Motywy literackie obecne w „Szewcach” - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Szewcy

Motywy literackie obecne w „Szewcach”

Autor: Karolina Marlêga

Władza została ukazana jako paraliżująca siła, która natychmiast ogarniała kolejnych bohaterów, którzy w wyniku rewolucji zasiadali na najwyższych stanowiskach. Żaden z nich nie potrafił zrobić nic pozytywnego i konstruktywnego mając do dyspozycji wielkie możliwości. Wszyscy oni poddawali się ludzkim namiętnościom, a swoją pozycję wykorzystywali na swój użytek lub przeciwko innym.

Najlepiej demoralizujÄ…cÄ… siÅ‚Ä™ wÅ‚adzy i paraliż, jaki ze sobÄ… niesie oddajÄ… sÅ‚owa Sajetana skierowane do Scurv’ego: „Jeden dekret, drugi, trzeci i szlus. WiÄ™c czemu, powtarzam, pan tego sam nie zacznie, majÄ…c wÅ‚adzÄ™, która ci na gówno w rÄ™kach gnije, skurwysynie, a mogÅ‚aby kupÄ… piorunów twórczych być. Czemu, rozumiejÄ…c to, nie masz pan odwagi? Å»al ci tego gÅ‚upiego, spokojnego żyćka twego, które dowolnie niski stwór gdzieÅ› gÅ‚Ä™boko ma? Czy to ze wzglÄ™du na publiczkÄ™ ona sobaczÄ…, dla popularnoÅ›ci - czy co? O - gdyby byÅ‚y wyższe potÄ™gi, to modliÅ‚bym siÄ™ do nich o oÅ›wiecenie tej hoch-explosiv bomby wÅ‚adzy, aby Å›wiadomie pÄ™kÅ‚a z wÅ‚asnej woli. Czemu, jeÅ›li jest towarzystwo Å›wiadomego macierzyÅ„stwa, nie ma instytutu oÅ›wiecajÄ…cego mężów stanu co do istotnego znaczenia sÅ‚owa „ludzkość” i charakteru chwil dziejowych! Czemu sÄ… oni zawsze ciasnymi pionkami jakiejÅ› zaÅ›ciankowej idejki czy intrygi, u źródeÅ‚ czy raczej na dnie której siedzi ohydny, bezpÅ‚odny, bezpÅ‚ciowy już polip miÄ™dzynarodowej finansjery, koncernu czystej formy chamstwa albo draÅ„stwa i tak dalej, i dalej. Czemu pan tego nie zrobi majÄ…c wÅ‚adzÄ™? Czemu?”.

Motyw ojca i syna

W utworze motyw ten jest zrealizowany poprzez postaci Sajetana i jego syna Józefa. Co ciekawe autor umieÅ›ciÅ‚ dwójkÄ™ bohaterów po „przeciwnych stronach barykady”. Sajetan stanÄ…Å‚ na czele rewolucji komunistycznej, a jego syn byÅ‚ aktywnym czÅ‚onkiem faszystowskiej organizacji „Dziarscy ChÅ‚opcy”. Los sprawiÅ‚, iż to wÅ‚aÅ›nie dwudziestoletni Józef Tempe aresztowaÅ‚ i wtrÄ…ciÅ‚ do więźnia swojego ojca z polecenia prokuratora Scurv’ego. DziÄ™ki „uszewceniu siÄ™”, jakiemu mimowolnie poddali siÄ™ „Dziarscy ChÅ‚opcy”, czyli popadniÄ™ciu wrÄ™cz w hipnotyczny trans pracy przy wyrobie butów, ojciec z synem rzucili siÄ™ sobie w ramiona i w wielkim szczęściem pojednali siÄ™.
Motyw kobiety

Motyw ten jest bardzo wyrazisty, poprzez kreacjÄ™ Księżnej. Irina jak maÅ‚o która postać w polskiej literaturze, nie tylko dwudziestolecia miÄ™dzywojennego, jest kobietÄ… wrÄ™cz ociekajÄ…cÄ… erotyzmem. Otwarcie wykorzystuje swoje walory, aby realizować cele. Jawnie przyznaje siÄ™, iż jest w stanie oddać siÄ™ każdemu mężczyźnie, który znajduje siÄ™ u wÅ‚adzy. Księżna bawi siÄ™ prokuratorem wodzÄ…c go „za nos”. WykazaÅ‚a siÄ™ również tendencjami sadystycznymi, gdy rozkazaÅ‚a Scurv’emu zażyć proszki potÄ™gujÄ…ce podniecenie erotyczne, aby upajać siÄ™ jego katuszami. Najważniejszym celem Księżnej byÅ‚o wprowadzenie matriarchatu, czyli ustroju, w którym najwyższÄ… wÅ‚adzÄ™ sprawujÄ… kobiety.

Motyw „Nudy”

PoczÄ…tkowo Szewcy, wykonujÄ…c swojÄ… pracÄ™ czujÄ… siÄ™ niÄ… znużeni, dlatego pragnÄ… odmiany, rewolucji. Gdy trafiajÄ… do wiÄ™zienia okazuje siÄ™, iż jeszcze wiÄ™kszÄ… mÄ™czarniÄ… jest dla nich „przymusowa bezrobotność”. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy rzemieÅ›lnicy dochodzÄ… wreszcie do tak upragnionej wÅ‚adzy. Nie wiedzÄ…, co majÄ… robić, dlatego trwajÄ… w monotonni, nie podejmujÄ… żadnych konstruktywnych dziaÅ‚aÅ„. Na domiar tego Witkacy zaleca w didaskaliach, aby podczas inscenizacji jego dzieÅ‚a pojawiaÅ‚y siÄ™ tabliczki z napisami: „Milczenie. Nuda. Nuda coraz gorsza”.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szewcy” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Szewców” w piguÅ‚ce
Geneza „Szewców”
Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza
Problematyka „Szewców”
Czas i miejsce akcji „Szewców”
Czysta Forma Witkacego
JÄ™zyk „Szewców” Witkacego
Struktura i kompozycja „Szewców”
Problematyka wÅ‚adzy w „Szewcach” Witkacego
Krytyka ustrojów politycznych w „Szewcach” Witkacego
Obraz rewolucji w „Szewcach” Witkacego
Interpretacja tytuÅ‚u „Szewców”
Motywy literackie obecne w „Szewcach”
Nuda i Nienasycenie w „Szewcach”
Biogram życia i twórczości Witkacego
Sceniczne dzieje „Szewców” dawniej i dziÅ›
O Witkacym powiedzieli...
Cytaty z Witkacego
Najważniejsze cytaty „Szewców”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Księżny Iriny Wsiewołodownej Zbereźnickiej-Podberezkiej
Charakterystyka Sajetana Tempe
Charakterystyka prokuratora Scurviego
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Szewców”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies