Streszczenie „Syzyfowych prac” - strona 4
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Syzyfowe prace

Streszczenie „Syzyfowych prac”

Autor: Karolina Marlêga

W męskim gimnazjum klasycznym w Klerykowie czekało na długim korytarzu na egzaminy do klasy wstępnej dużo ludzi z dziećmi. Termin odkładano od paru dni. W tamtym okresie istniały dwa typy szkół średnich: klasyczny i realny. W pierwszym do przedmiotów obowiązkowych należała łacina i greka. Wśród zebranych byli urzędnicy, szlachta, przemysłowcy i zamożniejsi chłopi. Wszyscy niecierpliwili się. Otaczały ich okna, osadzone w grubych i chłodnych murach oraz drzwi prowadzące do szkolnych sal. Pani Borowiczowa również czekała tam z synem. Dwa miesiące wcześniej skierowała do szkoły prośbę na piśmie do dyrektora, by zaliczył Marcinka w poczet uczniów klasy przygotowawczej. Do pisma dołączyła świadectwo stanu majątkowego, metrykę syna i inne dokumenty. Helena przyjechała z oddalonych od trzy mile od Klerykowa Gawronek, co było bliską odległością w porównaniu z pozostałymi zebranymi. Nikt nie wiedział, ile czasu potrwa oczekiwanie. W szkole akurat odbywały się egzaminy poprawkowe uczniów. Nagle korytarzem przeszedł stary i siwy dyrektor gimnazjum, mający krotką bródkę. Nikt nie odważył się zadać pytania o termin egzaminów.

Borowiczowa dowiedziaÅ‚a siÄ™ od woźnego Pazura, siedzÄ…cego w przedsionku za oszklonymi drzwiami, że potrzebnej informacji może udzielić sekretarz z kancelarii. Paru rodziców udaÅ‚o siÄ™ wiÄ™c z misjÄ…, dowiadujÄ…c siÄ™, że być może egzaminy odbÄ™dÄ… siÄ™ w tym tygodniu i przeprowadzi je pan Majewski. Helena udaÅ‚a siÄ™ z Marcinkiem do hotelu, mieszczÄ…cego siÄ™ w jednej z brudniejszych ulic miasta. OdpoczywajÄ…c, kazaÅ‚a synowi powtarzać rosyjskÄ… gramatykÄ™. W pewnej chwili przyszedÅ‚ do niej znajomy stary żydowski kupiec zbożowy Izrael mówiÄ…c, że syn jego brata dwa lata wczeÅ›niej miaÅ‚ wykupione korepetycje u Majewskiego, po trzy ruble za godzinÄ™. ChÅ‚opiec zdaÅ‚ egzaminy. Borowiczowa dowiedziaÅ‚a siÄ™ od Izraela o miejscu zamieszkania nauczyciela, po czym udaÅ‚a siÄ™ z synem na obiad do restauracji. W miÄ™dzyczasie wysÅ‚aÅ‚a furmana z listem do męża do Gawronek, proszÄ…c w kartce, by od miejscowych bankierów pożyczyÅ‚ dwadzieÅ›cia pięć rubli. OpisaÅ‚a mu sytuacjÄ™ panujÄ…cÄ… w szkole: „Wszystko, co robiÅ‚a i o czem myÅ›laÅ‚a pani Borowiczowa, to byÅ‚y w warunkach życia familji szlacheckiej tego rodzaju - po prostu zamachy stanu. Już samo oddawanie syna do gimnazjum, konieczność pÅ‚acenia stancji, wpisów, nabywania książek, odzieży mundurowej i t. d. stanowiÅ‚y wysiÅ‚ek niezmierny. Teraz, kiedy przyszÅ‚o jeszcze pÅ‚acić po trzy ruble za godzinÄ™ lekcji, byÅ‚a to już gra. Pani Borowiczowa rozważaÅ‚a to wszystko, przebiegaÅ‚a w myÅ›li wszelkie szansÄ™ i zdecydowaÅ‚a siÄ™ nieodwoÅ‚alnie: choćby przyszÅ‚o Å‚achmany wiÄ…zać, chÅ‚opca uczyć trzeba. LiczyÅ‚a zresztÄ… na indyki, prosiÄ™ta, kaczki i t. p., i obiecywaÅ‚a sobie, że pokryje niespodziewane wydatki”.
Po posiÅ‚ku udaÅ‚a siÄ™ z Marcinkiem na ulicÄ™ MoskiewskÄ… – do profesora Majewskiego. SÅ‚użąca kazaÅ‚a im poczekać w salonie: „Salonik ów byÅ‚o to istne pudeÅ‚eczko, wyÅ‚ożone piÄ™knemi sprzÄ™tami. Na Å›rodku bÅ‚yszczÄ…cej posadzki leżaÅ‚ dywan, a na nim staÅ‚y niewielkie mebelki, obite jasnÄ… materjÄ…: wykwintna kanapka i foteliki, skupione dokoÅ‚a maÅ‚ego stoÅ‚u, gdzie leżaÅ‚y albumy, caÅ‚e stosy fotografii w piÄ™knych pudÅ‚ach i misa, napeÅ‚niona biletami wizytowemi. (...)Przed biurkiem byÅ‚o lekkie krzesÅ‚o na biegunach, obok niego kosz ze zniszczonemi papierami. Na wszystkich Å›cianach wisiaÅ‚y tak zwane chiÅ„skie parawaniki z rozpostartemi w nich, na ksztaÅ‚t wachlarzy, fotografjami piÄ™knych dziewic o niesÅ‚ychanie wielkich oczach i biustach, do najniższego stopnia odsÅ‚onionych, albo reprodukcje miÅ‚ych kociÄ…t, scen zabawnych i widoki miasta gubernjalnego Klerykowa”.
Po chwili pojawił się gospodarz. Był wysokim mężczyzną, blondynem z jasnym zarostem i przerzedzoną czupryną. Borowiczowa, nie posługując się dobrze rosyjskim, a przy tym obawiając się popełnić gafę, przedstawiła swą prośbę w języku francuskim. Usłyszawszy słowa kobiety, mężczyzna odezwał się po polsku, z ruskim akcentem. Powiedział, że Rosjaninem został dopiero przed dwoma laty i nigdy tam nie był, po czym zgodził się na udzielenie chłopcu kilku lekcji. Zapłaciwszy dwadzieścia cztery ruble za osiem jednostek, Helena usłyszała, że jedynak ma przychodzić codziennie o godzinie siedemnastej. Ujrzała pokój z ogromnym stołem, w którym miały odbywać się lekcje.




strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  

Szybki test:

PÅ‚oniewicz oferuje Radkowi pracÄ™:
a) woźnicy
b) pucybuta
c) parobka
d) korepetytora
RozwiÄ…zanie

Andrzej Radek urodził się w Pajęczynie Dolnym jako syn:
a) kupca
b) szynkarza
c) fornala
d) handlarza
RozwiÄ…zanie

Lejba Koniecpolski nie był na łasce Scubioły, ponieważ:
a) był kuzynem rosyjskiego inspektora
b) był znakomitym myśliwym
c) miał własnego konia
d) naprawiał ludziom obuwie
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Streszczenie „Syzyfowych prac”
„Syzyfowe prace” streszczenie w piguÅ‚ce
Stefan Żeromski - biografia
„Napisać muszÄ™ książkÄ™, gdzie wypowiem, ze historia mego czasu byÅ‚a przedmiotem mego badania i bólu mego serca”, czyli powstanie powieÅ›ci
Geneza i autobiografizm „Syzyfowych prac”
Czas i miejsce akcji „Syzyfowych prac”
JÄ™zyk i styl „Syzyfowych prac”
Kompozycja „Syzyfowych prac”
Znaczenie tytułu powieści
Metody rusyfikacji polskiej mÅ‚odzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
Artyzm „Syzyfowych prac” Å»eromskiego
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Syzyfowych prac”
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
„Syzyfowe prace” na wielkim i maÅ‚ym ekranie
Morfologia, skÅ‚adnia oraz stylistyka „Syzyfowych prac”
Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach”
Żeromski - kalendarium twórczości
Twórczość Stefana Żeromskiego
Najważniejsze cytaty „Syzyfowych prac”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Marcina Borowicza
Charakterystyka Andrzeja Radka
Charakterystyka Bernarda Zygiera (Siegera)
Charakterystyka pozostałych bohaterów



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies