Biogram życia i twórczości Witkacego - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Szewcy

Biogram życia i twórczości Witkacego

Autor: Karolina Marlêga

1914 – Narzeczona Witkacego – Jadwiga Janczewska – popeÅ‚niÅ‚a samobójstwo. Z przyjacielskÄ… pomocÄ… zwróciÅ‚ siÄ™ do artysty BronisÅ‚aw Malinowski, który zabraÅ‚ go ze sobÄ… na NowÄ… GwineÄ™ w charakterze rysownika i fotografa. Gdy dotarÅ‚a do niego wiadomość o wybuchu pierwszej wojny Å›wiatowej wyjechaÅ‚ do Petersburga, gdzie wstÄ…piÅ‚ do elitarnej szkoÅ‚y oficerskiej, przez co zraziÅ‚ do siebie ojca – zagorzaÅ‚ego przeciwnika caratu.

1915 – Jako oficer PuÅ‚ku PawÅ‚owskiego zostaÅ‚ ranny podczas bitwy pod MoÅ‚decznem. W Lovranie zmarÅ‚ ojciec Witkacego.

1916-1917 – Ranny artysta pozostaÅ‚ w petersburskim szpitalu. Okres rekonwalescencji poÅ›wiÄ™ciÅ‚ malarstwu oraz eksperymentom z narkotykami. StaÅ‚ siÄ™ naocznym Å›wiadkiem rewolucji w Rosji, co wpÅ‚ynęło dobitnie na jego twórczość artystycznÄ… i myÅ›l filozoficznÄ….

1918 – PowróciÅ‚ do Polski, gdzie nawiÄ…zaÅ‚ bliskie kontakty z grupÄ… malarzy znanych jako formiÅ›ci. W tym czasie rozpoczÄ…Å‚ również karierÄ™ dramaturga, gdy ukazaÅ‚y siÄ™ dwie pierwsze sztuki jego autorstwa: Maciej Korbowa i Bellatrix oraz Nowa homeopatia zÅ‚a. NapisaÅ‚ również pracÄ™ teoretycznÄ… zatytuÅ‚owanÄ… Nowe formy w malarstwie i wynikajÄ…ce stÄ…d nieporozumienia.

1919 – PrzetÅ‚umaczyÅ‚ SzaleÅ„stwo Almayera autorstwa Josepha Conrada na jÄ™zyk polski. W pracy pomagaÅ‚a mu kuzynka wielkiego pisarza polskiego pochodzenia – Aniela Zagórska. UkoÅ„czyÅ‚ prace nad swoim kolejnym dramatem, zatytuÅ‚owanym Pragmatycy.

1920 – ByÅ‚ to rok obfitujÄ…cy w niezwykÅ‚y urodzaj – Witkacy napisaÅ‚ wtedy aż dziesięć sztuk scenicznych, m.in.: Tumora Mózgowicza, Mister Price’a, Nowe Wyzwolenie, a także operetkÄ™ Panna Tutli-Putli. OpracowaÅ‚ i wygÅ‚osiÅ‚ swojÄ… sÅ‚ynnÄ… teoriÄ™ Czystej Formy w dziele WstÄ™p do teorii Czystej Formy w Teatrze.

1921 – UkoÅ„czyÅ‚ kolejne utwory sceniczne: W maÅ‚ym dworku, NiepodlegÅ‚ość trójkÄ…tów, Metafizyka dwugÅ‚owego cielÄ™cia, Gyubal Wahazar, Kurka Wodna i Bezimienne dzieÅ‚o. CzÄ™sto uczestniczyÅ‚ w wystawach awangardowych i zabieraÅ‚ gÅ‚os w polemice nad sztukÄ…, poprzez liczne artykuÅ‚y.
1922 – Kolejne dramaty autorstwa Witkacego zostaÅ‚y ukoÅ„czone: MÄ…twa, Nadobnisie i koczkodany, Jan Maciej Karol WÅ›cieklica oraz Szkice estetyczne.

1923 – WziÄ…Å‚ Å›lub z JadwigÄ… Unrug, wnuczkÄ… Juliusza Kossaka. Nie przeniósÅ‚ siÄ™ jednak na staÅ‚e do Warszawy, skÄ…d pochodziÅ‚a jego żona. Na przemian mieszkaÅ‚ w stolicy u Jadwigi i w Zakopanem u matki. NapisaÅ‚ kolejne trzy sztuki: Wariat i zakonnica, Szalona lokomotywa oraz Janculka, córka Fizdejki. OpublikowaÅ‚ również zbiór szkiców scenicznych napisanych w latach 1919-1922, zatytuÅ‚owany Teatr.

1924 – UkoÅ„czyÅ‚ kolejny utwór, zatytuÅ‚owany Matka. Z powodów ekonomicznych postanowiÅ‚ porzucić ambitne malarstwo w Czystej Formie na rzecz portretów. Nie oznaczaÅ‚o to wcale, iż jego dzieÅ‚a pozbawione byÅ‚y jaskrawej oryginalnoÅ›ci. PowróciÅ‚ do eksperymentów z narkotykami, aby zbadać ich wpÅ‚yw na swojÄ… twórczość.

1925 – NapisaÅ‚ SonatÄ™ Belzebuba, ostatniÄ… sztukÄ™ z lat dwudziestych ubiegÅ‚ego stulecia, jaka siÄ™ zachowaÅ‚a. ZaÅ‚ożyÅ‚ wraz z przyjaciółmi amatorski teatr eksperymentalny w Zakopanem – Teatr Formistyczny. Na jego scenie wystawiaÅ‚ miÄ™dzy innymi sztuki swojego autorstwa. RozpoczÄ…Å‚ prace nad powieÅ›ciÄ… Pożegnanie z jesieniÄ….

1926 – Aktorzy z warszawskiego teatru odmówili gry w Tumorze Mózgowiczu, ponieważ uznali sztukÄ™ za niedorzecznÄ…. UkoÅ„czyÅ‚ prace nad Pożegnaniem jesieni.

1927 – UkoÅ„czyÅ‚ swojÄ… trzeciÄ… powieść – Nienasycenie oraz rozpoczÄ…Å‚ prace nad Szewcami. Teatr Formistyczny z przyczyn finansowych przestaÅ‚ funkcjonować.

1928 – OpublikowaÅ‚ Regulamin Firmy Portretowej S.I. Witkiewicz - przeznaczony dla swoich klientów tekst zawierajÄ…cy elementy humorystyczne oraz rozumiane na serio postulaty.

strona:    1    2    3  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szewcy” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Szewców” w piguÅ‚ce
Geneza „Szewców”
Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza
Problematyka „Szewców”
Czas i miejsce akcji „Szewców”
Czysta Forma Witkacego
JÄ™zyk „Szewców” Witkacego
Struktura i kompozycja „Szewców”
Problematyka wÅ‚adzy w „Szewcach” Witkacego
Krytyka ustrojów politycznych w „Szewcach” Witkacego
Obraz rewolucji w „Szewcach” Witkacego
Interpretacja tytuÅ‚u „Szewców”
Motywy literackie obecne w „Szewcach”
Nuda i Nienasycenie w „Szewcach”
Biogram życia i twórczości Witkacego
Sceniczne dzieje „Szewców” dawniej i dziÅ›
O Witkacym powiedzieli...
Cytaty z Witkacego
Najważniejsze cytaty „Szewców”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Księżny Iriny Wsiewołodownej Zbereźnickiej-Podberezkiej
Charakterystyka Sajetana Tempe
Charakterystyka prokuratora Scurviego
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Szewców”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies