Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach” - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Syzyfowe prace

Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach”

Autor: Karolina Marlêga

Tadeusz Pini, polski wydawca, krytyk i historyk literatury:
„Pisać recenzjÄ™ trzeciego wydania znanej powszechnie powieÅ›ci, i to powieÅ›ci Å»eromskiego, byÅ‚oby rzeczÄ… wprost Å›miesznÄ…. Utwór ten zapisany jest już trwaÅ‚ymi zgÅ‚oskami w historii naszej literatury i nie zdawkowej recenzji, ale poważnego studium literackiego wymaga”.

E. Lo Gatto, włoski krytyk twórczości Żeromskiego:
„W tej powieÅ›ci mogÅ‚a Polska oglÄ…dać dzieje wÅ‚asnego dojrzewania i wÅ‚asnych upadków, wÅ‚asny trud daremny i twórczy, a w samych postaciach dojrzewanie Å›wiadomoÅ›ci polskiej”.

Å». Grotowski:
„[w powieÅ›ci] problemat narodowy bije najsilniejszym tÄ™tnem. Autor uderzyÅ‚ w struny najwiÄ™kszego bólu spoÅ‚ecznego (…) jakim jest zÅ‚a szkoÅ‚a”.

J. Hulewicz:
„Syzyfowe Prace pozostanÄ… po wsze czasy wspaniaÅ‚ym pomnikiem martyrologii narodowej mÅ‚odzieży polskiej, pozostanÄ… jako dokument czasu, jako Å›wiadectwo walki z rusyfikatorstwem”.

Julian Krzyżanowski, historyk literatury:
„[powieść rzuca Å›wiatÅ‚o] na metamorfozy, które dokonywaÅ‚y siÄ™ w umysÅ‚owoÅ›ci polskiej pod koniec ubiegÅ‚ego stulecia”.

Wacław Borowy, polski historyk literatury, krytyk literacki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego:
„Niepospolita wartość artystyczna Syzyfowych prac wiąże siÄ™ z wartoÅ›ciÄ… caÅ‚ego wczesnego okresu twórczoÅ›ci Å»eromskiego, który wobec późniejszych jego dzieÅ‚ o wiÄ™kszej ambicji i o wiÄ™kszym blasku najniesÅ‚uszniej bywaÅ‚ pomniejszany”. Z kolei Jampolski stwierdziÅ‚, że jest to powieść „ogromnej wartoÅ›ci, powieść-dokument i dzieÅ‚o sztuki, przy czym obie te wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci przenikajÄ… siÄ™ w sposób nierozerwalny”, a W. SÅ‚odkowski pisaÅ‚: „Istotnie, ta powieść o charakterze dokumentu historycznego, wyrosÅ‚a z osobistych przeżyć pisarza i współczesnego jemu pokolenia mÅ‚odzieży, zespoliÅ‚a w sobie ogromne wartoÅ›ci poznawcze i artystyczne. Najważniejsze problemy ówczesnego życia narodowego w Królestwie zostaÅ‚y przedstawione przez Å»eromskiego na kartach Syzyfowych prac w sugestywnym obrazie artystycznym. Po mistrzowsku ukazaÅ‚ pisarz bogaty i zÅ‚ożony Å›wiat uczuć i przeżyć mÅ‚odzieży. Powieść staÅ‚a siÄ™ tym samym poematem o mÅ‚odoÅ›ci, uogólnieniem dziejów pokolenia mÅ‚odych w latach ucisku narodowego, w szkole apuchtinowskiej”.
Jan Kasprowicz, poeta, dramaturg, krytyk i tłumacz, czołowy przedstawiciel Młodej Polski:
„WedÅ‚ug utartych pojęć estetycznych Syzyfowe prace nie sÄ… powieÅ›ciÄ…. Ale co obchodzÄ… utarte pojÄ™cia estetyczne prawdziwego, iskrÄ… bożą obdarzonego artystÄ™? WedÅ‚ug wÅ‚asnych tworzy on prawideÅ‚, nie pytajÄ…c siÄ™ o to, czy zawodowi przyklasnÄ… mu szufladkarze?

M. R. Mayenowa:
„Zdarzenia tu rozwijajÄ… siÄ™ w czasie (przechodzenia z klasy do klasy). Istotnym jednak elementem organizujÄ…cym zdarzenie jest Å›rodowisko klasy. Szereg zdarzeÅ„ dzieje siÄ™ równoczeÅ›nie na tej samej pÅ‚aszczyźnie”.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Streszczenie „Syzyfowych prac”
„Syzyfowe prace” streszczenie w piguÅ‚ce
Stefan Żeromski - biografia
„Napisać muszÄ™ książkÄ™, gdzie wypowiem, ze historia mego czasu byÅ‚a przedmiotem mego badania i bólu mego serca”, czyli powstanie powieÅ›ci
Geneza i autobiografizm „Syzyfowych prac”
Czas i miejsce akcji „Syzyfowych prac”
JÄ™zyk i styl „Syzyfowych prac”
Kompozycja „Syzyfowych prac”
Znaczenie tytułu powieści
Metody rusyfikacji polskiej mÅ‚odzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
Artyzm „Syzyfowych prac” Å»eromskiego
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Syzyfowych prac”
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
„Syzyfowe prace” na wielkim i maÅ‚ym ekranie
Morfologia, skÅ‚adnia oraz stylistyka „Syzyfowych prac”
Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach”
Żeromski - kalendarium twórczości
Twórczość Stefana Żeromskiego
Najważniejsze cytaty „Syzyfowych prac”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Marcina Borowicza
Charakterystyka Andrzeja Radka
Charakterystyka Bernarda Zygiera (Siegera)
Charakterystyka pozostałych bohaterów



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies