Kompozycja „Syzyfowych prac” ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Syzyfowe prace

Kompozycja „Syzyfowych prac”

Autor: Karolina Marlêga

Choć pierwszej powieÅ›ci Å»eromskiego zarzucono niedostatki techniczne, to Jan Kasprowicz – gorliwy obroÅ„ca utworu - pisaÅ‚: „WedÅ‚ug utartych pojęć estetycznych Syzyfowe prace nie sÄ… powieÅ›ciÄ…. Ale co obchodzÄ… utarte pojÄ™cia estetyczne prawdziwego, iskrÄ… bożą obdarzonego artystÄ™? WedÅ‚ug wÅ‚asnych tworzy on prawideÅ‚, nie pytajÄ…c siÄ™ o to, czy zawodowi przyklasnÄ… mu szufladkarze?

Wiele lat później W. Borowy stwierdziÅ‚, że kompozycja powieÅ›ci omawianej ma „naturalne przedziaÅ‚y”, a poszczególne etapy nauki w szkole majÄ… „jednolite proporcje i koloryt”. W podsumowaniu zakoÅ„czyÅ‚ tezÄ…, że „żadna inna jego powieść nie ma już konstrukcji tak szczelnej i tak jasnej w planie jak Syzyfowe prace”.

WÅ‚adysÅ‚aw SÅ‚odkowski podsumowaÅ‚ kompozycjÄ™ powieÅ›ci trafnymi uwagami. ZauważyÅ‚, że w tytule powieÅ›ci widzimy: „symbol bezowocnoÅ›ci wysiÅ‚ków rusyfikatorskich caratu”. Tematem jest „obraz przemian mÅ‚odzieży polskiej w walce z wynarodowieniem”. Z kolei ideÄ… „niezachwiana wiara w dorastanie patriotyczno-moralne i spoÅ‚eczne pokoleÅ„ mÅ‚odzieży w latach popowstaniowych”. Temat i idea sÄ… powiÄ…zane, stanowiÄ… caÅ‚ość.

Cechy kompozycji Syzyfowych prac według Władysława Słodkowskiego:

· Wiele mniej lub bardziej powiÄ…zanych ze sobÄ… scen, wpÅ‚ywajÄ…cych na niejednolity bieg akcji: „To wrażenie pogÅ‚Ä™bia fakt, iż w powieÅ›ci sÄ… rozdziaÅ‚y, które wydajÄ… siÄ™ sztucznie poÅ‚Ä…czone z innymi, że sÄ… zdarzenia pozornie zbÄ™dne, np. wabienie gÅ‚uszca czy reakcja Radka na przedrzeźnianie go przez Tymkiewicza”.

· Pozorna luźność scen, z których każda zostaÅ‚a podporzÄ…dkowana „zasadzie realistycznego odzwierciedlenia życia, ukazania ważnych treÅ›ci i charakterystycznych cech postaci”. SÅ‚odkowski pisze: „Obraz wabienia gÅ‚uszca to kapitalne w treÅ›ci nawiÄ…zanie autora do tradycji życia szlacheckiego. ÅšwiadczÄ… o tym obrazy i zdarzenia, jak otrzymanie przez Marcina dubeltówki od ojca za postÄ™py w nauce, pierwsze samodzielne wyprawy, polowanie ze strzelcem i nieudany wystÄ™p myÅ›liwski mÅ‚odego ucznia. SÄ… to nieodÅ‚Ä…czne motywy od opisu dzieciÅ„stwa i mÅ‚odoÅ›ci (…)”.
· Zasada prawdopodobieÅ„stwa jest zasadÄ… kluczowÄ… przy konstrukcji Å›wiata przedstawionego. W. Borowy sÅ‚usznie podkreÅ›laÅ‚, że w Syzyfowych pracach nie odnajdzie siÄ™ „ani jednej (…) dowolnoÅ›ci w zakresie realiów, ani jednego naruszenia prawdopodobieÅ„stwa”.

· Åšrodowisko szkolne jest skÅ‚adnikiem organizujÄ…cym caÅ‚ość wydarzeÅ„ i fabuÅ‚Ä™. M. R. Mayenowa uważa: „Zdarzenia tu rozwijajÄ… siÄ™ w czasie (przechodzenia z klasy do klasy). Istotnym jednak elementem organizujÄ…cym zdarzenie jest Å›rodowisko klasy. Szereg zdarzeÅ„ dzieje siÄ™ równoczeÅ›nie na tej samej pÅ‚aszczyźnie”.

· Koncepcja realistyczna. Widać jÄ… w konstrukcji miejsca akcji, które obejmuje szkoÅ‚Ä™, dom i Å›rodowisko.
* Szkoła jest przedstawiona w trzech typach:
1. Elementarna w Owczarach
2. Progimnazjum w Pyrzogłowach
3. Gimnazjum klasyczne w Klerykowie

* Środowisko w czterech odsłonach:
1. Szkolne – nauczyciele i uczniowie z Owczar, Klerykowa, Pyrzogłów.
2. MieszczaÅ„skie – mieszkaÅ„cy Klerykowa.
3. ZiemiaÅ„skie – mieszkaÅ„cy dworku Borowicza.
4. ChÅ‚opskie – mieszkaÅ„cy okolicznych wsi Gawronek.

· „Poszerzenie powieÅ›ci”. Å»eromski główny wÄ…tek rusyfikacji mÅ‚odzieży polskiej „wzbogaciÅ‚” o wydarzenia zwiÄ…zane z takimi miejscami, jak wieÅ› PajÄ™czyn Dolny i Progimnazjum PyrzogÅ‚owskie. Poza tym pisarz wprowadziÅ‚ do akcji nowe postaci (Radek, Zygier, Biruta). Dlatego SÅ‚odkowski pisze, że główne problemy utworu: „spojone sÄ… nie z jednym bohaterem, ale skupione w kilku reprezentujÄ…cych różne strony zagadnienia (…) luźność niektórych scen i zdarzeÅ„ jest tylko pozorna, gdyż wszystkie sÅ‚użą tak wÅ‚aÅ›nie pomyÅ›lanej akcji, dwom głównym jej wÄ…tkom. Dlatego też kompozycja tego utworu jest chyba najrówniejsza w porównaniu z innymi powieÅ›ciami Å»eromskiego. Najmniej jest tu bowiem sztucznie wtÅ‚oczonych zdarzeÅ„ i opisów, bÄ™dÄ…cych najczęściej u pisarza wyrazem szczególnej skÅ‚onnoÅ›ci do przetwarzania w swych dzieÅ‚ach osobistych, czÄ™sto bardzo intymnych przeżyć”.

strona:    1    2  

Szybki test:

Akcja Syzyfowych prac ma:
a) jednowÄ…tkowy bieg
b) dwutorowy bieg
c) jednolity bieg
d) niejednolity bieg
RozwiÄ…zanie

Kompozycja Syzyfowych prac jest:
a) cykliczna
b) spoista
c) niespójna
d) rozwlekła
RozwiÄ…zanie

Głównym tematem Syzyfowych prac jest:
a) rusyfikacja
b) bieda na wsi
c) praca u podstaw
d) perypetie uczniów klerykowskiego gimnazjum
RozwiÄ…zanie

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Streszczenie „Syzyfowych prac”
„Syzyfowe prace” streszczenie w piguÅ‚ce
Stefan Żeromski - biografia
„Napisać muszÄ™ książkÄ™, gdzie wypowiem, ze historia mego czasu byÅ‚a przedmiotem mego badania i bólu mego serca”, czyli powstanie powieÅ›ci
Geneza i autobiografizm „Syzyfowych prac”
Czas i miejsce akcji „Syzyfowych prac”
JÄ™zyk i styl „Syzyfowych prac”
Kompozycja „Syzyfowych prac”
Znaczenie tytułu powieści
Metody rusyfikacji polskiej mÅ‚odzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
Artyzm „Syzyfowych prac” Å»eromskiego
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Syzyfowych prac”
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
„Syzyfowe prace” na wielkim i maÅ‚ym ekranie
Morfologia, skÅ‚adnia oraz stylistyka „Syzyfowych prac”
Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach”
Żeromski - kalendarium twórczości
Twórczość Stefana Żeromskiego
Najważniejsze cytaty „Syzyfowych prac”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Marcina Borowicza
Charakterystyka Andrzeja Radka
Charakterystyka Bernarda Zygiera (Siegera)
Charakterystyka pozostałych bohaterów



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies