Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Szewcy

Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza

Autor: Karolina Marlêga

Jednak za namową ojca już po roku Stanisław Ignacy powrócił do Zakopanego. W 1906 roku zamiast od Jana Stanisławskiego, który był pracownikiem krakowskiej ASP, Witkiewicz uczył się kunsztu malarskiego od Władysława Ślewińskiego w Poroninie. Nauczyciel zainteresował artystę twórczością Paula Gaugina. Wraz z Karolem Szymanowskim odbył krótką podróż do Włoch w odwiedziny pana Stanisława Witkiewicza, który przebywał w jednym z tamtejszych sanatoriów.

Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu StanisÅ‚awa Ignacego byÅ‚a podróż do Paryża, którÄ… odbyÅ‚ w 1908 roku. DziÄ™ki wizytom w muzeach, galeriach oraz Salonie Niezależnych Witkiewicz miaÅ‚ okazjÄ™ zaznajomić siÄ™ z najnowszymi wówczas trendami i kierunkami w malarstwie europejskim. Po powrocie z Francji StanisÅ‚aw ponownie wstÄ…piÅ‚ do krakowskiej ASP. Tym razem trafiÅ‚ do pracowni Józefa Mehoffera. Pod wpÅ‚ywem poznanych w Paryżu trendach i tendencjach sztuki europejskiej porzuciÅ‚ dotychczasowe malarstwo pejzażowe na rzecz portretów i bardzo oryginalnych „potworów”. W Krakowie zorganizowano pierwszÄ… wystawÄ™ prac artysty, przez co staÅ‚ siÄ™ osobÄ… znanÄ… w towarzystwie.

Okresem, który miał ogromny wpływ na twórczość i poglądy Witkiewicza był trudny i długi związek ze znaną wówczas aktorką Ireną Solską. W wyniku tej znajomości powstała pierwsza powieść w dorobku artysty, zatytułowana 622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta, którą ukończył w 1911 roku.

Ponownie udaje siÄ™ do Paryża, gdzie goÅ›ci na wystawie kubistów. W drodze powrotnej odwiedza przyjaciół: malarza WÅ‚adysÅ‚awa ÅšlewiÅ„skiego w Bretanii oraz wybitnego etnologa BronisÅ‚awa Malinowskiego w Londynie. Po powrocie do Polski postanowiÅ‚ ostatecznie porzucić studia na ASP. CierpiaÅ‚ z powodu poważnego kryzysu psychicznego. SkorzystaÅ‚ z pomocy psychiatry-freudysty, doktora Karola de Beauraina, który zdiagnozowaÅ‚ u niego tak zwany kompleks embriona. StanisÅ‚aw postanowiÅ‚ wyzwolić siÄ™ spod opieki ojca, czemu miaÅ‚o sÅ‚użyć powstanie pseudonimu artystycznego. Od roku 1913 podpisywaÅ‚ swoje dzieÅ‚a kontaminacjÄ… swojego nazwiska i imienia – „Witkacy” (WITKiewicz + ignACY).
Chociaż sam artysta przeżywał wówczas trudny okres, to jego prace malarskie zyskiwały coraz większe uznanie w Warszawie i Krakowie. Witkacy postanowił zerwać toksyczny związek z Ireną Solską i zaręczył się z Jadwigą Janczewską z Zakopanego. Jednak ta znajomość okazuje się być jeszcze bardziej tragiczna, ponieważ 21 lutego 1914 roku narzeczona Witkacego popełniła samobójstwo.

PomocnÄ… dÅ‚oÅ„ StanisÅ‚awowi, który popadÅ‚ w gÅ‚Ä™bokÄ… depresjÄ™ i sam byÅ‚ bliski targniÄ™cia siÄ™ na wÅ‚asne życie, podaÅ‚ przyjaciel, BronisÅ‚aw Malinowski. Najwybitniejszy polski etnolog zabraÅ‚ Witkacego ze sobÄ… na NowÄ… GwineÄ™ w charakterze rysownika i fotografa. Podczas pobytu w Australii do artysty dotarÅ‚a wiadomość o wybuchu pierwszej wojny Å›wiatowej wyjechaÅ‚ do Petersburga, gdzie dziÄ™ki ingerencji rodziny wstÄ…piÅ‚ do elitarnej szkoÅ‚y oficerskiej – PawÅ‚owskiej SzkoÅ‚y Wojskowej, przez co zraziÅ‚ do siebie ojca – zagorzaÅ‚ego przeciwnika caratu i zwolennika Józefa PiÅ‚sudskiego.

Już we wrześniu 1915 roku Witkacy został wysłany na front. Szkołę oficerską ukończył w stopniu podchorążego. Przez rok walczył z Niemcami jako dowódca kompanii. W 1916 został awansowany za zasługi na podporucznika. Tego samego roku, w lipcu, odniósł ciężką ranę w bitwie pod miejscowością Witniorz na Ukrainie. Aż do roku 1918 słuch o Witkacym zaginął, wiadomo jedynie, iż artysta przebywał w Rosji podczas rewolucji październikowej, której stał się naocznym świadkiem. Krążyły pogłoski, iż ranny Stanisław podczas pobytu w petersburskim szpitalu eksperymentował z narkotykami. Prawdopodobnie kontaktował się również wówczas z przedstawicielami rosyjskiego nihilizmu.

W 1918 roku powrócił do ukochanego Zakopanego. W głowie miał już wówczas koncepcję własnego systemu filozoficzno-estetycznego, której dał upust w pracy zatytułowanej Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia. Tego samego roku dzięki portretom i innym pracom, które namalował w Rosji, Witkacy został przyjęty do awangardowej grupy artystycznej Formistów, znanej wcześniej jako Ekspresjoniści Polscy.

strona:    1    2    3    4  

Szybki test:

Witkacy został przyjęty do awangardowej grupy artystycznej:
a) Karykaturzystów
b) Portrecistów
c) Dadaistów
d) Formistów
RozwiÄ…zanie

Witkacy popełnił samobójstwo:
a) 1 września 1939 roku
b) 29 września 1939 roku
c) 18 września 1939 roku
d) 17 września 1939 roku
RozwiÄ…zanie

W Petersburgu dzięki ingerencji rodziny Witkacy wstąpił do elitarnej szkoły:
a) technicznej
b) plastycznej
c) artystycznej
d) oficerskiej
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szewcy” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Szewców” w piguÅ‚ce
Geneza „Szewców”
Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza
Czas i miejsce akcji „Szewców”
Problematyka „Szewców”
JÄ™zyk „Szewców” Witkacego
Struktura i kompozycja „Szewców”
Czysta Forma Witkacego
Interpretacja tytuÅ‚u „Szewców”
Problematyka wÅ‚adzy w „Szewcach” Witkacego
Krytyka ustrojów politycznych w „Szewcach” Witkacego
Obraz rewolucji w „Szewcach” Witkacego
Motywy literackie obecne w „Szewcach”
Nuda i Nienasycenie w „Szewcach”
Biogram życia i twórczości Witkacego
Sceniczne dzieje „Szewców” dawniej i dziÅ›
O Witkacym powiedzieli...
Cytaty z Witkacego
Najważniejsze cytaty „Szewców”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Księżny Iriny Wsiewołodownej Zbereźnickiej-Podberezkiej
Charakterystyka Sajetana Tempe
Charakterystyka prokuratora Scurviego
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Szewców”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies