Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Jądro ciemności

Geneza „Jądra ciemności”


Inspiracją do napisania Jądra ciemności były autentyczne przeżycia pisarza. Osiem i pół roku przed napisaniem powieści kapitan Korzeniowski przeżył przygodę zbliżoną do tej, która spotkała Marlowa. W 1890 roku narzekający na brak pracy na angielskich statkach przyszły pisarz dzięki poparciu krewnych w Brukseli, otrzymał posadę kapitana parowca na rzece Kongo, która zwolniła się, ponieważ tubylcy zabili jego poprzednika. Pełna nazwa przedsiębiorstwa, które zatrudniło Conrada brzmiała: Societe Anonyme Belge pour le Commerce de Haut-Congo.

W wieku dziewięciu lat autor wodził palcem po mapie Afryki i zapragnął odwiedzić ten nie do końca wówczas odkryty kontynent. W wieku trzydziestu dwóch lat jego marzenie spełniło się. Jednak to, co zobaczył, wydało mu się odrażające. Znęcanie się nad czarnoskórymi i zmuszanie ich do niewolniczej pracy, brak standardów i zasad obowiązujących w Europie, liczne choroby, które go nękały - wszystko to spowodowało, iż wspomnienia z Afryki miały dla Conrada charakter traumatyczny. Jedną z misji, jaką powierzono kapitanowi Korzeniowskiemu było odebranie chorego agenta – Georges-Antoine Kleina. Mężczyzna zmarł w drodze powrotnej na pokładzie parowca. Słowo „klein” w języku niemieckim oznacza „mały”, podczas gdy „Kurtz - Kurtz - to znaczy po niemiecku «krótki», nieprawdaż?”. Jednak uważa się, że protoplastą utalentowanego poszukiwacza kości słoniowej był Henry Morton Stanley - czołowy eksplorator Afryki, a zwłaszcza Konga. Cieszył się niesławną opinią brutala, który jednak w oczach monarchy brytyjskiego zasłużył na tytuł szlachecki. Te wszystkie fakty wskazują, iż Jądro ciemności zawiera wiele elementów biograficznych autora.

Podzielona na trzy części powieść ukazała się po raz pierwszy na łamach Blackwood’s Magazine w roku 1899. Jako całość została wydana w 1902 roku, stanowiła trzecią część woluminu Młodość autorstwa Conrada. Powieść zafascynowała czytelników i krytyków, którzy uważali, iż przełamała ona wiele konwencji narratorskich i wprowadziła angielską nowelistykę w dwudziesty wiek. Jednak nie wszystkim spodobało się dzieło Conrada. Afrykański powieściopisarz Chinua Achebe uznał Jądro ciemności za najlepszy przykład europejskiego rasizmu.
Chinua Achebe (Albert Chinualumogu Achebe) urodził się 16 listopada 1930 roku. Ten nigeryjski pisarz, poeta i krytyk zasłynął dzięki powieści Świat się rozpada z 1958 roku, która do dziś jest najchętniej czytaną książką we współczesnej literaturze afrykańskiej. W 1975 roku wygłosił kontrowersyjny wykład zatytułowany Obraz Afryki: Rasizm w Jądrze ciemności Josepha Conrada. Nie podobał mu się sposób ukazania czarnoskórych mieszkańców buszu w powieści, którą uznał za „na wskroś rasistowską”.

Szybki test:

Uważa się, że utalentowany poszukiwacz kości słoniowej - Henry Morton Stanley był protoplastą:
a) Kurtza
b) księgowego
c) dyrektora stacji w Kongu
d) Marlowa
Rozwiązanie

Jako całość książka została wydana w:
a) 1908 roku
b) 1902 roku
c) 1896 roku
d) 1899 roku
Rozwiązanie

Pisarz dzięki poparciu krewnych otrzymał posadę kapitana parowca na rzece Kongo w:
a) 1890 roku
b) 1895 roku
c) 1900 roku
d) 1885 roku
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Jądro ciemności” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Jądra ciemności” w pigułce
Geneza „Jądra ciemności”
Znaczenie tytułu „Jądra ciemności”
Czas i miejsce akcji „Jądra ciemności”
Motyw ciemności w „Jądrze ciemności”
Szczegółowy plan wydarzeń „Jądra ciemności”
Polityczno-społeczna problematyka „Jądra ciemności”
Problematyka psychologiczna „Jądra ciemności”
Biografia Josepha Conrada
Struktura i język „Jądra ciemności”
Narracja „Jądra ciemności”
Styl „Jądra ciemności”
Uniwersalna wymowa „Jądra ciemności”
Rola kobiet w „Jądrze ciemności”
Obraz rdzennych mieszkańców Konga i Afryki w „Jądrze ciemności”
Tło historyczne powieści - sytuacja Konga Belgijskiego u schyłku XIX stulecia
Kalendarium twórczości Josepha Conrada
Ekranizacje „Jądra ciemności”
Najważniejsze cytaty „Jądra ciemności”
Bibliografia




Bohaterowie
Marlow – charakterystyka bohatera
Kurtz – charakterystyka bohatera
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Jądra ciemności”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies