Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Śluby panieńskie

„Śluby panieńskie” – streszczenie szczegółoweScena dziewiąta
Dobrójska, Aniela, Klara, Albin, Gustaw


Niewłaściwe zachowanie Gustawa, który zasypia podczas rozmowy ze swą narzeczoną Anielą, jej matką, kuzynką i Albinem. Urażeni uczestnicy dyskusji opuszczają pokój, pozostawiając młodzieńca samego.

W pokoju przebywały Albin, Klara, Aniela i Dobrójska. Wszystkie panny zajęte były robótkami ręcznymi. Do rozmawiających dołączył Gustaw i, skłoniwszy się, postawił krzesło na środku i usiadł, z uwagą oglądając swój ubiór. W pewnym momencie oznajmił, że deszcz przestał padać, na co Albin z żalem stwierdził, że dla niego nadal jest pochmurno, ponieważ „nadzieja o względy ukochanej Klary” zgasła, a na dodatek ona cieszy się z jego smutku.

Gospodyni, chcąc zmienić temat, powiedziała do Gucia, że rozumie powód jego znudzenia wiejską ciszą: „o tej porze”, ponieważ nikt nie lubi takiej pogody, na co Gustaw „zapewniał”, że wieś ma swoje uroki i nie pozwala się nudzić. W pewnym momencie jednak zaczął ziewać, nie zwracając uwagi na damy …zasnął. Dobrójska, widząc to, wyszła, a za nią Klara i Aniela z Albinem. Ukochana Albina stwierdziła: niech śpi: „Wszakże się wyśpi, jak sobie pościele; / Tak sobie posłał, niechże śpi do woli”.

Scena dziesiąta
Gustaw, Radost


Gustaw zostaje obudzony przez przerażonego jego złymi manierami Radosta. Młodzieniec ponownie obiecuje poprawę i usprawiedliwia się faktem, iż uśpił go błogi głos kobiet.

Radost prawie z płaczem w głosie zaczął budzić śpiącego Gustawa. Gdy to się w końcu udało, kawaler myślał, ze nadal znajduje się w towarzystwie dam. Dopiero po krótkiej chwili otrzeźwiał, słysząc wymówki stryja. Choć obiecał poprawę zachowania – zasnął przy narzeczonej! Wuj prosił krewnego, by wytrzymał jeszcze tydzień.

Gustaw tłumaczył, że zasnął niechcący, ponieważ uśpił go błogi głos kobiet. Obiecał Radostowi, że będzie patrzył na Anielę: „jak niegdyś patrzał stryjaszek na panią…” (Gustaw nie dopowiada imienia, lecz należy się domyślać, że chodziło o panią Dobrójską – obiekt młodzieńczej miłości Radosta). Tłumaczył, ze chce mieć dobrą żonę: „I gdybym nie czuł przymiotów Anieli / Już byście mnie tu dotąd nie widzieli”, po czym wybiegł naprawić gafę, popełnioną względem dam. Radost poczuł się uspokojony obietnicą poprawy bratanka. Uwierzył w pomyślny obrót spraw.AKT 2
Scena pierwsza
Dobrójska, Radost


Radost i pani Dobrójska (starzy znajomi, a kiedyś nawet para), prowadzą rozmowę na temat wad i zalet charakteru młodego Gucia.

Między Radostem a panią Dobrójską trwa rozmowa na temat wad i zalet młodego Gustawa. Na pytanie o te mniej chlubne cechy charakteru, stryj młodzieńca odpowiada: „Ach, ma, ma, niestety!” i wymienia: „Roztargnienie, wesołość, pustota... / No, co mam obwijać - trzpiot!”. Gdy z kolei Dobrójska jest ciekawa zalet, dumny wuj zapewnia: „Ale ma serce dobre, głowę nie od rzeczy”, podkreślając stałość dobrego usposobienia: „To nie minie, jak płochość, z czasem nie uleci, / To jest szczęścia rękojmią dla żony i dzieci”.

W końcu mężczyzna wyznaje rozmówczyni, że kocha krewnego jak własnego syna, dodając po chwili z żalem: „Ale tylko - ja jeden” wypomina chłód Anieli, na co jej matka bierze dziewczynę w obronę. Wypomina Radostowi postępek kawalera. Po tych słowach relacjonuje przyjacielowi zachowanie Gustawa, który zasnął, zamierzając przeprosić panny.

Zatroskany wuj zaczął bronić bezpośredniości narzeczonego Anieli, kładąc ją na karb… nieśmiałości młodzieńca. Mowa obronna bardzo rozśmieszyła gospodynię: „O, biedny! biedny Gucio mały”. Poradziła Radostowi, by zaczął być dla bratanka bardziej surowy i wymagający: „Wziąć go lepiej w kluby`; / Bo, mówiąc między nami, ten Gustawek luby / Wyrabia ze stryjaszkiem, co mu się podoba”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14  

Szybki test:

Na dowód skaleczenia Jan zawiązuje Gustawowi na prawej dłoni chustkę:
a) białą
b) błękitną
c) czerwoną
d) czarną
Rozwiązanie

Według rad Gustawa Albin by zyskać względy Klary miał:
a) milczeć
b) wyrzucić jej nieczułość
c) błagać ją o litość
d) wyjechać
Rozwiązanie

Rzekoma oblubienica Gustawa miała na imię:
a) Klara
b) Adela
c) Hanna
d) Aniela
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Śluby panieńskie” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Ślubów panieńskich” w pigułce
Geneza „Ślubów panieńskich”
Życiorys Fredry
Problematyka „Ślubów panieńskich”
„Śluby panieńskie” jako komedia intrygi i charakteru
Czas i miejsce akcji „Ślubów panieńskich”
Język utworu i rodzaje komizmu w „Ślubach panieńskich”
Kompozycja i struktura „Ślubów panieńskich”
Tytuł komedii Fredry
„Śluby panieńskie” - komedia romantyczna czy antyromantyczna?
Szczegółowy plan wydarzeń „Ślubów panieńskich”
Aleksander Fredro – kalendarium życia
Motywy w „Ślubach panieńskich”
Szlachecka obyczajowość w „Ślubach panieńskich”
Motto „Ślubów panieńskich”
Słynne cytaty z utworów Aleksandra Fredry
Twórczość Aleksandra Fredry
Najważniejsze cytaty w „Ślubach panieńskich”
Bibliografia
Bohaterowie
Albin – charakterystyka postaci
Gustaw – charakterystyka postaci
Aniela – charakterystyka postaci
Klara – charakterystyka postaci
Pani Dobrójska – charakterystyka postaci
Radost – charakterystyka postaciPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies