad, bawi tutaj stale, / Wiemy, gdzie bywa, jego zwiÄ…zki znamy”. DaÅ‚a wiarÄ™ tym sÅ‚owom dopiero, gdy Gustaw wyznaÅ‚, że to ona jest nowym obiektem uczuć sÄ…siada: „Albin siÄ™ kocha, lecz siÄ™ kocha - w tobie (…) ZmieniÅ‚ siÄ™ z wolna, bo możnaż lat tyle / WzgardÄ™ odbierać w tak przykrym sposobie, / A miÅ‚ość w jednej zachowywać sile? / Możnaż przy tobie lube spÄ™dzać chwile, / TwÄ… dobroć, wdziÄ™ki... a jednym wyrazem - / Możnaż ciÄ™ poznać i nie kochać razem? / Powiedzże sama”.

W koÅ„cu rozpoczęło siÄ™ dyktowanie listu, co wprawiaÅ‚o AnielÄ™ w zakÅ‚opotanie. MusiaÅ‚a pisać wyznania skierowane do swej imienniczki. Czasem karciÅ‚a siÄ™ za myÅ›li, że to ona jest adresatkÄ… ciepÅ‚ych i piÄ™knych słów. W czasie tych chwil, które para spÄ™dziÅ‚a razem, padÅ‚o kluczowe pytanie, zadane przez mÅ‚odzieÅ„ca: „To poznanie / Czy kiedyÅ›, z czasem, przyjaźniÄ… zostanie?”, na co usÅ‚yszaÅ‚ zapewnienie: „Jest i zostanie (…) Wiecznie”. Spotkanie zostaÅ‚o przerwane odgÅ‚osem czyichÅ› kroków. Gustaw wybiegÅ‚, pozostawiajÄ…c wystraszonÄ… AnielÄ™ z listem.
Scena szósta
Dobrójska, Aniela


Rozmowę i pisanie listu przerywa nagłe pojawienie się pani Dobrójskiej, szukającej Radosta, by zapytać o jego plany względem Klary.

Do pokoju weszła pani Dobrójska, od progu krzycząc, że najlepiej zrobi, gdy zapyta Radosta o jego plany względem Klary. Aniela po chwili ukradkiem zabiera list, kałamarz oraz pióro i po cichu wychodzi.

Scena siódma
Dobrójska, Klara


W czasie rozmowy z ciotkÄ…, Klara zaczęła uÅ›wiadamiać sobie, jakim dobrym i oddanym czÅ‚owiekiem jest Albin. WymianÄ™ zdaÅ„ przerywa pojawienie siÄ™ Radosta. Pani Dobrójska pozostawia „parÄ™” samÄ….

W rozmowie z ciotkÄ… Klara zaczęła narzekać na swój los, mówiÄ…c: „Ach, cóż ja teraz pocznÄ™ w tej ciężkiej niedoli?”. BaÅ‚a siÄ™, że ojciec odda jÄ… Radostowi nawet wbrew jej woli. Gdy żaliÅ‚a siÄ™ Dobrójskiej, ta zaczęła wypominać jej zÅ‚e traktowanie Albina: „ZapomniaÅ‚aÅ›, żeÅ› jeszcze pod ojcowskÄ… wÅ‚adzÄ…, / Å»e nie wszyscy -jak Albin, uwodzić siÄ™ dadzÄ…! / A znajÄ…c twego ojca, Å‚atwo zgadnąć byÅ‚o, / Å»e ta wzgarda Albina nie bÄ™dzie mu miÅ‚Ä…; / I chociaż od zamęścia uwolni tym razem, / Wkrótce może przykrzejszym zmusi ciÄ™ rozkazem”.

Na tle starego Radosta Albin zaczÄ…Å‚ wydawać siÄ™ Klarze doskonaÅ‚ym kandydatem na męża. RozmowÄ™ kobiet przerwaÅ‚o dochodzÄ…ce zza drzwi krzÄ…kanie Radosta. Dobrójska, zapewniajÄ…c, że za chwilÄ™ bÄ™dzie do dyspozycji starego przyjaciela, opuÅ›ciÅ‚a naprÄ™dce pokój, pozostawiajÄ…c „narzeczeÅ„stwo” same. Klara przeraziÅ‚a siÄ™, widzÄ…c zbliżajÄ…cego siÄ™ do niej stryja Gustawa i sÅ‚yszÄ…c jego sÅ‚owa: „Ja siÄ™ tu nie znudzÄ™”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14  

Szybki test:

Rzekoma oblubienica Gustawa miała na imię:
a) Adela
b) Klara
c) Hanna
d) Aniela
RozwiÄ…zanie

Śluby panieńskie dziecinnymi zamiarami:
a) nazwał Radost
b) nazwał Gustaw
c) nazwała Dobrójska
d) nazwała Aniela
RozwiÄ…zanie

Albin starał się o Klarę od:
a) roku
b) 2 lat
c) pół roku
d) 5 lat
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Åšluby panieÅ„skie” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Åšlubów panieÅ„skich” w piguÅ‚ce
Życiorys Fredry
Geneza „Åšlubów panieÅ„skich”
Problematyka „Åšlubów panieÅ„skich”
„Åšluby panieÅ„skie” jako komedia intrygi i charakteru
Czas i miejsce akcji „Åšlubów panieÅ„skich”
JÄ™zyk utworu i rodzaje komizmu w „Åšlubach panieÅ„skich”
Kompozycja i struktura „Åšlubów panieÅ„skich”
Tytuł komedii Fredry
Motywy w „Åšlubach panieÅ„skich”
„Åšluby panieÅ„skie” - komedia romantyczna czy antyromantyczna?
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Åšlubów panieÅ„skich”
Aleksander Fredro – kalendarium życia
Szlachecka obyczajowość w „Åšlubach panieÅ„skich”
Motto „Åšlubów panieÅ„skich”
Słynne cytaty z utworów Aleksandra Fredry
Twórczość Aleksandra Fredry
Najważniejsze cytaty w „Åšlubach panieÅ„skich”
Bibliografia




Bohaterowie
Albin – charakterystyka postaci
Gustaw – charakterystyka postaci
Aniela – charakterystyka postaci
Klara – charakterystyka postaci
Pani Dobrójska – charakterystyka postaci
Radost – charakterystyka postaci



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies