Streszczenie „Szewców” w piguÅ‚ce - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Szewcy

Streszczenie „Szewców” w piguÅ‚ce

Autor: Karolina Marlêga

RozmowÄ™ przerywa pojawienie siÄ™ prokuratora Roberta Scurvy’ego, ubranego w strój wizytowy. Gardzi on prostymi szewcami. Na protesty II Czeladnika dotyczÄ…ce pracy za niskie wynagrodzenie odpowiada: „Droga wolna. Możecie iść i zdechnąć sobie pod pÅ‚otem. Wyzwolenie jest tylko przez pracÄ™”. Stwierdza także, że zawsze bÄ™dzie istniaÅ‚a hierarchia spoÅ‚eczna i ludzka zazdrość o miejsce w niej. Przekonuje, że podziaÅ‚ na dyrektorów, wyższych urzÄ™dników oraz pracowników nie zniknie nigdy, ponieważ sÄ… istotne różnice w pracy inteligentów i robotników: „Praca umysÅ‚owa wymaga „innych skÅ‚adników mózgu – mózgu i jedzenia” stÄ…d istniejÄ… różnice w standardzie ich życia” . Z równowagi wyprowadza go celowa wzmianka Czeladnika o nieodwzajemnionej miÅ‚oÅ›ci prokuratora do Księżnej. Wówczas Scurvy wyzywa robotnika „milcz, sflÄ…drysynie, milcz, skurczyflaku”.

Kolejnym goÅ›ciem jest Księżna Irina (Irenka) WsiewoÅ‚odowna Zbereźnicka-Podberezka, której towarzyszÄ… lokaj FierdusieÅ„ko i pies TeruÅ›. W tej arystokratce kocha siÄ™ prokurator. Jest gotowy zrobić dla niej wszystko, gdy tymczasem ona z sadystycznym upodobaniem odpycha go i poniża: „ChciaÅ‚abym, aby pan patrzyÅ‚ na to, kiedy ja – wie pan? – ten tego – tylko nie powiem z kim (…) Niepewność paÅ„ska jest dla mnie rezerwuarem najwyuzdaÅ„szej, pÅ‚ciowej, samiczkowatej, bebechowato-owadziej rozkoszy – chciaÅ‚bym jak samice modliszki, które ku koÅ„cowi zjadajÄ… od gÅ‚owy swoich partnerów, którzy mimo to nie przestajÄ… tego – wie pan, hehe!”.

Księżna rozdaje wszystkich postaciom kwiatki ze swego żółtego bukietu i rozmawia z szewcami. Jest dla nich życzliwa, chwali ich pilną pracę, nie przestając jednocześnie czynić seksualnych aluzji w kierunku prawie nieprzytomnego z podniecenia Roberta. Prokurator jest całkowicie zależny od wyuzdanej i fatalnej kobiety, ubolewa nad tym, że nie jest prawdziwym hrabią. Staje się obiektem kpin Czeladników.

Szewcy dyskutujÄ… na tematy filozoficzne. RozważajÄ… problem różnic spoÅ‚ecznych. WymieniajÄ… poglÄ…dy na temat ludzi z wyższych sfer. Nagle Scurvy wyraża chęć poprowadzenia szewców do zwyciÄ™stwa, lecz Sajetan stwierdza, że nie potrzebujÄ… inteligentów, ponieważ ich czas już minÄ…Å‚. Majster popada w ekstazÄ™, czuje zwiÄ…zek z wszechrzeczÄ…: „czujÄ™ siÄ™ naprawdÄ™ kuzynem jurajskich gadów i trylobitów sylurskich, a także Å›wiÅ„ i lemurów – czujÄ™ zwiÄ…zek z wszechstworzeniem – rzadko to bywa, ale jest prawdÄ…!”. Swym zachowaniem i sposobem mówienia, niechÄ™ciÄ… do Prokuratora wywoÅ‚uje zachwyt Księżnej, która pragnie siÄ™ mu oddać dla samej formy: „Och, jakże kocham was za to, Sajetanie! Takim was kocham, Å›mierdzÄ…cego wszarza (…) chyba bÄ™dÄ™ waszÄ… kiedyÅ› – dla samej formy, dla fasonu, dla szyku – żeby tylko byÅ‚o to raz”.
Czeladnik II zastanawia siÄ™ nad kwestiÄ… pochodzenia rodowego. Jest zdania, że nie należy przeceniać roli przodków, że wszystko jest absurdem. Gdy Księżna proponuje jako lek gorÄ…cÄ… wiarÄ™ – Sajetan „wali jÄ… w pysk tak, że caÅ‚a krwiÄ… siÄ™ zalewa (…) pada na kolana”. Scena ta jest kulminacjÄ… niechÄ™ci robotników wobec arystokracji.

Każda z zebranych w izbie osób ma wÅ‚asny poglÄ…d na wÅ‚adzÄ™ i rewolucjÄ™. Scurvy gardzi metodami robotników. Uważa, że zmiany można przeprowadzić bez użycia przemocy. ChciaÅ‚by przyÅ‚Ä…czyć siÄ™ do szewców, ale potem zostawić ich i samodzielnie stanąć na czele formuÅ‚ujÄ…cego siÄ™ nowego porzÄ…dku. Jego zdaniem arystokracja siÄ™ przeżyÅ‚a, trzeba zreformować kapitalizm, ale nie zniszczyć inicjatywy prywatnej. Gdy Księżna jego wystÄ…pienie podsumowuje sÅ‚owami: „Nudno, panie Robercie. To, co pan mówi, to sÄ… frazesy spoÅ‚ecznego impotenta bez istotnych przekonaÅ„”, urażony Prokurator wychodzi z warsztatu.

strona:    1    2    3    4    5    6  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szewcy” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Szewców” w piguÅ‚ce
Geneza „Szewców”
Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza
Problematyka „Szewców”
Czas i miejsce akcji „Szewców”
JÄ™zyk „Szewców” Witkacego
Struktura i kompozycja „Szewców”
Czysta Forma Witkacego
Problematyka wÅ‚adzy w „Szewcach” Witkacego
Krytyka ustrojów politycznych w „Szewcach” Witkacego
Obraz rewolucji w „Szewcach” Witkacego
Interpretacja tytuÅ‚u „Szewców”
Motywy literackie obecne w „Szewcach”
Nuda i Nienasycenie w „Szewcach”
Sceniczne dzieje „Szewców” dawniej i dziÅ›
Biogram życia i twórczości Witkacego
O Witkacym powiedzieli...
Cytaty z Witkacego
Najważniejsze cytaty „Szewców”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Księżny Iriny Wsiewołodownej Zbereźnickiej-Podberezkiej
Charakterystyka Sajetana Tempe
Charakterystyka prokuratora Scurviego
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Szewców”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies