Streszczenie „Syzyfowych prac” - strona 6
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Syzyfowe prace

Streszczenie „Syzyfowych prac”

Autor: Karolina Marlêga

Po powrocie do izby staruszki, zastali tam dwóch panów emerytów, którzy codziennie przychodzili na kawÄ™. Pierwszym okazaÅ‚ siÄ™ pan radca Symonowicz – starzec zgarbiony, siwy, w dÅ‚ugim surducie do kolan, z przystrzyżonÄ… bródkÄ…. Drugim mężczyznÄ… byÅ‚ radca Grzebicki – elegancki, o czerwonej skórze i biaÅ‚ych wÅ‚osach. Gdy usÅ‚yszeli, że Marcinek dostaÅ‚ siÄ™ do szkoÅ‚y, byli oburzeni, że wszyscy chcÄ… siÄ™ uczuć, choć brakuje krawców, szewców i parobków do pasania Å›wiÅ„. W nauce widzieli przyczynÄ™ rodzenia siÄ™ wÅ›ród „mÄ…drali” anarchii. Borowiczowa najpierw przysÅ‚uchiwaÅ‚a siÄ™ rozmowie, a potem zatopiÅ‚a siÄ™ w swych myÅ›lach.

Rozdział V
Marcin rozpoczyna naukę. Ma kłopoty z opanowaniem materiału po rosyjsku. Lubi przyswajać wiedzę na świeżym powietrzu. Narrator przedstawia sylwetki sześciu współlokatorów Borowicza: bracia Daleszowscy, Szwarc, Soraczek, Wiktor Alfons Pigwański. Uczniowie gimnazjum bawią się na dziedzińcu szkolnym podczas przerw, a na lekcjach Romcio Gumowicz jest wyśmiewany przez kolegów i nauczyciela podczas odpowiedzi przy tablicy.
„Niski mur, tu i owdzie rozwalony, zaroÅ›niÄ™ty trawÄ… i mchem, stanowiÅ‚ granicÄ™ podwórza. Za murem pÅ‚ynÄ…Å‚ kanaÅ‚ w obmurowanem niegdyÅ› Å‚ożysku. Z czasem wiele kamieni wysunęło siÄ™, wpadÅ‚o do wody i ugrzÄ™zÅ‚o w cuchnÄ…cym ile dna tej strugi, a bujne krzaki i bÅ‚otne zielska obsiadÅ‚y jej brzegi. Dalej, za rowem, ciÄ…gnÄ…Å‚ siÄ™ czyjÅ› park, rosnÄ…cy na bÅ‚otnistym gruncie, zaniedbany tak dalece, że mógÅ‚ przedstawiać maÅ‚Ä… puszczÄ™, której nigdy stopa ludzka nie przebyÅ‚a, i gdzie tylko ptaki mieszkajÄ…. Z tej strony muru staÅ‚a szopa i drwal nie, wybudowane w sposób nadzwyczaj lekkomyÅ›lny. Tuż przy szopie, pod samym murem, leżaÅ‚o kilka starych, opalonych i na pół zgniÅ‚ych belek, o których istnieniu ani wÅ‚aÅ›ciciel, ani żaden zÅ‚odziej zapewne nie pamiÄ™taÅ‚. Pokrzywy i osty usiÅ‚owaÅ‚y do cna je zakryć”.
Marcinek czÄ™sto przesiadywaÅ‚ na podwórku, powtarzajÄ…c wiadomoÅ›ci poznane na lekcjach. Na stancji u „starej Przepiórzycy”, prócz niego mieszkaÅ‚o jeszcze szeÅ›ciu chÅ‚opców. Trzech z nich byÅ‚o braćmi. Nazywali siÄ™ Daleszowscy. Najstarszy chodziÅ‚ do czwartej klasy, nosiÅ‚ srebrny zegarek. Dwaj mÅ‚odsi uczÄ™szczali do klasy drugiej. Byli „obywatelskimi synami spod GrzymaÅ‚owa”.
Kolejnym mieszkaÅ„cem byÅ‚ Szwarc – syn sztygara, nÄ™kajÄ…cy Marcinka drugoroczny uczeÅ„ klasy pierwszej. Prócz niego byÅ‚ Soraczek, syn rzÄ…dcy z DziÄ™cioÅ‚owa oraz Wiktor Alfons PigwaÅ„ski – korepetytor, uczeÅ„ siódmej klasy, szczupÅ‚y, mizerny, skromnie odziany i palÄ…cy papierosy. UczyÅ‚ siÄ™ dobrze, mówiono, że ma duszÄ™ poety. PisaÅ‚ wiersze o swej Å›mierci, pogrzebie, które wykradaÅ‚y pod jego nieobecność córki gospodyni.

Stara „Przepiórzyca” dbaÅ‚a o Marcinka, zmieniaÅ‚a mu bieliznÄ™, podsuwaÅ‚a lepsze kÄ…ski. Mimo to chÅ‚opiec czuÅ‚ siÄ™ bardzo samotny, nie miaÅ‚ z kim szczerze porozmawiać. Na szczęście uczyÅ‚ siÄ™ dobrze, w czym pomagaÅ‚ mu jako korepetytor PigwaÅ„ski. Pan Majewski jako wizytator czÄ™sto odwiedzaÅ‚ stancjÄ™. Choć lubiÅ‚ rozmawiać z Marcinem, zaprzestaÅ‚ tego, gdy zrozumiaÅ‚, że nie pochodzi z zamożnej rodziny. Jego wizyty staÅ‚y siÄ™ coraz rzadsze.

Klasa wstępna, dwa oddziały klasy pierwszej, dwa drugiej oraz pojedyncze sale klasy trzeciej i czwartej znajdowały się na dole budynku szkolnego, a wyższe na piętrze. Podczas długiej półgodzinnej przerwy chłopcy bawili się na dziedzińcu. Marcinek w klasie zajmował miejsce w czwartej ławce pod oknem. Siedział tam z Romciem Gumowiczem, chłopcem niedużym, pucołowatym, o czarnych włosach. Ten syn ubogiej akuszerki, kobiety energicznej i krzykliwej powtarzał klasę wstępną. Jego matka często przychodziła do szkoły, pytając Majewskiego i księdza o postępy syna. Nauczyciel często brał go do tablicy, wytykając biedę, próżniactwo i niskie pochodzenie. Pedagogowi wtórowali wszyscy chłopcy.

Tego dnia również wywoÅ‚any do tablicy Romcio. MyliÅ‚ cyfry, trzÄ…sÅ‚ siÄ™ ze strachu. Nauczyciel w pewnej chwili kazaÅ‚ mu usiąść, mówiÄ…c: „-Ty, Gumowicz, akurat tyle umiesz z arytmetyki, co pachciarska kobyÅ‚a…”. Wszyscy zebrani parsknÄ™li Å›miechem i zaczÄ™li wyżywać bezbronnego chÅ‚opca. Gdy Romcio usÅ‚yszaÅ‚ od Å›miejÄ…cego siÄ™ Marcinka, że Majewski postawiÅ‚ mu „paÅ‚Ä™”, skurczyÅ‚ siÄ™ w Å‚awce, a z jego oczu pociekÅ‚y Å‚zy. Borowicz, widzÄ…c to, przestaÅ‚ żartować z kolegi. Pierwszy raz w życiu poczuÅ‚ współczucie do drugiej osoby.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  

Szybki test:

Jaki utwór recytuje na lekcji polskiego Zygier?
a) Do Matki Polki
b) Hymn o miłości ojczyzny
c) RedutÄ™ Ordona
d) WielkÄ… ImprowizacjÄ™
RozwiÄ…zanie

Bernard Zygier został wyrzucony z gimnazjum w:
a) Krakowie
b) Kaliszu
c) Kielcach
d) Warszawie
RozwiÄ…zanie

Nauczycielka w Owczarach nazywała Marcina:
a) burżujem
b) szlachetnym młodzieńcem
c) paniczem
d) szlachcicem
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Streszczenie „Syzyfowych prac”
„Syzyfowe prace” streszczenie w piguÅ‚ce
Stefan Żeromski - biografia
„Napisać muszÄ™ książkÄ™, gdzie wypowiem, ze historia mego czasu byÅ‚a przedmiotem mego badania i bólu mego serca”, czyli powstanie powieÅ›ci
Geneza i autobiografizm „Syzyfowych prac”
Czas i miejsce akcji „Syzyfowych prac”
JÄ™zyk i styl „Syzyfowych prac”
Kompozycja „Syzyfowych prac”
Znaczenie tytułu powieści
Metody rusyfikacji polskiej mÅ‚odzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
Artyzm „Syzyfowych prac” Å»eromskiego
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Syzyfowych prac”
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
„Syzyfowe prace” na wielkim i maÅ‚ym ekranie
Morfologia, skÅ‚adnia oraz stylistyka „Syzyfowych prac”
Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach”
Żeromski - kalendarium twórczości
Twórczość Stefana Żeromskiego
Najważniejsze cytaty „Syzyfowych prac”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Marcina Borowicza
Charakterystyka Andrzeja Radka
Charakterystyka Bernarda Zygiera (Siegera)
Charakterystyka pozostałych bohaterów



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies