„Szewcy” – streszczenie szczegółowe - strona 16
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Szewcy

„Szewcy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Usilnie próbowaÅ‚ przekonać Skurvy’ego do dziaÅ‚ania. W koÅ„cu, widzÄ…c, że Prokurator nie zmieni postawy, zapytaÅ‚: „Co ciÄ™ wstrzymuje? Przecież jawnie kÅ‚amiesz”. Majster nie mógÅ‚ znieść braku zaangażowania mężczyzny w sprawy narodu, które jemu spÄ™dzaÅ‚y sen z powiek: „On mi tu bÄ™dzie swymi tragediataliami gÅ‚owÄ™ zawracać! Moja - to jest tragedia prawdziwa! Ja widzÄ™ prawdÄ™ ostatecznÄ… caÅ‚ej ludzkoÅ›ci i przez to, że jom widzem wÅ‚aÅ›nie, moje osobiste życie upÅ‚ywa jak najczarniejszy, kloaczny nieomal koszmarek, gdy wy pÅ‚awicie siÄ™ w dziwkach i majonezach”.

W koÅ„cu usÅ‚yszaÅ‚ odpowiedź na swoje pytania. Scurvy stwierdziÅ‚, że zależy mu tak bardzo na dobrobycie, ponieważ dziÄ™ki niemu może radzić sobie z urokami Księżnej. Prokurator celowo pilnowaÅ‚, by robotnicy żyli w nÄ™dzy, choć tylko oni – wedÅ‚ug niego - pozostali ludźmi: „Ludzie teraz to wy tylko wy - to każdy wie. A dlatego tylko, żeÅ›cie po tamtej stronie; jak przejdziecie tÄ™ linijkÄ™, bÄ™dziecie tacy sami jak my.” W odpowiedzi na ten zarzut, obruszony Sajetan zapewniÅ‚, że szewcy sÄ… w stanie stworzyć bezkompromisowÄ… ludzkość, która „bÄ™dzie, aż po zagaÅ›niÄ™cie sÅ‚oÅ„ca”. W pewnym momencie rozmowy Tempe padÅ‚ na kolana i wybuchÅ‚ pÅ‚aczem.

Strażnik wprowadza ubranÄ… w aresztancki strój KsiężnÄ… i zmusza jÄ… do wyrobu butów. Ona czyni to niechÄ™tnie, ale po jakimÅ› czasie odnajduje w nowym zajÄ™ciu jakÄ…Å› perwersyjnÄ… rozkosz. Szewcy zazdroszczÄ… Księżnej luksusu pracy, nie mogÄ… zapanować nad wyniszczajÄ…cÄ… ich nudÄ…. Sajetan wygÅ‚asza monolog o sensie pracy: „to jedyne usprawiedliwienie stworu żywego w jego nÄ™dzy ograniczeÅ„ wszelakich, od czaso-przestrzennych poczÄ…wszy”. Zdanie to podziela I Czeladnik, pożądajÄ…cy pracy niczym narkotyku czy zbliżenia seksualnego: „na równi mi siÄ™ chce buty szyć, jak dziwek prostych, ordynarnych! (obÅ‚Ä™dnie spokojnie) Dajcie pracy, bo bÄ™dzie źle!”.

W pewnym momencie, gdy Scurvy grozi szewcom powieszeniem i oÅ›wiadcza, że zabije ogarniajÄ…cÄ… go metafizycznÄ… nudÄ™ oraz pożąda „zwykÅ‚ych dziwek” - Księżna zachwyca siÄ™ jego wÅ‚adczÄ… postawÄ…. Imponuje jej nowa twarz adoratora. Opowiada mu o spoÅ‚eczeÅ„stwach, posÅ‚ugujÄ…cych siÄ™ wiedzÄ… przyrodniczÄ…: „Istnienie jest potworne, zrozum to. Tylko fikcje maÅ‚ego wycinka spoÅ‚ecznego bytu naszego gatunku stworzyÅ‚y fikcjÄ™ sensu caÅ‚oÅ›ci bytu. Wszystko polega na wyżeraniu siÄ™ gatunków. Równowaga milczÄ…cych mikrobów umożliwia nam istnienie”. Scurvy otwiera celÄ™ Irenki i, nieprzytomny z podniecenia, rzuca siÄ™ na niÄ…. OddajÄ… siÄ™ „lubieżnym umizgom”.
Sajetan, doczekawszy siÄ™ odpowiedniej chwili, proponuje dokonanie przewrotu: „Hej, chÅ‚opcy: rozwalmy te nÄ™dzne, dziecinne balaski i pracujmy wraz natychmiast jak diabÅ‚y. Bierwa siÄ™!”. Tak też siÄ™ staje: szewcy wydostajÄ… siÄ™ z niewoli i radoÅ›nie zaczynajÄ… pracÄ™ w warsztacie po prawej stronie sceny. WalÄ… mÅ‚otami i szyjÄ… nowe buty.

Zarówno pracujÄ…cy jak w gorÄ…czce robotnicy, jak i obÅ‚apiajÄ…cy siÄ™ „zakochani”, wydajÄ… z siebie przyspieszone oddechy, okrzyki i jÄ™ki, co sprawia, że praca szewców kojarzy siÄ™ z aktem erotycznym. Prokurator ma swoje zdanie na zaistniaÅ‚Ä… sytuacjÄ™: „Artystyczne problemy – precz z tym parszywym nienasyceniem formÄ… i treÅ›ciÄ…. Patrz: dzika, a raczej udziczona praca wydzielona jako czysty instynkt pierwotny, jak instynkt żarcia i pÅ‚odzenia”. Po wygÅ‚oszeniu opinii wzywa GnÄ™bona PuczymordÄ™ i jego PachoÅ‚ków i nakazuje im przerwanie prac robotników, by nie „rozwalili Å›wiata”, i ponowne umieszczenie ich w „leniwni”.

Jest już jednak za późno. „Dziarscy ChÅ‚opcy” nie speÅ‚niajÄ… rozkazu, ponieważ zostajÄ… zarażenia miÅ‚oÅ›ciÄ… do pracy, jej potrzebÄ…, „uszewczajÄ… siÄ™”. MÅ‚ody Tempe pada w ramiona ojca i razem szyjÄ… buty. Praca „wre jak szalona”. Wówczas Scurvy, widzÄ…c przejÄ™cie wÅ‚adzy przez robotników, przeczuwa nadchodzÄ…cÄ… klÄ™skÄ™. Gdy Księżna zamierza oddać siÄ™ prokuratorowi, „Czerwony blask zalewa scenÄ™”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23  

Szybki test:

„Witze” w utworze to:
a) kolokwializmy
b) dowcipy
c) wulgaryzmy
d) miłostki
RozwiÄ…zanie

Strażniczka w fartuszku założonym na mundurek przyniosła prokuratorowi:
a) kawÄ™
b) śniadanie
c) kieliszek wódki
d) księgi sądowe
RozwiÄ…zanie

Dla księżnej „rezerwuarem najwyuzdaÅ„szej, pÅ‚ciowej, samiczkowatej, bebechowato-owadziej rozkoszy” byÅ‚a:
a) niepewność prokuratora
b) siła prokuratora
c) bezkompromisowość prokuratora
d) miałkość prokuratora
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szewcy” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Szewców” w piguÅ‚ce
Geneza „Szewców”
Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza
Czas i miejsce akcji „Szewców”
Problematyka „Szewców”
JÄ™zyk „Szewców” Witkacego
Struktura i kompozycja „Szewców”
Czysta Forma Witkacego
Interpretacja tytuÅ‚u „Szewców”
Problematyka wÅ‚adzy w „Szewcach” Witkacego
Krytyka ustrojów politycznych w „Szewcach” Witkacego
Obraz rewolucji w „Szewcach” Witkacego
Motywy literackie obecne w „Szewcach”
Nuda i Nienasycenie w „Szewcach”
Biogram życia i twórczości Witkacego
Sceniczne dzieje „Szewców” dawniej i dziÅ›
O Witkacym powiedzieli...
Cytaty z Witkacego
Najważniejsze cytaty „Szewców”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Księżny Iriny Wsiewołodownej Zbereźnickiej-Podberezkiej
Charakterystyka Sajetana Tempe
Charakterystyka prokuratora Scurviego
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Szewców”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies