„Szewcy” – streszczenie szczegółowe - strona 10
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Szewcy

„Szewcy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Wywód ten przerwaÅ‚ JÄ™drkowi Józek. PoradziÅ‚ koledze, by nie doprowadzaÅ‚ wszystkiego do absurdu, ponieważ to on stanowi „caÅ‚e istnienie, Å›wiÄ™te i niepojÄ™te, to jeden wielki absurd - walka potworów i tyle...”.

Gdy Księżna przerwaÅ‚a I Czeladnikowi sÅ‚owami: „Dlatego że w Boga uwierzyć żarliwie nie...”, Tempe nie pozwoliÅ‚ jej dokoÅ„czyć myÅ›li, lecz uderzyÅ‚ jÄ… „w pysk, tak że caÅ‚a krwiÄ… siÄ™ zalewa” i ciosem powaliÅ‚ na ziemiÄ™. Kobieta zdarzyÅ‚a tylko wydusić, że szewc wybiÅ‚ jej zÄ™by „jak pereÅ‚ki”, gdy dostaÅ‚a drugi raz w twarz. Wówczas zamilkÅ‚a, pozostajÄ…c w pozycji klÄ™czÄ…cej i pÅ‚aczÄ…c.

PostÄ™powanie Sajetana nie pozostaÅ‚o bez reakcji Scurv’ego. Prokurator zaczÄ…Å‚ krzyczeć do ukochanej po imieniu i…deklamować:

„W srebrzyste pola chciaÅ‚bym z tobÄ… iść
I marzyć cicho o nieznanym bycie,
W którym byś była moją samotnością,
I w noc tÄ™ przeÅ›nić caÅ‚e moje życie”.


Monolog przerwaÅ‚ prawnikowi I Czeladnik, który rzekÅ‚, iż po owej nocy zobaczyÅ‚by, jak ze strachu wymiotujÄ… skazane przez Roberta na Å›mierć żywe trupy: „Tym siÄ™ karmisz, kanalio; ty ich jeszcze przed Å›mierciÄ… wampiryzujesz! You vampyrise them. You rascal! Ja byÅ‚em w Ohio”.

Scurvy nie przejmowaÅ‚ siÄ™ sÅ‚owami Józka. PowiedziaÅ‚, że to, co oni – robotnicy - zamierzajÄ… zrobić „na ohydnie, na Å›mierdzÄ…ce, na parszywie”, on dokona w przepiÄ™knym Å›nie o sobie samym i o nich. BÄ™dzie wówczas kolorowo, on bÄ™dzie ubrany we frak od Skwary i uperfumowany Californian Poppy jak ostatni dandys, zbawi Å›wiat jednym tajemniczym sÅ‚owem, ponieważ jeszcze nie wygasÅ‚a magiczna wartość wyrazów, w które wierzyli dawniej wieszczowie, a obecnie nadziejÄ™ pokÅ‚adali logistycy i husserliÅ›ci. Robert zauważyÅ‚, że mówiÅ‚ o tym wszystkim od dawna: „patrzcie: moje broszurki – których notabene nikt nie czyta – jeszcze przed kryzysem”. Wywód prawnika przerwaÅ‚a Księżna, która nie mogÅ‚a już sÅ‚uchać mowy mężczyzny: „Boże, jak on glÄ™dzi!”.
Nie usÅ‚yszawszy uwagi kobiety, Scurvy dalej dzieliÅ‚ siÄ™ swymi poglÄ…dami o współczesnej spoÅ‚ecznej strukturze. RozprawiaÅ‚ o arystokracji, która siÄ™ „przeżyÅ‚a”, nazywajÄ…c ten stan widmowÄ… wszÄ…, o kapitalizmie jako zÅ‚oÅ›liwym nowotworze. ZaczÄ…Å‚ gnić, zjadać i gangrenować ten sam organizm, który go wydaÅ‚. Robert postulowaÅ‚ zreformowanie kapitalizmu i zachowanie inicjatywy prywatnej.

Wszystkie te wywody Sajetan nazwaÅ‚ banialukami, co jeszcze bardziej podnieciÅ‚o Scurv’ego. TwierdziÅ‚, że albo „caÅ‚a ziemia przetworzy siÄ™ dobrowolnie w jednÄ… samorzÄ…dzÄ…cÄ… siÄ™ elitycznie masÄ™, co jest prawie nieprawdopodobne bez katastrofy ostatecznej - a tej unikać należy za wszelkÄ… cenÄ™ - albo kulturÄ™ trzeba cofnąć”. PrzyznaÅ‚ siÄ™, że opanowaÅ‚ go nieprawdopodobny chaos, że stworzenie aparatu wÅ‚adzy w postaci elity ludzkoÅ›ci jest niemożliwe, ponieważ „przyrost intelektu odbiera odwagÄ™ czynu: najwiÄ™kszy mÄ™drzec nie domyÅ›li myÅ›li swych do koÅ„ca ze strachu choćby przed samym sobÄ… i obÅ‚Ä™dem, a i tak bÄ™dzie to za sÅ‚abe wobec rzeczywistoÅ›ci”.

Scurvy uważaÅ‚, że strach przed sobÄ… samym istnieje rzeczywiÅ›cie, a ludzkość boi siÄ™ samej siebie, wariuje jako zbiorowość. Choć jednostki wiedzÄ… o tym, sÄ… jednak bezsilne. Dalej prawnik zastanawiaÅ‚ siÄ™, czy gdyby porzuciÅ‚ liberalny ton i chwilowo poÅ‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ z ludźmi, udaÅ‚oby mu siÄ™ potem ich rozÅ‚ożyć i „zresorbować”. ZamyÅ›liÅ‚ siÄ™ z palcem w „gÄ™bie”. Tymczasem pobita Księżna wstaÅ‚a, otarÅ‚a chusteczkÄ… skrwawione usta i powiedziaÅ‚a adoratorowi, że jego plany sÄ… nudne: „To, co pan mówi, to sÄ… frazesy spoÅ‚ecznego impotenta bez istotnych przekonaÅ„”, na co on pożegnaÅ‚ siÄ™ i wyszedÅ‚, nie oglÄ…dajÄ…c za siebie.

II Czeladnik podsumowaÅ‚ wizytÄ™ prokuratora stwierdzeniem, że posiada on genialne poczucie formy, ponieważ wyszedÅ‚ w samÄ… porÄ™. PrzekonywaÅ‚ dalej, że Rober jest za inteligentny, aby być „czymÅ›” dzisiaj, gdyż by dziÅ› czegoÅ› dokonać - trzeba być jednak trochÄ™ durniem.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23  

Szybki test:

Po przejęciu władzy Sajetan ma na sobie wspaniały kolorowy szlafrok, a Czeladnicy:
a) garnitury
b) piżamy
c) smokingi
d) płaszcze
RozwiÄ…zanie

I Czeladnik chęć otrzymania narzędzi porównał do potrzeby skorzystania z:
a) toalety
b) usług prostytutki
c) pomocy medyka
d) darmowej opieki medycznej
RozwiÄ…zanie

„LeniwniÄ…” Scurvy nazywa:
a) karÄ™ wymierzonÄ… szewcom
b) warsztat pracy szewców
c) Księżnę
d) więzienie szewców
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szewcy” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Szewców” w piguÅ‚ce
Geneza „Szewców”
Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza
Problematyka „Szewców”
Czas i miejsce akcji „Szewców”
Czysta Forma Witkacego
JÄ™zyk „Szewców” Witkacego
Struktura i kompozycja „Szewców”
Problematyka wÅ‚adzy w „Szewcach” Witkacego
Krytyka ustrojów politycznych w „Szewcach” Witkacego
Obraz rewolucji w „Szewcach” Witkacego
Interpretacja tytuÅ‚u „Szewców”
Motywy literackie obecne w „Szewcach”
Nuda i Nienasycenie w „Szewcach”
Biogram życia i twórczości Witkacego
Sceniczne dzieje „Szewców” dawniej i dziÅ›
O Witkacym powiedzieli...
Cytaty z Witkacego
Najważniejsze cytaty „Szewców”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Księżny Iriny Wsiewołodownej Zbereźnickiej-Podberezkiej
Charakterystyka Sajetana Tempe
Charakterystyka prokuratora Scurviego
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Szewców”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies