„Szewcy” – streszczenie szczegółowe - strona 15
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Szewcy

„Szewcy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

JÄ™drek nie byÅ‚ aż takim optymistÄ…, jak Tempe. Gorzko zauważyÅ‚, że wielu już wierzyÅ‚o tak jak oni, a jednak „zgniÅ‚o”. Mężczyźni zaczÄ™li siÄ™ sprzeczać nad szansami uwolnienia. Czeladnik twardo obstawaÅ‚ przy swym zdaniu. Dla niego najgorszÄ… rzeczÄ… byÅ‚o „Zanudzić siÄ™ w nieróbstwie programowym na Å›mierć, bÄ™dÄ…c odżywianym na siÅ‚Ä™ czterdziestu byków”. UważaÅ‚, że Sajetan z racji swego wieku nie odczuwa poÅ‚ożenia szewców tak dobitnie, jak on i Józek. Nagle na katedrÄ™ wszedÅ‚ Scurvy. ByÅ‚ ubrany w czerwonÄ… togÄ™ i biret. ÅšpiewaÅ‚:

„Mahatma wyrżnÄ…Å‚ maÅ‚e piwko
I dobrze się zrobiło mu.
I będzie odtąd mu już dobrze,
JeÅ›li nie „tam”, to może „tu”!”


Na koniec wskazał palcem na ziemię, gdzie po chwili Strażnik wrzucił I Czeladnika.

Kolejnym wydarzeniem byÅ‚ przyniesienie przez bardzo mÅ‚odÄ… Å‚adnÄ… StrażniczkÄ™ w fartuszku zaÅ‚ożonym na mundurek Å›niadania prokuratorowi. Scurvy zaczÄ…Å‚ pić piwo z dużego kufla, a II Czeladnik nazwaÅ‚ go drÄ™czycielem oraz dobrozÅ‚oczyÅ„cÄ…. Na koniec zadaÅ‚ pytanie ludzkoÅ›ci. FrapowaÅ‚o go, czy zdaje sobie ona sprawÄ™ z niesamowitego upadku swych najlepszych synów, z sytuacji, gdy patrzenie na kata staje siÄ™ jedynÄ… kulturalnÄ… rozrywkÄ…. MowÄ™ JÄ™drka przerwaÅ‚o upomnienie Tempe. Szewc zakazaÅ‚ mÅ‚odemu Czeladnikowi narzekania i dzielenia siÄ™ ze wszystkimi swym bólem i uczuciami, ponieważ czyniÄ…c w ten sposób, sprawia radość i satysfakcjÄ™ „torturmistrzowi”.

Strażnik, patrząc na zegarek, rzucił się na II Czeladnika i wywlekł go za drzwi mimo jęków i
oporu, mimo zawodzenia: „O mÄ™ko, mÄ™ko! - nie móc nawet chwilki jednej robić, czego siÄ™ chce! Czymże wobec tego jest przymus pracy...”.

Tymczasem Scurvy wyznaÅ‚, że cierpi podobnie jak swoi więźniowie. Różnica polegaÅ‚a jednak na powodzie owego stanu - od momentu objÄ™cia wÅ‚adzy nie wiedziaÅ‚, kim jest: „Nie wiem, czy jestem typem tchórza wytworzonym przez dyktaturÄ™, czy prawdziwym wyznawcÄ… faszyzmu w wydaniu „Dziarskich ChÅ‚opców”? Tężyzna sama w sobie! Kim jestem? Boże! Com ja z siebie uczyniÅ‚! Liberalizm to guano - to najgorsze z kÅ‚amstw. Boże, Boże! - jestem caÅ‚y z gumy, którÄ… na coÅ› niewiadomego naciÄ…gajÄ…. Kiedyż pÄ™knÄ™ wreszcie? Tak żyć nie można, nie wolno, a żyje siÄ™ jednak - to straszne”.
Kajetan wÄ…tpiÅ‚ w uczciwość słów Prokuratora, który po chwili oÅ›wiadczyÅ‚, że Czeladnicy spÄ™dzÄ… w wiÄ™zieniu resztÄ™ życia. Gdy szewcy usÅ‚yszeli katastroficznÄ… wizjÄ™ swego losu, zbledli, „rozdziawili gÄ™by”, padli na kolana i zaczÄ™li bÅ‚agać o litość. Sajetan nie wierzyÅ‚ do koÅ„ca w groźby Scurv’ego, w przeciwieÅ„stwie do JÄ™drka i Józka. MÅ‚odzi szewcy byli przerażeni: „Mnie wargi bielejÄ… ze strachu podÅ‚ego. Do-ży-wo-cie!”. W koÅ„cu Tempe z trudem wypowiada sÅ‚owa, bÄ™dÄ…ce jego manifestem. TwierdziÅ‚, że „nacjonalizm nie wyda już nowej kultury, bo siÄ™ wyprztykaÅ‚”. Ratunek widziaÅ‚ w zebraniu siÄ™ ligi, która zmieniÅ‚aby mentalność Å›wiata, poczynajÄ…c od inteligencji: „liga walki z nacjonalistycznym egoizmem, i to walki od góry, wÅ‚aÅ›nie od tych elitycznych Å›wiatÅ‚ych Å‚bów zaczynajÄ…c. Ale jedno prawda jest: że kto co ma, to siÄ™ tego nie wyrzeknie - trzeba mu to z miÄ™sem razem, z flakami wyrwać. Jednostki dobrowolne rzadkie sÄ… jak rad, a cóż mówić o grupie - a jeszcze by ta - o klasie. Klasa klasÄ… jest i do zniszczenia jej ostatniej pluskwy bÄ™dzie - ha!”.

RacjÄ™ w kwestii koniecznoÅ›ci przeprowadzenia zmian staremu szewcowi przyznaÅ‚ Scurvy. Nie poprawiÅ‚o to jednak stosunków miÄ™dzy mężczyznami. Majster szewski zarzuciÅ‚ Prokuratorowi oportunizm. ZaczÄ…Å‚ wyÅ›miewać jego bierność, mimo wysokiego stanowiska. Szewc nie przebieraÅ‚ w sÅ‚owach: „WiÄ™c czemu, powtarzam, pan tego sam nie zacznie, majÄ…c wÅ‚adzÄ™, która ci na gówno w rÄ™kach gnije, skurwysynie, a mogÅ‚aby kupÄ… piorunów twórczych być. Czemu, rozumiejÄ…c to, nie masz pan odwagi? Å»al ci tego gÅ‚upiego, spokojnego żyćka twego, które dowolnie niski stwór gdzieÅ› gÅ‚Ä™boko ma? Czy to ze wzglÄ™du na publiczkÄ™ ona sobaczÄ…, dla popularnoÅ›ci - czy co? O - gdyby byÅ‚y wyższe potÄ™gi, to modliÅ‚bym siÄ™ do nich o oÅ›wiecenie tej hoch-explosiv bomby wÅ‚adzy, aby Å›wiadomie pÄ™kÅ‚a z wÅ‚asnej woli. Czemu, jeÅ›li jest towarzystwo Å›wiadomego macierzyÅ„stwa, nie ma instytutu oÅ›wiecajÄ…cego mężów stanu co do istotnego znaczenia sÅ‚owa „ludzkość” i charakteru chwil dziejowych! Czemu sÄ… oni zawsze ciasnymi pionkami jakiejÅ› zaÅ›ciankowej idejki czy intrygi, u źródeÅ‚ czy raczej na dnie której siedzi ohydny, bezpÅ‚odny, bezpÅ‚ciowy już polip miÄ™dzynarodowej finansjery, koncernu czystej formy chamstwa albo draÅ„stwa i tak dalej, i dalej. Czemu pan tego nie zrobi majÄ…c wÅ‚adzÄ™? Czemu?”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23  

Szybki test:

Najgorszym pewnikiem dla Tempe jest fakt, iż praca:
a) nie jest doceniana
b) jest zbawieniem ludzkości
c) nie jest najwyższą wartością
d) nigdy nie ustanie
RozwiÄ…zanie

Chochoł, którym okazuje się Bubek we fraku proponuje Księżnej pójście na dancing, by tańczyć:
a) tango
b) walca
c) rumbÄ™
d) sambÄ™
RozwiÄ…zanie

Sajetan marzył o bezkompromisowej ludzkości i:
a) leninizmie
b) socjalizmie
c) marksizmie
d) komunizmie
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szewcy” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Szewców” w piguÅ‚ce
Geneza „Szewców”
Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza
Problematyka „Szewców”
Czas i miejsce akcji „Szewców”
JÄ™zyk „Szewców” Witkacego
Struktura i kompozycja „Szewców”
Czysta Forma Witkacego
Problematyka wÅ‚adzy w „Szewcach” Witkacego
Krytyka ustrojów politycznych w „Szewcach” Witkacego
Obraz rewolucji w „Szewcach” Witkacego
Interpretacja tytuÅ‚u „Szewców”
Motywy literackie obecne w „Szewcach”
Nuda i Nienasycenie w „Szewcach”
Sceniczne dzieje „Szewców” dawniej i dziÅ›
Biogram życia i twórczości Witkacego
O Witkacym powiedzieli...
Cytaty z Witkacego
Najważniejsze cytaty „Szewców”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Księżny Iriny Wsiewołodownej Zbereźnickiej-Podberezkiej
Charakterystyka Sajetana Tempe
Charakterystyka prokuratora Scurviego
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Szewców”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies