Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Jądro ciemności

Ekranizacje „Jądra ciemności”

Autor: Karolina Marlga

W marcu 1993 roku ukazała się dość wierna adaptacja filmowa powieści Conrada. Obraz wyreżyserował Nicolas Roeg, a za scenariusz odpowiedzialny był Benedict Fidzgerald. Na szczególną uwagę zasługuje obsada Jądra ciemności. Otóż w rolę Marlowa wcielił się Tim Roth, późniejszy ulubiony aktor Quentina Tarantino, a Kurtza zagrał wielki John Malkovich. Jednak obraz ten nie miał swojej premiery kinowej, ponieważ przeznaczony był na tzw. „mały ekran”.


Zupełnie inaczej do powieści Conrada podszedł John Milius, autor scenariusza do Czasu Apokalipsy. W roku 1979 na ekrany amerykańskich kin wszedł film Apocalypse Now w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Gwiazdorska obsada (Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen, Laurence Fishburne, Dennis Hopper, Harrison Ford) przyciągnęła do kin rzeszę widzów. Film opowiadał historię, która miała miejsce niedługo przed zakończeniem wojny wietnamskiej.

Film ten jest uznawany za jeden z najważniejszych w historii kina. Wielu krytyków uważa go za szczyt możliwości reżyserskich, aktorskich a także muzycznych (słynna scena przelotu kolumny helikopterów przy akompaniamencie muzyki Richarda Wagnera). Jednak większość najważniejszych Oskarów w roku 1979 przypadło Sprawie Kraterów, fakt ten do dziś bulwersuje miłośników obrazu Copolli.

Kapitan Willard (Martin Sheen) został wysłany z misją specjalną do serca konfliktu, aby odnaleźć i zlikwidować w dżungli pułkownika armii amerykańskiej, stojącego na czele rebelianckiej armii. Kapitan na zwiadowczej łodzi zmierza w górę rzeki, aby dostać się jak najbliżej obozu pułkownika Kurtza. Tak w skrócie można streścić fabułę Czasu Apokalipsy. Opowieść oparta na dziewiętnastowiecznym dziele Conrada uzyskała nową wymowę poprzez umieszczenie jej w realiach wojny wietnamskiej, nie tracąc swojego pierwotnego przesłania.

Szybki test:

W roku 1979 na ekrany amerykańskich kin wszedł film w reżyserii Francisa Forda Coppoli oparty na powieści Conrada i zatytułowany:
a) Czas Apokalipsy
b) Strach
c) Rozmowa
d) Ten od serca
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Jądro ciemności” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Jądra ciemności” w pigułce
Geneza „Jądra ciemności”
Znaczenie tytułu „Jądra ciemności”
Czas i miejsce akcji „Jądra ciemności”
Motyw ciemności w „Jądrze ciemności”
Szczegółowy plan wydarzeń „Jądra ciemności”
Polityczno-społeczna problematyka „Jądra ciemności”
Problematyka psychologiczna „Jądra ciemności”
Biografia Josepha Conrada
Struktura i język „Jądra ciemności”
Narracja „Jądra ciemności”
Styl „Jądra ciemności”
Uniwersalna wymowa „Jądra ciemności”
Rola kobiet w „Jądrze ciemności”
Obraz rdzennych mieszkańców Konga i Afryki w „Jądrze ciemności”
Tło historyczne powieści - sytuacja Konga Belgijskiego u schyłku XIX stulecia
Kalendarium twórczości Josepha Conrada
Ekranizacje „Jądra ciemności”
Najważniejsze cytaty „Jądra ciemności”
Bibliografia
Bohaterowie
Marlow – charakterystyka bohatera
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Jądra ciemności”
Kurtz – charakterystyka bohateraPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies