Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Syzyfowe prace

Charakterystyka Andrzeja Radka


O mały włos, a jego plany na przyszłość zakończyłyby się niepowodzeniem, gdyż koledzy nie ułatwiali mu życia w szkolnych murach. Z prostolinijnego i dobrego chłopca zrobili sobie przedmiot kpin, szydząc z ubrania i mowy Radka. Gdy Andrzejowi zabrakło już sił na ciągłą i nierówną walkę z dyskryminacją, wytykaniem mu chłopskiego pochodzenia, ciągłą biedą i ciężką pracą korepetytora – uległ presji i wdał się w bójkę z nękającym go Tynkiewiczem. Kara za ten czyn dotknęła oczywiście tylko bohatera. Dyrektor gimnazjum natychmiast wydalił Radka ze szkoły, karząc skreślić z listy uczniów. Chłopiec był wstrząśnięty: „- Już po wszystkiem... - wymówiły jego omdlałe wargi. Jak błędny zbliżył się do muru zamykającego podwórze i siadł na kamieniu, który tam leżał. Był to długi, ociosany głaz piaskowca. Spoczywał na tem miejscu pewno od wieków, a przynajmniej od czasu założenia konwiktu przez ojców Jezuitów. W bliskości znać było wybornie udeptane mety do gry w extrę. Dziedziniec był w owej chwili pusty. Wiatr jesienny huczał w nagich konarach kasztanów, zwisających nad murem, garnął na kupę zeschłe, skurczone, ceglaste i żółte liście, strzępki zagryzmolonych papierów i miótł je wirem pospołu ze śmieciami w róg dziedzińca. Jędrek oparł się plecami o ścianę, wyciągnął nogi, a długie ręce zwiesił między kolanami tak bezwładnie, że prawie dotykały ziemi. Głowa jego opadła na piersi. Zanadto niespodziewanie roztrącił go ten przypadek, zbyt szybko zdechły promienne nadzieje. Trza się wynosić z izby, rzec panu Płoniewiczowi, że już nie będę, zabrać manatki, książczęta i iść...”. Na szczęście w niedoli pomógł mu Marcin Borowicz, i, wstawiając się za nowym kolegą u Zabielskiego, cofnął wydalenie. Od tej chwili między chłopcami zrodziła się prawdziwa przyjaźń.

Andrzej Radek jest postacią ciekawą. Choć ma chłopskie korzenie, wychował się pasąc świnie i krowy, w biedzie i z dala od wielkiego miasta, to jednak jest dowodem, na to, iż charakter człowieka zależy od wychowania, a nie miejsca urodzenia. Chłopiec nigdy nie poddał się rusyfikacji, był pewny siebie, dążył do celu z „chłopskim uporem”, czego dowodem może być piesza wędrówka do Klerykowa czy ciężkie życie u Płoniewiczów. Samodzielnie pogłębiał swą wiedzę, kształtując światopogląd w oparciu o lekturę dzieł polskich romantyków.
Nauka nie byłą dla niego obowiązkiem, lecz szansą na lepszą przyszłość. Wyznawane zasady zawdzięczał przede wszystkim Antoniemu Paluszkiewiczowi, lecz i on nie zdziałałby tyle, gdyby chłopiec nie był pracowity, ciekawy świata, koleżeński.
Bohater ten jest w pewnym stopniu symboliczny. Gdy w końcowej scenie podaje załamanemu po stracie ukochanej „Biruty” Marcinowi silną, „kościstą, a jakby z żelaza urobioną dłoń”, staje się wskazówką na to, co niesie przyszłość, czyli rewolucje mas proletariackich. Dowodem na to, iż zdawał sobie sprawę z nadchodzących zmian, jest śpiewana przez niego pieśń: „Młoty w dłoń, kujmy broń…”.

strona:    1    2  

Szybki test:

W którym rozdziale Syzyfowych prac pojawia się postać Andrzeja Radka?
a) w 6
b) w 12
c) w 10
d) w 8
Rozwiązanie

Kto najbardziej zaważył na życiu Andrzeja Radka?
a) ojciec
b) ksiądz
c) matka
d) nauczyciel
Rozwiązanie

Radek udzielał korepetycji:
a) Mici i Stasiowi
b) Stasiowi i Maryli
c) Maryli i Władziowi
d) Władziowi i Mici
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Streszczenie „Syzyfowych prac”
„Syzyfowe prace” streszczenie w pigułce
Stefan Żeromski - biografia
„Napisać muszę książkę, gdzie wypowiem, ze historia mego czasu była przedmiotem mego badania i bólu mego serca”, czyli powstanie powieści
Geneza i autobiografizm „Syzyfowych prac”
Czas i miejsce akcji „Syzyfowych prac”
Język i styl „Syzyfowych prac”
Kompozycja „Syzyfowych prac”
Znaczenie tytułu powieści
Artyzm „Syzyfowych prac” Żeromskiego
Metody rusyfikacji polskiej młodzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
Szczegółowy plan wydarzeń „Syzyfowych prac”
Morfologia, składnia oraz stylistyka „Syzyfowych prac”
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
„Syzyfowe prace” na wielkim i małym ekranie
Żeromski - kalendarium twórczości
Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach”
Twórczość Stefana Żeromskiego
Najważniejsze cytaty „Syzyfowych prac”
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka Marcina Borowicza
Charakterystyka Andrzeja Radka
Charakterystyka Bernarda Zygiera (Siegera)
Charakterystyka pozostałych bohaterówPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies