Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Śluby panieńskie

„Śluby panieńskie” – streszczenie szczegółoweScena piąta
Aniela, Klara [później Radost i Gustaw]


Aniela relacjonuje Klarze wiadomości o nieszczęśliwym uczuciu i cierpieniu Gustawa, o złym charakterze apodyktycznego i egoistycznego Radosta, a w końcu o złożonej przez siebie obietnicy pomocy.

Do Anieli dołączyła Klara, dziwiąc się zamyślonej minie kuzynki: „Czegóż tak dumasz? Piszesz dzieło może?”. Gdy dowiedziała się od niej o uczuciu Gustawa do innej panny, o przeciwnościach piętrzonych przez Radosta, o cierpieniu zakochanego młodzieńca, a w końcu o obietnicy pomocy złożonej przez Anielę, Klara zaczęła namawiać dobroduszną dziewczynę do zdrady przyrzeczenia: „Zdradź go, zdradź, moja duszko! zdradź sułtana”. Choć zaoferowała przy tym swą pomoc, Aniela była niewzruszona: „Nigdy, przenigdy!”.

Wybiegła z pokoju, ciągnąc za sobą Klarę w chwili, gdy zdezorientowany wypadkami ostatnich kilkunastu minut Radost poprosił ją o rozmowę: „Hm, hm! spłoszone! Coś tu znać Gustawa / Gotów bym przysiąc, że to jego sprawa”. Po chwili on także opuścił pokój i popędził za Gustawem, który zaczął uciekać, zobaczywszy stryja.

Scena szósta
Radost, Gustaw


Zdezorientowany uczuciami, które wywołuje w Klarze i Anieli, Radost próbuje dowiedzieć się czegoś na ten temat o Gucia, lecz ten udziela stryjowi wymijających odpowiedzi.

Radost, dogoniwszy bratanka, przyprowadził go do salonu. Zapytawszy o znaczenie prośby: „Przebacz, stryjaszku, lituj się rozpaczy”, usłyszał wykrętne, pospieszne odpowiedzi, na które jednak nie dał się nabrać: „Ale czekaj no - ja nic nie rozumiem”.Gustaw jednak tak sprytnie pokierował rozmową i tak zmanipulował stryja, że ten w końcu zaczął go przepraszać za swe niedowiarstwo i brak zaufania. W pewnym momencie bratanek poradził nawet wujowi, by ożenił się z Klarą kłamiąc, że Albin pała uczuciem do Anieli, więc droga do drugiej z sióstr jest otwarta.

Gdy Radost – zdziwiony, lecz nie odrzucający propozycji o ślubie – zapytał bratanka o to, jak układają się jego stosunki z przyszłą żoną, ten opowiedział mu o magnetyzmie: „Magnetyzm, mówią, jest to wolna władza, / Co z ciała w ciało zdrój życia wprowadza. / Jeżeli zatem mam zarodne siły / Ogień swój własny w obce przelać żyły, / Dlaczegoż miałbym w pięknej, młodej duszy, / Czystej jak śnieżek, co świeżo przyprószy, / Przez silną wolę, pałające tętna, / Własnego czucia nie wycisnąć piętna!”, wyjaśniając po chwili znaczenie metafory: „Kocham i będę kochany - to jaśnie?”.
AKT 4
Scena pierwsza
Gustaw, Jan


Jan zawiązuje Gustawowi czarną chustkę – na dowód skaleczenia – na prawej dłoni. Młodzieniec uświadamia sobie, że pierwszy raz w życiu jest zakochany. Jego wybranką została oczywiście Aniela.

Gustaw chodził zamyślony, a za nim podążał krok w krok Jan, trzymający w ręku czarną chustkę. W pewnym momencie młodzieniec wyciągnął lewą rękę, na której kazał zawiązać sobie kawałek materiału. Wiedział już, że kocha Anielę: „Stało się... kocham ją szalenie...
Lecz ona?...(…) Pierwszy raz kocham”
i zastanawiał się, kiedy ją o tym powiadomić.

Tymczasem służący, zdziwiony faktem, że opatruje zdrową rękę, wypełnił polecenie panicza, co nie było łatwe – Gucio ani na chwilę nie przestał spacerować po pokoju. Gdy w końcu stanął, skrytykował lokaja za zawiązanie chustki na złej ręce: „I nie tę zawija! / Lewą nie piszę”, przez co Jan ponownie musiał się gimnastykować, by wykonać polecenie.

Scena druga
Gustaw, Albin


Gustaw upewnia Albina o tym, ze Klara odwzajemnia jego uczucia, czym wywołuje przerażenie strachliwego kawalera. Flegmatyczny młodzieniec obiecuje wykonywać wszystkie polecenia Gustawa, a ten przysięga doprowadzić do ślubu delikatnego młodzieńca. Albin otrzymuje najtrudniejsze zadanie w życiu – ma zachować milczenie w obecności ukochanej.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14  

Szybki test:

Klara zapewnia Radosta, że będzie żoną:
a) najokrutniejszą
b) najgorszą
c) najwybredniejszą
d) najwspanialszą
Rozwiązanie

Albin starał się o Klarę od:
a) pół roku
b) 2 lat
c) 5 lat
d) roku
Rozwiązanie

Panicz Gustaw obiecał Janowi powrót o:
a) czwartej w nocy
b) pierwszej w nocy
c) drugiej w nocy
d) trzeciej w nocy
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Śluby panieńskie” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Ślubów panieńskich” w pigułce
Geneza „Ślubów panieńskich”
Życiorys Fredry
Problematyka „Ślubów panieńskich”
„Śluby panieńskie” jako komedia intrygi i charakteru
Czas i miejsce akcji „Ślubów panieńskich”
Język utworu i rodzaje komizmu w „Ślubach panieńskich”
Kompozycja i struktura „Ślubów panieńskich”
Tytuł komedii Fredry
„Śluby panieńskie” - komedia romantyczna czy antyromantyczna?
Szczegółowy plan wydarzeń „Ślubów panieńskich”
Aleksander Fredro – kalendarium życia
Motywy w „Ślubach panieńskich”
Szlachecka obyczajowość w „Ślubach panieńskich”
Motto „Ślubów panieńskich”
Słynne cytaty z utworów Aleksandra Fredry
Twórczość Aleksandra Fredry
Najważniejsze cytaty w „Ślubach panieńskich”
Bibliografia
Bohaterowie
Albin – charakterystyka postaci
Gustaw – charakterystyka postaci
Aniela – charakterystyka postaci
Klara – charakterystyka postaci
Pani Dobrójska – charakterystyka postaci
Radost – charakterystyka postaciPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies