Charakterystyka Marcina Borowicza ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Syzyfowe prace

Charakterystyka Marcina Borowicza

Autor: Karolina Marlêga

Marcin Borowicz jest głównym bohaterem powieÅ›ci Stefana Å»eromskiego – Syzyfowe prace. PrzyszedÅ‚ na Å›wiat w rodzinie zubożaÅ‚ego szlachcica Walentego oraz piÄ™knej Heleny. Jego rodzice posiadali folwark w Gawronkach, lecz nie czerpali ze swej dziaÅ‚alnoÅ›ci korzyÅ›ci, ponieważ majÄ…tek leżaÅ‚ w najbiedniejszej wsi w okolicy.

Ojciec chłopca brał udział w powstaniu styczniowym, za co został skazany na więzienie i carskie represje (odebrano mu między innymi pokaźną część ziemi). Nie chciał wychować jedynaka w duchu patriotyzmu, lecz dokładał wszelkich sił, by umożliwić mu przyzwoity start w dorosłe życie, w czym pomóc miała rzetelna edukacja. Z kolei Borowiczowa, w porównaniu do męża, starała się otoczyć ukochanego syna troskliwą opieką, miłością, jaką ofiarowują jedynie matki.

Rodzice nie poddawali siÄ™ i robili, co w ich mocy, by Marcin zdobyÅ‚ wyksztaÅ‚cenie. Matka zaciÄ…gaÅ‚a dÅ‚ugi u znajomych, by opÅ‚acić jego stancjÄ™, ojciec sumiennie i wytrwale pracowaÅ‚ na podupadajÄ…cym gospodarstwie. Najwyraźniejszym chyba wyrazem miÅ‚oÅ›ci, jaki dali Marcinkowi, byÅ‚o umieszczenie go w szkole „z internatem”, by tylko zwiÄ™kszyć jego szanse na lepsze wyksztaÅ‚cenie.

Głównego bohatera poznajemy, gdy ma okoÅ‚o oÅ›miu lat i zostaje przywieziony przez rodziców do szkoÅ‚y przygotowawczej w Owczarach. Wówczas mamy pierwszy opis wyglÄ…du wesoÅ‚ego, beztroskiego, przywiÄ…zanego do matki malca, który byÅ‚ - jak na swój wiek - duży i tÄ™gi. MiaÅ‚ miÅ‚Ä… twarz, czarne oczy, gÄ™ste brwi, a na jego gÅ‚owie spoczywaÅ‚a barankowa czapka. Ubrany byÅ‚ w ciepÅ‚Ä… bekeszÄ™ z futrzanym koÅ‚nierzem, rÄ™kawiczki. Od tego momentu dla Marcinka rozpoczyna siÄ™ prawdziwa „szkoÅ‚a życia”. Chroniony przed caÅ‚ym zÅ‚em Å›wiata, musi od tej pory radzić sobie sam. Åšwiadectwem szoku i cierpienia, jakie doznaÅ‚ w tamtej chwili, jest opis pierwszej samotnej nocy, spÄ™dzonej w domu Wiechowskich. Gdy siÄ™ przebudziÅ‚: „Uczucie osamotnienia, graniczÄ…cego z rozpaczÄ…, chwyciÅ‚o maÅ‚ego szlachcica stalowemÅ‚ szponami. Wzrok jego lataÅ‚ niespokojnie od przedmiotu do przedmiotu, z miejsca na miejsce, szukajÄ…c czegoÅ› znajomego i bliskiego. SpoczÄ…Å‚ wreszcie na tym kÄ…cie kanapki, gdzie siedzieli rodzice, ale i tam spaÅ‚ ktoÅ› obcy. Z kÄ…tów izby, zasnutych mrokiem, wychylaÅ‚ siÄ™ strach wielkooki, a widok gratów, stojÄ…cych w półświetle, zdawaÅ‚ siÄ™ grozić w sposób zÅ‚owrogi. DÅ‚ugo malec siedziaÅ‚ na posÅ‚aniu, patrzÄ…c bezsilnie i nie bÄ™dÄ…c w stanie najsroższem swojem cierpieniem odgadnąć, po co to wszystko z nim zrobiono, co to znaczy, dla jakiej racji tak jest mÄ™czony” Nazajutrz ujawniÅ‚a siÄ™ jego niesamodzielność podczas ubierania i mycia. Dotychczas w tych czynnoÅ›ciach pomagaÅ‚a mu matka. Teraz musiaÅ‚ wszystkiemu podoÅ‚ać sam.
Kolejnym etapem losów mÅ‚odego Marcinka sÄ… egzaminy do gimnazjum, podczas których nieÅ›miaÅ‚y i nieporadny chÅ‚opiec wyróżnia siÄ™ staroÅ›wieckim ubraniem i z tego powodu jest wyszydzany przez przyszÅ‚ych kolegów. Gdy zostaje przyjÄ™ty do szkoÅ‚y i zamieszkuje u znajomej matki – pani Przepiórkowskiej, ujawnia siÄ™ ponownie jego niesamodzielność i przywiÄ…zanie do domu, za którym nieustannie tÄ™skni. Jakby tego byÅ‚o maÅ‚o, Borowicz jest obiektem kpin kolegów, którzy widzÄ… w nim rozpieszczonego szlachcica.

MÅ‚ody chÅ‚opiec niejednokrotnie ulega wpÅ‚ywom starszych i silniejszych, czym ujawnia swój sÅ‚aby i podatny na cudze poglÄ…dy charakter. KolegowaÅ‚ siÄ™ z Å‚obuzem „Wilczkiem”, z którym chodziÅ‚ na wagary i rozrabiaÅ‚, uczyÅ‚ siÄ™ oszustw i kombinowania oraz nie potrafiÅ‚ przeciwstawić siÄ™ krzywdzie, wielokrotnie obserwowanej w klasie (wystarczy tu wspomnieć chociażby znÄ™canie siÄ™ profesora Majewskiego nad Romciem Gumowiczem).

Na to bierne zachowanie i brak wÅ‚asnego zdania miaÅ‚y wpÅ‚yw dwa decydujÄ…ce doÅ›wiadczenia z jego mÅ‚odego życia. Po pierwsze, Marcina wychowywaÅ‚a nadopiekuÅ„cza matka. W ciÄ…gu oÅ›miu lat, jakie spÄ™dziÅ‚ w rodzinnych Gawronkach, kobieta nie nauczyÅ‚a go samodzielnoÅ›ci czy odpornoÅ›ci na zÅ‚o ludzkie. WypuÅ›ciÅ‚a go spod swych skrzydeÅ‚ bezbronnego i nieprzygotowanego do starcia z twardÄ… rzeczywistoÅ›ciÄ… Klerykowa. Po drugie zaÅ› – po Å›mierci Heleny Borowicz zostaÅ‚ zdany sam na siebie, ponieważ Walenty wycofaÅ‚ siÄ™ z życia i wychowania jedynaka. Pierwsza poważna strata życiowa wzbogaca Marcina o doÅ›wiadczenie niezastÄ…pionej pustki i smutku.

strona:    1    2    3  

Szybki test:

Momentem przełomowym w życiu Marcina jest:
a) recytacja Zygiera
b) groźba wyrzucenia ze szkoły
c) prośba Zabielskiego
d) wstawienie siÄ™ za Radkiem
RozwiÄ…zanie

Jakiej cechy brakowało Marcinowi po pierwszej nocy spędzonej w Owczarach?
a) ogłady
b) samodzielności
c) nieśmiałości
d) poczucia humoru
RozwiÄ…zanie

Marcin Borowicz w Syzyfowych pracach:
a) wszystkie odpowiedzi sÄ… poprawne
b) dojrzewa do patriotyzmu
c) przechodzi metamorfozÄ™
d) fascynuje siÄ™ kulturÄ… rosyjskÄ…
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Streszczenie „Syzyfowych prac”
„Syzyfowe prace” streszczenie w piguÅ‚ce
Stefan Żeromski - biografia
„Napisać muszÄ™ książkÄ™, gdzie wypowiem, ze historia mego czasu byÅ‚a przedmiotem mego badania i bólu mego serca”, czyli powstanie powieÅ›ci
Geneza i autobiografizm „Syzyfowych prac”
Czas i miejsce akcji „Syzyfowych prac”
JÄ™zyk i styl „Syzyfowych prac”
Kompozycja „Syzyfowych prac”
Znaczenie tytułu powieści
Metody rusyfikacji polskiej mÅ‚odzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
Artyzm „Syzyfowych prac” Å»eromskiego
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Syzyfowych prac”
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
„Syzyfowe prace” na wielkim i maÅ‚ym ekranie
Morfologia, skÅ‚adnia oraz stylistyka „Syzyfowych prac”
Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach”
Żeromski - kalendarium twórczości
Twórczość Stefana Żeromskiego
Najważniejsze cytaty „Syzyfowych prac”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Marcina Borowicza
Charakterystyka Andrzeja Radka
Charakterystyka Bernarda Zygiera (Siegera)
Charakterystyka pozostałych bohaterów



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies