Czas i miejsce akcji „JÄ…dra ciemnoÅ›ci” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Jądro ciemności

Czas i miejsce akcji „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”

Autor: Karolina Marlêga

Zarówno czas jak i miejsce akcji nie sÄ… Å›ciÅ›le okreÅ›lone w powieÅ›ci. Można nawet odnieść wrażenie, że Conrad unikaÅ‚ wszelkich nazw geograficznych lub podawania dat. WiedzÄ…c, iż dzieÅ‚o oparte jest na autentycznych przeżyciach pisarza możemy okreÅ›lić czas akcji na koÅ„cowe lata XIX stulecia, mieszczÄ…ce siÄ™ w przedziale 1876 – 1892.

W obrÄ™bie JÄ…dra ciemnoÅ›ci wyróżniamy dwie pÅ‚aszczyzny czasowe. Na poziomie pierwszej narratorem jest nieznany marynarz, który podróżuje wraz z podstarzaÅ‚ym Marlowem. Druga stanowi ramÄ™ dla wydarzeÅ„ przedstawionych przez doÅ›wiadczonego żeglarza, które stanowiÄ… akcjÄ™ wÅ‚aÅ›ciwÄ… powieÅ›ci. Dodatkowo pierwsza obejmuje zaledwie kilkanaÅ›cie godzin. Jest to czas od ostatniego przypÅ‚ywu do pierwszego odpÅ‚ywy na Tamizie. Po zmierzchu Marlow zaczÄ…Å‚ snuć swojÄ… opowieść czÅ‚onkom zaÅ‚ogi jachtu, a skoÅ„czyÅ‚ o Å›wicie, przed wschodem sÅ‚oÅ„ca. Druga pÅ‚aszczyzna jest o wiele szersza i obejmuje kilka miesiÄ™cy. Sama podróż bohatera z Europy do koloni afrykaÅ„skiej, w której miaÅ‚ pracować zajęła miesiÄ…c: „Minęło z góry trzydzieÅ›ci dni, nim zobaczyÅ‚em ujÅ›cie wielkiej rzeki”. NastÄ™pnie naprawa parowca potrwaÅ‚a kolejne trzy miesiÄ…ce, podróż do stacji Kurtza nastÄ™pne dwa. Po bliżej nieokreÅ›lonym odstÄ™pie czasu Marlow powróciÅ‚ do europejskiego miasta, w którym znajdowaÅ‚a siÄ™ siedziba towarzystwa.

Podobnie jak w przypadku czasu miejsce akcji możemy podzielić na dwie pÅ‚aszczyzny. Na poziomie pierwszej z nich akcja toczy siÄ™ na brytyjskim jolu krążowniczym „Nellie”. Na pokÅ‚adzie tego jachtu zmierzajÄ…cego TamizÄ… do morza narratorem jest marynarz, kompan Marlowa, który nie zdradza nam swojego imienia. Mężczyzna, w odróżnieniu od głównego bohatera powieÅ›ci, używa nazw geograficznych: „Przymorski obszar Tamizy rozciÄ…gaÅ‚ siÄ™ przed nami jak poczÄ…tek nieskoÅ„czonego wodnego szlaku”, „Powietrze byÅ‚o ciemne nad Gravesend (…)”, „(…) mgÅ‚y na mokradÅ‚ach Essexu (…)”, „Latarnia morska Chapmana, stojÄ…ca na trzech nogach wÅ›ród bÅ‚otnej Å‚awicy, rzucaÅ‚a silny blask”.
Latarnia morska Chapmana znajdowała się na tak zwanej mieliźnie Chapmana u upływu Tamizy, niedaleko wyspy Canvey, położonej nieopodal miejscowości Essex. Jej zadaniem było ostrzeganie jednostek pływających o niebezpiecznej mieliźnie. Postawiono ją w roku 1849. Żelazna struktura opierała się na siedmiu palach. Cała konstrukcja pomalowana była na czerwono i wznosiła się nad poziom wody na 22 metry. W 1958 została rozebrana z powodu znacznej korozji i zagrożenia zawaleniem. Dziś pozostał po niej jeden z pali, znajdujący się 730 metrów od brzegu.

Druga pÅ‚aszczyzna, czyli opowieść Marlowa, która rozpoczyna siÄ™ w Londynie, przenosi czytelnika wraz z bohaterem do tajemniczego miasta: „(…) pÅ‚ynÄ…Å‚em już przez kanaÅ‚ dla pokazania siÄ™ pryncypaÅ‚om i podpisania kontraktu. W bardzo niewiele godzin przybyÅ‚em do miasta, które przypomina mi zawsze pobielany grób”. BiorÄ…c pod uwagÄ™ fakt, iż powieść ta byÅ‚a w znacznej mierze oparta na autentycznych przeżyciach kapitana Korzeniowskiego, Å‚atwo stwierdzić, iż „grobowe miasto” to Bruksela.

W stolicy Belgii znajdowaÅ‚o siÄ™ biuro towarzystwa, które w rzeczywistoÅ›ci zatrudniÅ‚o Conrada, a powieÅ›ci Marlowa. Bohater JÄ…dra ciemnoÅ›ci odbyÅ‚ trzydziestodniowÄ… podróż francuskim parowcem wzdÅ‚uż zachodniego wybrzeża Afryki, podczas której przepÅ‚ynÄ…Å‚ „(…) koÅ‚o różnych miejsc - osad handlowych - o nazwach takich jak Gran'Bassam, Little Popo; nazwach, które zdawaÅ‚y siÄ™ należeć do jakiejÅ› plugawej farsy odgrywanej na tle posÄ™pnej kurtyny”. Marlow posÅ‚użyÅ‚ siÄ™ tymi nazwami geograficznymi nie w celu okreÅ›lenia jakiejÅ› konkretnej przestrzeni, lecz by nadać Afryce groteskowoÅ›ci, tajemniczoÅ›ci i mroku jednoczeÅ›nie.

Gran'Bassam to miasto należące do Wybrzeża KoÅ›ci SÅ‚oniowej. W latach 1893 – 1896 byÅ‚o ono stolicÄ… francuskiej kolonii. Żółta gorÄ…czka zmusiÅ‚a Francuzów do przeniesienia stolicy Bingerville. Miasto to pozostawaÅ‚o głównym portem kolonii do roku 1930, kiedy to utraciÅ‚o prymat na rzecz Abidjanu.

strona:    1    2  

Szybki test:

Podróż do stacji Kurtza trwa:
a) miesiÄ…c
b) dwa miesiÄ…ce
c) trzy tygodnie
d) pięć tygodni
RozwiÄ…zanie

Marlow jako młodzieniec marzy o podróży rzeką:
a) Nil
b) Kongo
c) Amazonka
d) Missisipi
RozwiÄ…zanie

Pierwsza płaszczyzna czasowa obejmuje:
a) kilkanaście godzin
b) dwa dni
c) dzień
d) tydzień
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„JÄ…dro ciemnoÅ›ci” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „JÄ…dra ciemnoÅ›ci” w piguÅ‚ce
Geneza „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Znaczenie tytuÅ‚u „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Czas i miejsce akcji „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Motyw ciemnoÅ›ci w „JÄ…drze ciemnoÅ›ci”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Polityczno-spoÅ‚eczna problematyka „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Problematyka psychologiczna „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Biografia Josepha Conrada
Struktura i jÄ™zyk „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Narracja „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Styl „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Uniwersalna wymowa „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Rola kobiet w „JÄ…drze ciemnoÅ›ci”
Obraz rdzennych mieszkaÅ„ców Konga i Afryki w „JÄ…drze ciemnoÅ›ci”
Tło historyczne powieści - sytuacja Konga Belgijskiego u schyłku XIX stulecia
Kalendarium twórczości Josepha Conrada
Ekranizacje „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Najważniejsze cytaty „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Bibliografia




Bohaterowie
Marlow – charakterystyka bohatera
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Kurtz – charakterystyka bohatera



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies