Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza - strona 3
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Szewcy

Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza

Autor: Karolina Marlêga

Lata dwudzieste XX wieku to okres największej płodności twórczej artysty. Witkacy pisał bardzo dużo i w bardzo szybkim tempie. W samym roku 1920 napisał aż dziesięć dramatów. Do roku 1925 napisał ich około trzydziestu, ale zaledwie pięć z nich opublikował. Większość z dramatów nie stanowiła kompletnych utworów, a próby przelania pewnych koncepcji, myśli, pomysłów artysty na papier. Utwory scenicznie autorstwa Witkacego miały swoje premiery w teatrach w Warszawie, Krakowie i Toruniu. Poza dramatami Witkacy napisał wówczas również kilka powieści i traktatów filozoficznych.

30 kwietnia 1923 roku ożeniÅ‚ siÄ™ z wnuczkÄ… Juliusza Kossaka – JadwigÄ… Unrug. Artysta nie przeprowadziÅ‚ siÄ™ jednak do Warszawy, skÄ…d pochodziÅ‚a jego żona. Na przemian zamieszkiwaÅ‚ w stolicy i w Zakopanem u matki.

Wrzawa wokół nazwiska artysty z czasem zaczęła cichnąć. Od 1924 roku Witkacy zdecydowaÅ‚ siÄ™ porzucić eksperymenty malarskie na rzecz portretowania w celach zarobkowych. Rok później zaÅ‚ożyÅ‚ historycznÄ… FirmÄ™ PortetowÄ… „S.I. Witkiewcz”. DziÄ™ki dochodom z zakÅ‚ady wraz z przyjaciółmi zaÅ‚ożyÅ‚ amatorski teatr eksperymentalny w Zakopanem – Teatr Formistyczny. Na jego scenie wystawiaÅ‚ miÄ™dzy innymi sztuki swojego autorstwa.

W 1926 roku rozpoczÄ…Å‚ pracÄ™ w charakterze krytyka literackiego na Å‚amach „PrzeglÄ…du Wieczornego”. W późniejszych latach pisaÅ‚ felietony również do innych pism, miÄ™dzy innymi do „Gazety Polskiej” i „Pionu”.

W 1929 roku poznaÅ‚ CzesÅ‚awÄ™ KoniÅ„skÄ…-KorzeniowskÄ…, z którÄ… poÅ‚Ä…czyÅ‚a go silna więź emocjonalna. Kobieta ta odegra ważnÄ… rolÄ™ w ostatnich latach życia artysty. W 1931 roku zmarÅ‚a matka Witkacego, a on sam przeniósÅ‚ siÄ™ do „Witkiewiczówki”, gdzie wynajmowaÅ‚ pokój od swojej ciotki.

Rok przed tym wydarzeniem Witkiewicz w peÅ‚ni zaangażowaÅ‚ siÄ™ w pracÄ™ filozoficznÄ…. Po ukoÅ„czeniu Szewców w 1934 roku zajÄ…Å‚ siÄ™ opracowywaniem swojej teorii monadyzmu biologicznego. Rok później poniósÅ‚ sromotnÄ… komercyjnÄ… klÄ™skÄ™, kiedy to z opublikowanych szeÅ›ciuset pięćdziesiÄ™ciu egzemplarzy jego głównego dzieÅ‚a filozoficznego – PojÄ™cia i twierdzenia implikowane przez pojÄ™cie Istnienia zostaÅ‚o sprzedanych zaledwie dwadzieÅ›cia. DziÄ™ki wczeÅ›niejszym dokonaniom literackim w 1935 roku zostaÅ‚ uhonorowany ZÅ‚otym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury.
Coraz bardziej niepokojące sygnały z Europy spowodowały, iż Witkacy żył w wielkim napięciu. Wraz z Czesławą Konińską-Korzeniowską wyruszył na wschód Polski. 18 września, gdy para znajdowała się we wsi Jeziory na Polesiu, dotarła do artysty wieść o wkroczeniu Armii Czerwonej na teren Polski. Załamani tym faktem Witkacy wraz z Czesławą Konińską-Korzeniowską postanowili popełnić samobójstwo. Kobieta jednak przeżyła, pomimo zażycia bardzo silnej dawki luminalu. Stanisław Ignacy Witkiewicz nie miał tyle szczęścia. Jego ciało zostało pochowane na wiejskim cmentarzu w Jeziorach.

Dorobek literacki Witkacego szacuje się na ponad trzydzieści dramatów i cztery powieści. Do najważniejszych utworów scenicznych należą: Pragmatyści (1920 rok), Tumor Mózgowicz (1921 rok), Kurka wodna (1922 rok), W małym dworku (1923 rok), Mątwa (1921 rok), Wariat i zakonnica (1924 rok), Matka (1924 rok), Nowe Wyzwolenie (1925 rok), Jan Maciej Karol Wścieklica (1925 rok), Metafizyka dwugłowego cielęcia (1928 rok), Szewcy (1934 rok), Straszliwy wychowawca (1935 rok), Sonata Belzebuba, czyli Prawdziwe zdarzenie w Mordowarze (1938 rok).

Cztery powieści autorstwa Witkacego zatytułowane są: 622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta (1911 rok), Pożegnanie jesieni (1927 rok) i Nienasycenie (1930 rok). Witkacy pozostawił również po sobie niedokończoną powieść Jedyne wyjście.

„Wariat z Krupówek”, jak o nim mówiono, byÅ‚ czÅ‚owiekiem wyprzedzajÄ…cym swojÄ… epokÄ™. Jego nowatorskie podejÅ›cie do sztuki i artystyczny dorobek zostaÅ‚y docenione dopiero po upÅ‚ywie dziesiÄ™cioleci. Za życia posiadaÅ‚ zÅ‚Ä… sÅ‚awÄ™ kobieciarza, narkomana, skandalisty, pijaka, erotomana, którego dzieÅ‚a sÄ… niezrozumiaÅ‚e dla odbiorców. Dodatkowo nie przysparzaÅ‚o mu zwolenników specyficzne pomieszanie literatury z filozofiÄ…, które byÅ‚o jego znakiem rozpoznawczym.

strona:    1    2    3    4  

Szybki test:

Witkacy został przyjęty do awangardowej grupy artystycznej:
a) Karykaturzystów
b) Portrecistów
c) Formistów
d) Dadaistów
RozwiÄ…zanie

W Petersburgu dzięki ingerencji rodziny Witkacy wstąpił do elitarnej szkoły:
a) plastycznej
b) artystycznej
c) technicznej
d) oficerskiej
RozwiÄ…zanie

Wiadomość o wybuchu pierwszej wojny światowej zastała Witkacego w:
a) Anglii
b) Rosji
c) Nowej Zelandii
d) Australii
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szewcy” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Szewców” w piguÅ‚ce
Geneza „Szewców”
Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza
Problematyka „Szewców”
Czas i miejsce akcji „Szewców”
Czysta Forma Witkacego
JÄ™zyk „Szewców” Witkacego
Struktura i kompozycja „Szewców”
Problematyka wÅ‚adzy w „Szewcach” Witkacego
Krytyka ustrojów politycznych w „Szewcach” Witkacego
Obraz rewolucji w „Szewcach” Witkacego
Interpretacja tytuÅ‚u „Szewców”
Motywy literackie obecne w „Szewcach”
Nuda i Nienasycenie w „Szewcach”
Biogram życia i twórczości Witkacego
Sceniczne dzieje „Szewców” dawniej i dziÅ›
O Witkacym powiedzieli...
Cytaty z Witkacego
Najważniejsze cytaty „Szewców”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Księżny Iriny Wsiewołodownej Zbereźnickiej-Podberezkiej
Charakterystyka Sajetana Tempe
Charakterystyka prokuratora Scurviego
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Szewców”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies