Charakterystyka pozostałych bohaterów - strona 7
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Syzyfowe prace

Charakterystyka pozostałych bohaterów

Autor: Karolina Marlêga

Anna Stogowska („Biruta”)
Dziewczyna uczyła się w żeńskim gimnazjum w Klerykowie. Anna Stogowska przezwisko zawdzięczała koleżankom, które tak ją nazwały, gdyż nigdy nie uśmiechała się do chłopców, przysięgając pozostać dziewicą.

ByÅ‚a jednÄ… z najlepszych uczennic gimnazjum żeÅ„skiego. PrzyszÅ‚a na Å›wiat jako najstarsza córka wojskowego lekarza, a zarazem najwiÄ™kszego karciarza i Å‚obuza w Klerykowie oraz piÄ™knej i dumnej Rosjanki, która odrzuciÅ‚a swe pochodzenie siÄ™ wypowiedziaÅ‚a „wojnÄ™ scytyjskÄ…” wszystkiemu, co rosyjskie. Dziewczyna wczeÅ›nie straciÅ‚a matkÄ™, z którÄ… Å‚Ä…czyÅ‚y jÄ… stosunki przyjacielskie. Po Å›mierci ukochanej rodzicielki Anna zajęła siÄ™ domem, opiekowaÅ‚a rodzeÅ„stwem: „CzuwaÅ‚a nietylko nad ich pokarmem i naukÄ…, ale także robiÅ‚a to samo co matka, to jest uczyÅ‚a ich nienawiÅ›ci do ducha moskwicyzmu.”.

W szkole buntowała się przeciw chodzeniu do cerkwi i byciu Rosjanką. Choć ojciec namawiał ją do posłuszeństwa, nie chciała się przystosować. Wielokrotnie grożono jej wydaleniem ze szkoły. Była nieufna, milcząca i zamknięta w sobie.

Choć zakochaÅ‚a siÄ™ z wzajemnoÅ›ciÄ… w Marcinie, musiaÅ‚a wyjechaÅ‚ z kraju z rodzinÄ…. MÅ‚odzi nigdy nie zamienili ze sobÄ… sÅ‚owa, wyznajÄ…c sobie nieÅ›miaÅ‚e i piÄ™kne uczucie spojrzeniem: „Marcin wysyÅ‚aÅ‚ do niej w spojrzeniu caÅ‚Ä… swojÄ… duszÄ™, tysiÄ…ce sÅ‚odkich nazw, dzieje rozmyÅ›laÅ„, tÄ™sknot, żalów, bÅ‚agaÅ‚ jÄ… w myÅ›li, jak ginÄ…cy z pragnienia o jednÄ… kroplÄ™ wody. I oto po dÅ‚ugim czasie te powieki zwolna siÄ™ usunęły. Oczy «Biruty» zwyciężone i bezÅ‚adne przywitaÅ‚y miÅ‚osne wejrzenie. Na ustach jej bÅ‚Ä…kaÅ‚ siÄ™ uÅ›miech niewypowiedziany: ni to strach, ni wstyd, ni rozpacz...W tym uÅ›cisku spojrzeÅ„ przetrwali nadziemskie chwile.”. Choć nie wypowiedzieli sÅ‚owa, to widać byÅ‚o, że sÄ… szczęśliwi.

strona:    1    2    3    4    5    6    7  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Streszczenie „Syzyfowych prac”
„Syzyfowe prace” streszczenie w piguÅ‚ce
Stefan Żeromski - biografia
„Napisać muszÄ™ książkÄ™, gdzie wypowiem, ze historia mego czasu byÅ‚a przedmiotem mego badania i bólu mego serca”, czyli powstanie powieÅ›ci
Geneza i autobiografizm „Syzyfowych prac”
Czas i miejsce akcji „Syzyfowych prac”
JÄ™zyk i styl „Syzyfowych prac”
Kompozycja „Syzyfowych prac”
Znaczenie tytułu powieści
Metody rusyfikacji polskiej mÅ‚odzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
Artyzm „Syzyfowych prac” Å»eromskiego
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Syzyfowych prac”
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
„Syzyfowe prace” na wielkim i maÅ‚ym ekranie
Morfologia, skÅ‚adnia oraz stylistyka „Syzyfowych prac”
Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach”
Żeromski - kalendarium twórczości
Twórczość Stefana Żeromskiego
Najważniejsze cytaty „Syzyfowych prac”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Marcina Borowicza
Charakterystyka Andrzeja Radka
Charakterystyka Bernarda Zygiera (Siegera)
Charakterystyka pozostałych bohaterów



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies