„Åšluby panieÅ„skie” - komedia romantyczna czy antyromantyczna? - strona 2
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Śluby panieńskie

„Åšluby panieÅ„skie” - komedia romantyczna czy antyromantyczna?

Autor: Karolina Marlêga

W Åšlubach panieÅ„skich nie odnajdziemy typowego bohatera romantycznego. WystÄ™puje za to Gucio: nieczujÄ…cy buntu wobec Å›wiata, lecz bunt wobec „umowy”, jakÄ… zawarli Radost i pani Dobrójska. MÅ‚odzieniec nie miaÅ‚ zamiaru przeciwstawić siÄ™ woli „dorosÅ‚ych”, lecz dokÅ‚adaÅ‚ wszelkich staraÅ„, by opóźnić moment zarÄ™czyn. BuntowaÅ‚ siÄ™ wobec nudy i przewidywalnoÅ›ci zalotów, monotonnoÅ›ci wiejskiej atmosfery, jednostajnemu, zaplanowanemu życiu przy boku niekochanej, lecz piÄ™knej i mÄ…drej żony. Jego bunt nie przejawiaÅ‚ siÄ™ brakiem chÄ™ci do życia, samobójczymi próbami czy marazmem – Gucio buntowaÅ‚ siÄ™ aktywnie, wymykajÄ…c siÄ™ w nocy na bale, hazard oraz zachowujÄ…c siÄ™ arogancko i lekceważąco (zasnÄ…Å‚ w salonie w obecnoÅ›ci dam).

Fredro kreacją energicznego, aktywnego i dokładającego starań do osiągnięcia celu ośmieszył romantycznego bohatera: nieszczęśliwego, cierpiącego, bezradnego, czekającego na śmierć kochanka, czego bezpośrednim dowodem może być zestawienie Gucia z Gustawem (IV część Dziadów). Autor zdrabniając imię, chciał dowieść, iż w jego bohaterze nie ma nic z pompatyczności i wyniosłości bohatera mickiewiczowskiego.

Elementem godnym podkreślenia, wskazującym, iż dzieło nie należy do nurtu utworów romantycznych jest również fakt, iż uczucie i małżeństwo Gucia nie napotykają zewnętrznych przeszkód (majątkowych, społecznych, moralnych), lecz opory będące skutkiem ślepego zapatrzenia w przejawy epoki romantyzmu. Aniela z Klarą zawarły śluby, ponieważ wiedziały, iż miłości, o której czytały w romantycznych książkach, nie dostarczy im małżeństwo z Albinem czy Gustawem. Nie zdawały sobie jednak sprawy, że miłość to nie umieranie z rozpaczy czy przeciwstawianie się woli rodziców w imię uczucia, lecz umiejętność kompromisów i codziennego, wspólnego życia, to nauka bycia razem. Komediopisarz stworzył w utworze parę, która miała błogosławieństwo najbliższych, nie musiała uciekać czy popełniać samobójstwa, by być razem, lecz mimo tego nie chciała tego uczynić, ponieważ się nie kochała.
Aleksander Fredro polemizuje na kartach dramatu z romantycznym modelem miÅ‚oÅ›ci, sprzeciwia siÄ™ jej tragicznej wizji, ponieważ uważaÅ‚, że to uczucie ze swej natury jest uwznioÅ›lajÄ…ce i dobre, a nie szare i przygnÄ™biajÄ…ce. PuentujÄ…c dzieÅ‚o stwierdziÅ‚, że miÅ‚ość jest uczuciem prawdziwym i staÅ‚ym, a nie sztucznym i ulotnym, jak u romantyków. Gustaw dziÄ™ki przeprowadzonej intrydze przekonaÅ‚ AnielÄ™, że może uwierzyć w „komuniÄ™ serc”, ponieważ ona istnieje. Dziewczyna zrozumiaÅ‚a, że o każde uczucie trzeba dbać, że rodzi siÄ™ powoli, a nie „spada nagle z nieba”, w co wierzyÅ‚a po lekturze romantycznych dzieÅ‚.

Fredro sprzeciwiÅ‚ siÄ™ mickiewiczowskiej tezie o miÅ‚oÅ›ci od pierwszego wejrzenia, ukazujÄ…c Gucia, który stopniowo dorastaÅ‚ do kochania, uÅ›wiadamiajÄ…c sobie jego siÅ‚Ä™ i moc. PrawdziwÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… nie byÅ‚o sentymentalne wzdychanie smutnego, ponurego, pÅ‚aczliwego, bezradnego i biernego Albina (przypominajÄ…ce postać Wertera z CierpieÅ„ mÅ‚odego Wertera Goethego) – karykatury romantycznego kochanka, romantyczne historie przeczytane przez KlarÄ™ i AnielÄ™, lecz to uczucie, o które walczyÅ‚ Gustaw i które miaÅ‚o moc zmieniajÄ…cÄ… losy bohaterów.

Aleksander Fredro skonfrontowaÅ‚ miÅ‚ość małżeÅ„skÄ… z romantycznymi poglÄ…dami na ten sakrament, wedÅ‚ug których kobieta zamężna nie byÅ‚a już piÄ™kna i godna zainteresowania. Wystarczy wspomnieć w tym momencie Zygmunta KrasiÅ„skiego i jego bohatera z „Nie-Boskiej komedii”. Zarówno Henryk nie mógÅ‚ kochać Marii, a KrasiÅ„ski – Elizy Branickiej, ponieważ byÅ‚y im poÅ›lubione, zostaÅ‚y odarte z najlepszych cech. DoskonaÅ‚ym cytatem potwierdzajÄ…cym romantyczne rozumienie małżeÅ„stwa jest wypowiedź Gustawa z IV części „Dziadów”, wedÅ‚ug którego żona jest kobietÄ… „żywcem pogrzebionÄ…”.

strona:    1    2    3  

Szybki test:

Gustaw nie buntował się wobec:
a) przewidywalności zalotów
b) monotonności wiejskiej
c) Radosta
d) zaplanowanemu życiu przy boku niekochanej
RozwiÄ…zanie

Bohaterowie Fredry:
a) pragną popełnić samobójstwo
b) kochajÄ… od pierwszego wejrzenia
c) stopniowo dorastajÄ… do kochania
d) buntują się przeciw światu
RozwiÄ…zanie

Fredro głównego bohatera komedii nazwał tak samo, jak miał na imię bohater dzieła:
a) Juliusza SÅ‚owackiego
b) Zygmunta Krasińkiego
c) Ignacego Krasickiego
d) Adama Mickiewicza
RozwiÄ…zanie

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Åšluby panieÅ„skie” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Åšlubów panieÅ„skich” w piguÅ‚ce
Życiorys Fredry
Geneza „Åšlubów panieÅ„skich”
Problematyka „Åšlubów panieÅ„skich”
„Åšluby panieÅ„skie” jako komedia intrygi i charakteru
Czas i miejsce akcji „Åšlubów panieÅ„skich”
JÄ™zyk utworu i rodzaje komizmu w „Åšlubach panieÅ„skich”
Kompozycja i struktura „Åšlubów panieÅ„skich”
Tytuł komedii Fredry
Aleksander Fredro – kalendarium życia
Motywy w „Åšlubach panieÅ„skich”
„Åšluby panieÅ„skie” - komedia romantyczna czy antyromantyczna?
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Åšlubów panieÅ„skich”
Szlachecka obyczajowość w „Åšlubach panieÅ„skich”
Motto „Åšlubów panieÅ„skich”
Twórczość Aleksandra Fredry
Słynne cytaty z utworów Aleksandra Fredry
Najważniejsze cytaty w „Åšlubach panieÅ„skich”
Bibliografia




Bohaterowie
Gustaw – charakterystyka postaci
Albin – charakterystyka postaci
Klara – charakterystyka postaci
Aniela – charakterystyka postaci
Pani Dobrójska – charakterystyka postaci
Radost – charakterystyka postaci



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies