„Åšluby panieÅ„skie” – streszczenie szczegółowe - strona 12
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Śluby panieńskie

„Åšluby panieÅ„skie” – streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Scena ósma
Klara, Radost


Niczego nieÅ›wiadomy Radost zaczyna z przerażonÄ… KlarÄ… rozmowÄ™ o mężczyznach i… Å›lubie. Panna po oÅ›wiadczeniu, że bÄ™dzie najgorszÄ… żonÄ… na Å›wiecie – wybucha pÅ‚aczem.

Po krótkim milczeniu, Radost, nie zdajÄ…c sobie sprawy z plotek rozsianych przez bratanka, zaczÄ…Å‚ z KlarÄ… rozmowÄ™ o mężczyznach i… Å›lubie. Przerażona, lecz chcÄ…ca zachować pozory oschÅ‚oÅ›ci i silnego charakteru dziewczyna, zaczęła zapewniać, że nigdy nie wyjdzie za mąż, a jeżeli już zostanie do tego zmuszona – bÄ™dzie najgorszÄ… żonÄ… na Å›wiecie: roztrwoni majÄ…tek męża, bÄ™dzie oddawaÅ‚a siÄ™ zabawom, chodziÅ‚a na bale, kupowaÅ‚a drogie stroje: „Ależ ja zawsze na przekór mu zrobiÄ™; (...)Mąż tak - a ja siak! ZÄ…b za zÄ…b! - i kwita! / A ma pedogrÄ™ - depcÄ™ mu po nodze”.

Zapewnienia te szalenie rozbawiÅ‚y starego Radosta, który najpierw zaczÄ…Å‚ udawać przerażenie: „Ej, do kaduka! Nie stanÄ™ na drodze. / Lecz takÄ… rzeczÄ… -- grzesznik to nie lada, / Co dla pokuty zechce ciÄ™ za żonÄ™”, a potem… zainteresowanie: „Chybaby znowu - jak tamten powiada / To szczęście dla mnie byÅ‚o przeznaczone (…) Gdyż ja siÄ™ nie bojÄ™; / SÅ‚owom nie wierzÄ™, a znam serce twoje”. Gdy próbowaÅ‚ wziąć jÄ… za rÄ™kÄ™, wybuchÅ‚a pÅ‚aczem, krzyczÄ…c: „Ja nie chcÄ™, nie chcÄ™!”.

Na to Radost zaczÄ…Å‚ podskakiwać i pytać, czy nie nadaje siÄ™ na pana mÅ‚odego… by po chwili, ubawiony, stwierdzić: „Wszak ci to żarty”. Zdziwiony pÅ‚aczliwÄ… reakcjÄ… dziewczyny, zaczÄ…Å‚ jÄ… uspokajać: „No, nie pÅ‚acz, nie pÅ‚acz! Nic nie bÄ™dzie z tego (…)”, obiecujÄ…c przysÅ‚ać zaraz Albina.

Scena dziewiÄ…ta
Klara, Aniela


Albin – ostatni ratunek Klary – okazuje siÄ™ niezainteresowany ożenkiem, Aniela uÅ›wiadamia kuzynce, że dawny adorator teraz kocha tylko jÄ….

Do Klary doÅ‚Ä…czyÅ‚a Aniela, zazdrosna o szczęście swej imienniczki: „Ja mniemam, / Å»e ta Aniela jest bardzo szczęśliwa (…)Tak być kochanÄ…!”. PoinformowaÅ‚a kuzynkÄ™, że może czuć siÄ™ bezpiecznÄ…, ponieważ Albin już jej nie kocha. WzdychaÅ‚ i bÅ‚agaÅ‚ jÄ… o wzglÄ™dy przez grzeczność i w wyniku „naÅ‚ogu”, ponieważ jego nowÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… jest ona – Aniela. Panny poszÅ‚y na obiad.
AKT 5
Scena pierwsza
Radost, Gustaw


Dochodzi do rozmowy Gustawa i Radosta, w której stryj domaga się kolejny raz wyjaśnień (bezskutecznie). Jest zdziwiony atmosferą panującą podczas niedawnego obiadu.

Radostowi udało się spotkać w końcu Gustawa, którego zaczął pytać, co też takiego zrobił, że postawił dom do góry nogami. Zrelacjonował bratankowi wydarzenia ostatnich godzin. Dobrójska, nie dość, że krzywiła się na Gustawa, to teraz jeszcze gniewała się na niego.

OpisaÅ‚ atmosferÄ™ podczas obiadu: „SiedzieliÅ›my u stoÅ‚u jakby w trzynaÅ›cioro, / I wszystkim czas dość krótki szedÅ‚ diable niesporo: / Aniela jakaÅ› drżąca, to blednie, to pÅ‚onie; / Matka oka nie spuszcza, wzrok jej w córce tonie; / Klara Å›mieje siÄ™, trzepie, lecz w ciÄ…gÅ‚ym przymusie; / A Albin wszystkie kwiatki przeliczyÅ‚ w obrusie; / Ty także nieswój, piÅ‚eÅ› tylko po swojemu; / A ja zaÅ›, nic nie wiedzÄ…c, dziwiÄ…c siÄ™ wszystkiemu, / Jeden ponoÅ› rozsÄ…dny przy caÅ‚ym obiedzie, / SiedziaÅ‚em miÄ™dzy wami jakby PiÅ‚at w kredzie”.

Gdy kolejny raz nie udaÅ‚o mu siÄ™ poznać prawdy, Radost opuÅ›ciÅ‚ pokój, zostawiajÄ…c Gucia samego. MÅ‚odzieniec, wzruszony troskÄ… i spostrzeżeniami wuja, powiedziaÅ‚ do siebie po cichu: „Dobry stryjaszku, radość ciebie czeka, / Lecz mego planu jeszcze ci nie zwierzÄ™, / Bo kto siÄ™ kocha, rozsÄ…dnego czÅ‚eka / Za powiernika niech nigdy nie bierze. / Radzi siÄ™, przyzna, że najÅ›wiÄ™tsza rada, / Ale tak zrobi, jak jemu wypada”.

Scena druga

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14  

Szybki test:

Klara zapewnia Radosta, że będzie żoną:
a) najwybredniejszÄ…
b) najwspanialszÄ…
c) najgorszÄ…
d) najokrutniejszÄ…
RozwiÄ…zanie

Według teorii magnetyzmu człowiek posiada zdolność oddziaływania na innych za pomocą:
a) gestów
b) urody
c) magnesu
d) duchowej siły
RozwiÄ…zanie

Panicz Gustaw obiecał Janowi powrót o:
a) trzeciej w nocy
b) czwartej w nocy
c) drugiej w nocy
d) pierwszej w nocy
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Åšluby panieÅ„skie” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Åšlubów panieÅ„skich” w piguÅ‚ce
Życiorys Fredry
Geneza „Åšlubów panieÅ„skich”
Problematyka „Åšlubów panieÅ„skich”
„Åšluby panieÅ„skie” jako komedia intrygi i charakteru
Czas i miejsce akcji „Åšlubów panieÅ„skich”
JÄ™zyk utworu i rodzaje komizmu w „Åšlubach panieÅ„skich”
Kompozycja i struktura „Åšlubów panieÅ„skich”
Tytuł komedii Fredry
Aleksander Fredro – kalendarium życia
Motywy w „Åšlubach panieÅ„skich”
„Åšluby panieÅ„skie” - komedia romantyczna czy antyromantyczna?
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Åšlubów panieÅ„skich”
Szlachecka obyczajowość w „Åšlubach panieÅ„skich”
Motto „Åšlubów panieÅ„skich”
Twórczość Aleksandra Fredry
Słynne cytaty z utworów Aleksandra Fredry
Najważniejsze cytaty w „Åšlubach panieÅ„skich”
Bibliografia




Bohaterowie
Gustaw – charakterystyka postaci
Albin – charakterystyka postaci
Klara – charakterystyka postaci
Aniela – charakterystyka postaci
Pani Dobrójska – charakterystyka postaci
Radost – charakterystyka postaci



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies