Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Szewcy

„Szewcy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlga

W końcu rzuca na ziemię bombę, która nie wybucha, ponieważ okazuje się być zwykłym termosem z kawą. To zdarzenie powoduje, że martwy Sajetan postanawia podzielić się swymi przemyśleniami: „[...] jedna jest dobra rzecz na świecie, to indywidualne istnienie w dostatecznych warunkach materialnych. [...] Zjeść, poczytać, pogwajdlić, pokierdasić i pójść spać”. Nie przestaje mówić nawet, gdy Hiper-Robociarz strzela mu w ucho z colta.

Tymczasem Fierdusieńko ubiera Księżnę w kostium rajskiego ptaka, a Hiper-Robociarz zapowiada nadejście nowej rzeczywistości, w której Czeladnicy – „reprezentatywne typy średniego chałupnictwa” - staną się władzą „dekoracyjną”, będą żyli w luksusie, aż zostaną uśmierceni „kulą w łeb”.

Na scenie pojawia się wezwany przez Hiper-Robociarza Gnębon Puczymorda. Jest ubrany w strój szlachecki i ma pomóc w dokonaniu drugiego wewnętrznego przełomu w łonie proletariatu. Hiper-Robociarz w swym planie uwzględnił nawet martwego Sajetana: „Wielkiego Świętego ostatniej rewolucji świata, który dał nam drogę do Najwyższego Prawa przez opanowanie klas średnich proletariatu. On, ten stary, biedny idiota musi być żywym, to jest: martwym symbolem zastępującym nam waszych świętych i wszystkie mity wasze, pseudochrześcijańscy faszyści, coście ponad miarę uwstrętnili komedię waszych pseudowiar”.

Nowy przywódca neguje stanowisko Wyspiańskiego, krytykuje także majstra szewskiego, wierzącego ślepo w sprawiedliwość. Kolejny raz wypala z colta w Sajetana, a potem wyjaśnia znaczenie nazwiska prokuratora, skomlącego o uwolnienie z łańcucha: „Scurvy – co oznacza szkorbut – twoje nazwisko jest symboliczne. Byłeś szkorbutem chorej na przemianę ducha – w analogii do przemiany materii – ludzkości”.

W tym momencie wpadł lokaj Księżnej Fierdusieńko. Trzymając w ręku walizkę oznajmił, że nadchodzi straszny Hiper-Robociarz„wyższa marka niż ta dziewka Wyspiańskiego - to żywy, zmechanizowany trup!” – z bombą w ręku: „Ma bombę jak sagan i handgranatów całą kupę i grozi tym wszystkim każdemu, a swoje życie ma tam, gdzie w ogóle nie trzeba mówić”.
Przerażony ciężkimi krokami nadchodzącego gościa Scurvy zaczął narzekać, że on – „pół pies, a pół nie wiem wprost” - nie może uciec. W pewnym momencie, zrozumiawszy swe ofiary skazywane na śmierć i więzienie, zaczął wyć i ujadać nad swym nie spełnionym życiem: „Chciałem umrzeć z wycieńczenia jako piękny, wzniosły aż do paznokci u nóg starzec. O życie, teraz wiem, żeś jedno! Puchnie mi wszystko na grubość ręki od tej ohydnej udręki. Teraz dopiero rozumiem tych nieszczęśników, com ich skazywał na śmierć i więzienie - to banalne, ale tak jest”.

W końcu wszedł Straszny Hiper-Robociarz. W ręku trzymał bombę. Oznajmił, że jest jedną z ofiar Prokuratora: „Jestem Oleander Puzyrkiewicz, któregoś pan skazał na dożywót, panie Scurvy”. Opowiedział, jak udało mu się ukryć przed więzieniem. Nie zdołał jednak umknąć sadystycznym skłonnościom Scurv’ego, któremu przypomniał zaznane krzywdy: „Mam zgruchotane, zmiażdżone wszystko - rozumiesz? Dosłownie wszystko:, wszystkie geny i gamety”. Na koniec wyznał, że jedyną rzeczą, która pozostała niewzruszona, jest jego duch.

Miał bombę „najwybuchliwszą ze wszystkich hochexplosiv bomb na świecie”. Gdy cisnął nią o ziemię, wszyscy zaczęli wyć ze strachu. Bomba nie wybuchła, ponieważ okazała się termosem do herbaty. Hiper-Robociarz wyjaśnił zajście: „To taki, wicie, symboliczny kawał w dawnym stylu - nudny jak cholera - aż gnaty z nudy trzeszczą. Cha, cha, cha! To dobrze, żeście się tak napietrali, bo my tych całkiem nieustraszonych ryzykantów na pseudonaczelnych stanowiskach nie potrzebujemy, a co ważniejsze: nie lubimy”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23  

Szybki test:

Nadejście strasznego Hiper-Robociarza zapowiedział:
a) Sajetan
b) Scurvy
c) Fierdusieńko
d) Puczymorda
Rozwiązanie

Dla księżnej „rezerwuarem najwyuzdańszej, płciowej, samiczkowatej, bebechowato-owadziej rozkoszy” była:
a) bezkompromisowość prokuratora
b) miałkość prokuratora
c) siła prokuratora
d) niepewność prokuratora
Rozwiązanie

„Witze” w utworze to:
a) wulgaryzmy
b) miłostki
c) kolokwializmy
d) dowcipy
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szewcy” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Szewców” w pigułce
Geneza „Szewców”
Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza
Problematyka „Szewców”
Czas i miejsce akcji „Szewców”
Język „Szewców” Witkacego
Struktura i kompozycja „Szewców”
Czysta Forma Witkacego
Problematyka władzy w „Szewcach” Witkacego
Krytyka ustrojów politycznych w „Szewcach” Witkacego
Obraz rewolucji w „Szewcach” Witkacego
Interpretacja tytułu „Szewców”
Motywy literackie obecne w „Szewcach”
Nuda i Nienasycenie w „Szewcach”
Sceniczne dzieje „Szewców” dawniej i dziś
Biogram życia i twórczości Witkacego
O Witkacym powiedzieli...
Cytaty z Witkacego
Najważniejsze cytaty „Szewców”
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka Księżny Iriny Wsiewołodownej Zbereźnickiej-Podberezkiej
Charakterystyka Sajetana Tempe
Charakterystyka prokuratora Scurviego
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Szewców”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies