Streszczenie „Syzyfowych prac” - strona 17
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Syzyfowe prace

Streszczenie „Syzyfowych prac”

Autor: Karolina Marlêga

Gdy Borowicz przeczytaÅ‚ Dziady, nie byÅ‚ w stanie z nikim mówić. UciekÅ‚ do najbliższego lasu i bÅ‚Ä…kaÅ‚ siÄ™ tam: „pożerany przez nieopisane wzruszenie (…)Poezja i literatura epoki Mickiewicza odegraÅ‚a w życiu Marcina rolÄ™ niezmiernie ksztaÅ‚cÄ…cÄ…. PrzechodziÅ‚ wÅ›ród tych arcydzieÅ‚, jak przez chÅ‚ostÄ™, jak miÄ™dzy szeregami osób, które na niego patrzaÅ‚y ze wzgardÄ…. Dusza jego pod wpÅ‚ywem tej lektury mocowaÅ‚a siÄ™ z wÅ‚asnemi bÅ‚Ä™dami, ulepszaÅ‚a w sobie i ustaliÅ‚a siÄ™ raz na zawsze w ksztaÅ‚t niezmienny, niby do biaÅ‚oÅ›ci rozpalone żelazo, rzucone w zimna wodÄ™”.

W każda niedzielÄ… Zygier prowadziÅ‚ również potajemne zebrania u MaÅ„ka, na które jedna osoba musiaÅ‚a przedstawiać przygotowanÄ… rozprawkÄ™ o przeczytanej książce. NastÄ™pnie rozpoczynaÅ‚a siÄ™ dyskusja. Uczono siÄ™ także bieżących przedmiotów szkolnych. DoÅ‚Ä…czyli do nich nawet wolno-próżniacy, choć wypracowania z literatury polskiej budziÅ‚y w nich „abominacjÄ™” (wstrÄ™t).

Był początek kwietnia. Chłopcy umówili się u Mańka na pierwszą wieczorną bibkę. Syn kupca miał dostarczyć wino z piwnicy ojca. Marcin po zakończonych korepetycjach, wieczorem idąc na spotkanie, ujrzał w pobliżu posesji skradającego się Majewskiego, któremu ktoś doniósł o zebraniach. Borowicz ukrył się więc w gąszczu parku i obserwował. Tymczasem profesor przeszedł kładkę i nie mógł znaleźć przejścia w parkanie. Wówczas Marcin przeciągnął kładkę na swą stronę, uniemożliwiając powrót pedagoga. Majewski znalazł się w pułapce. Za plecami miał rzekę (bez kładki), a przed sobą parkan bez przejścia. Widząc, że ktoś zabrał deskę, zaczął prosić intruza o jej zwrot, oferując dziesięć rubli. Chciał zawrócić, lecz nie miał jak. Nie rozpoznał Borowicza w ciemnościach, który obrzucił go błotnymi kulami. Majewski, brudny i upokorzony, przeszedł rzeczkę w bród. Gdy stanął na brzegu, szybciutko oddalił się w stronę ulicy, a Marcin natychmiast położył kładkę z powrotem na rzeczce, przeszedł dziurę w parkanie i powiadomił kolegów zebranych u Mańka (już pili wino) o zajściu. Chłopcy rozeszli się do domu, obawiając się rewizji.
Około godziny dwudziestej czwartej Majewski (przebrany w czyste ubranie) wrócił na to samo miejsce z dwoma strażnikami. Ujrzeli leżącą na swym miejscu kładkę, lecz dziury w parkanie nie udało się im znaleźć.

Rozdział XVII
Borowicz przygotowuje do egzaminu dojrzaÅ‚oÅ›ci. Zakochuje siÄ™ w „Birucie”. NastÄ™puje zrelacjonowanie historii dziewczyny i rodziny Stogowskich. Borowicz pragnie bliżej poznać AnnÄ™. W tym celu wyczekuje pod jej domem, a nawet posuwa siÄ™ do wyrwania kartki z pamiÄ™tnika z jej wpisem. Dochodzi do niemego wyznania miÅ‚oÅ›ci w parku, po czym dziewczyna nagle znika. Borowicz poÅ›wiÄ™ca siÄ™ nauce do matury.

Po Wielkanocy ósmoklasiÅ›ci przygotowywali siÄ™ do egzaminów maturalnych. Marcin uczyÅ‚ siÄ™ z Zygierem, lecz od pewnego czasu byÅ‚ zauroczony pewnÄ… dziewczynÄ… „BirutÄ…”. Biruta miaÅ‚a naprawdÄ™ na imiÄ™ Anna, a na nazwisko Stogowska. ByÅ‚a jednÄ… z najlepszych uczennic gimnazjum żeÅ„skiego w siódmej klasie. Jej ojciec byÅ‚ wojskowym lekarzem, a zarazem najwiÄ™kszym karciarzem i Å‚obuzem w Klerykowie. Kursy medyczne ukoÅ„czyÅ‚ w akademii chirurgicznej w Petersburgu. OżeniÅ‚ siÄ™ z córkÄ… „czynszownika”, u którego wynajmowaÅ‚ pokój. Po studiach otrzymaÅ‚ etat przy puÅ‚ku piechoty w Klerykowie. MiaÅ‚ trzech synów w gimnazjum mÄ™skim i tyle samo córek w gimnazjum żeÅ„skim. NajstarszÄ… z nich byÅ‚a Anna. Dzieci po prawosÅ‚awnej matce ochrzciÅ‚ pop.

Å»ona Stogowskiego byÅ‚a niegdyÅ› prawosÅ‚awnÄ… RosjankÄ…. Ze wzglÄ™du na miÅ‚ość do męża nauczyÅ‚a siÄ™ jÄ™zyka polskiego, poznaÅ‚a historiÄ™ tego kraju, by po latach stać siÄ™ zagorzaÅ‚Ä… PolkÄ…. Å»aden urzÄ™dnik rosyjski nie miaÅ‚ prawa przekroczyć progu jej domu. ZerwaÅ‚a nawet wiÄ™zy ze swÄ… rodzinÄ…, wypowiadajÄ…c swej nacji „wojnÄ™ scytyjskÄ…”. Wojna scytyjska oznacza wojnÄ™ prowadzonÄ… z caÅ‚ym okrucieÅ„stwem (w starożytnoÅ›ci nazwÄ… Scytów obejmowano ludy koczownicze zamieszkujÄ…ce północne wybrzeża Morza Czarnego. W VII wieku p.n.e. Scytowie mieli dokonać przeprowadzonego z caÅ‚Ä… bezwzglÄ™dnoÅ›ciÄ… najazdu na AzjÄ™ MniejszÄ…).

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  

Szybki test:

Lejba Koniecpolski nie był na łasce Scubioły, ponieważ:
a) był znakomitym myśliwym
b) był kuzynem rosyjskiego inspektora
c) miał własnego konia
d) naprawiał ludziom obuwie
RozwiÄ…zanie

Marcin zmienił się w patriotę pod wpływem:
a) namowy kolegów
b) miłości do "Biruty"
c) poezji i literatury epoki Mickiewicza
d) recytacji Zygiera
RozwiÄ…zanie

Marcin w szóstej klasie należał do:
a) dogmatyków
b) ugodowego stronnictwa literatów
c) "pomidorowców"
d) partii wolno-próżniackiej
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Streszczenie „Syzyfowych prac”
„Syzyfowe prace” streszczenie w piguÅ‚ce
„Napisać muszÄ™ książkÄ™, gdzie wypowiem, ze historia mego czasu byÅ‚a przedmiotem mego badania i bólu mego serca”, czyli powstanie powieÅ›ci
Geneza i autobiografizm „Syzyfowych prac”
Stefan Żeromski - biografia
Czas i miejsce akcji „Syzyfowych prac”
Znaczenie tytułu powieści
JÄ™zyk i styl „Syzyfowych prac”
Kompozycja „Syzyfowych prac”
Artyzm „Syzyfowych prac” Å»eromskiego
Metody rusyfikacji polskiej mÅ‚odzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Syzyfowych prac”
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
„Syzyfowe prace” na wielkim i maÅ‚ym ekranie
Morfologia, skÅ‚adnia oraz stylistyka „Syzyfowych prac”
Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach”
Żeromski - kalendarium twórczości
Twórczość Stefana Żeromskiego
Najważniejsze cytaty „Syzyfowych prac”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Marcina Borowicza
Charakterystyka Andrzeja Radka
Charakterystyka Bernarda Zygiera (Siegera)
Charakterystyka pozostałych bohaterów



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies