„JÄ…dro ciemnoÅ›ci” - streszczenie szczegółowe - strona 10
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Jądro ciemności

„JÄ…dro ciemnoÅ›ci” - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Gdy Marlow zapytał agenta, który pełnił również obowiązki sekretarza dyrektora, czy będzie w stanie sprowadzić mu nity z wybrzeża, tamten poczuł się zbity z tropu. Zapewnił, iż postara się to załatwić, ale jednocześnie ostrzegł, że wielokrotnie zwracał się z listowną prośbą o nity, ale nigdy ich nie przysłano. Mężczyzna chłodno pożegnał się z marynarzem i udał się do swojej siedziby. Marlow wszedł na pokład parowca. Bohater uważał statek za swego jedynego przyjaciela w stacji. Dzięki pracom przy jego remoncie, marynarz utrzymywał kontakt z rzeczywistością.

Na rufie czekał na niego jeden z mechaników, z zawodu kotlarz, którego Marlow bardzo lubił. Szczupły mężczyzna był wdowcem z sześciorgiem małych dzieci, które zostawił pod opieką siostry, aby móc przyjechać do Afryki i zarobić na ich utrzymanie. Jego wielką pasją były gołębie.

Bohater z wielkÄ… radoÅ›ciÄ… oznajmiÅ‚ mechanikowi, iż wkrótce dostanÄ… nity. Wiadomość ta niezwykle ucieszyÅ‚a szczupÅ‚ego mężczyznÄ™. Marlow nie wiedziaÅ‚, dlaczego w obecnoÅ›ci tego czÅ‚owieka miaÅ‚ ochotÄ™ zachowywać siÄ™ jak „wariat”. Próbowali zataÅ„czyć dżiga, a ich gÅ‚oÅ›ny tupot niósÅ‚ siÄ™ echem po stacji. Gdy zorientowali siÄ™, że mogli obudzić dyrektora natychmiast siÄ™ uspokoili.

Jednak po trzech tygodniach nity wciąż nie nadchodziÅ‚y. Zamiast tego spadÅ‚ na nich „najazd, kara, dopust boży”. W tym czasie w pobliżu stacji rozbiÅ‚a swój obóz WyprawÄ… Odkrywcza Eldorado, która tak naprawdÄ™ byÅ‚a bandÄ… dowodzonÄ… przez biaÅ‚ych, Å‚upiÄ…cÄ… okoliczne tereny. Ich jedynym celem byÅ‚ wyrwanie jak najwiÄ™kszej iloÅ›ci naturalnych skarbów tego kraju.

Kierownikiem tej wyprawy byÅ‚ wuj dyrektora stacji, który swoim wyglÄ…dem przypominaÅ‚ „rzeźnika z ubogiej dzielnicy”. Mężczyzna nie odzywaÅ‚ siÄ™ do nikogo, poza swoim siostrzeÅ„cem. Wielokrotnie byli widziani razem, gdy mówili do siebie coÅ› szeptem, w wielkiej tajemnicy przed innymi.

Bohater przestaÅ‚ siÄ™ już kÅ‚opotać o nity. StraciÅ‚ nadziejÄ™, że uda mu siÄ™ naprawić parowiec. MiaÅ‚ mnóstwo czasu na rozpamiÄ™tywanie i czÄ™sto myÅ›laÅ‚ o Kurtzu. MiaÅ‚ ochotÄ™ przekonać siÄ™, „czy ten czÅ‚owiek, który wyruszyÅ‚ zaopatrzony w pewne moralne zasady, dostanie siÄ™ w koÅ„cu na szczyt i jak tam sobie bÄ™dzie poczynaÅ‚”.
CZĘŚĆ DRUGA
Marlow podsÅ‚uchaÅ‚ rozmowÄ™ dyrektora stacji ze swoim wujem. WynikaÅ‚o z niej, iż obaj nienawidzÄ… Kurtza i uważajÄ… go za najwiÄ™kszego wroga, który może pokrzyżować ich plany. Marynarz nie mógÅ‚ siÄ™ już doczekać spotkania z Kurtzem. Jednak podróż w górÄ™ rzeki zajęła zaÅ‚odze parowca blisko dwa miesiÄ…ce. Marlow ponownie wybiegÅ‚ w przód i swoim kompanom z pokÅ‚adu „Nellie” przyznaÅ‚, iż byÅ‚ dumny z pracy, jakÄ… wykonaÅ‚ jako kapitan. ZaÅ‚ogÄ™ parowca, poza Marlowem, stanowili dyrektor, kilku pracowników stacji oraz dwudziestu Murzynów. Bohater byÅ‚ peÅ‚en podziwu zwÅ‚aszcza dla tych ostatnich, których siÅ‚a umożliwiÅ‚a statkowi przemieszczanie siÄ™ po pÅ‚yciznach i mieliznach. Pewnego dnia parowiec przepÅ‚ywaÅ‚ przy nabrzeżnej wiosce. Jej czarnoskórzy mieszkaÅ„cy wpadli w szaÅ‚, gdy ujrzeli zmierzajÄ…cych w górÄ™ rzeki biaÅ‚ych ludzi. Bohater uważaÅ‚ czarnoskórych czÅ‚onków zaÅ‚ogi za równych sobie ludzi. Nie podobaÅ‚ mu siÄ™ fakt, iż zostali oni siÅ‚Ä… wcieleni do pracy. Jego zdaniem widok palacza w tradycyjnym stroju buszmena byÅ‚ po prostu Å›mieszny i nienaturalny.

Pewnego wieczoru, leżący na pokÅ‚adzie swojego parowca Marlow mimochodem podsÅ‚uchaÅ‚ rozmowÄ™ dyrektora z wujem. ZarzÄ…dca stacji powiedziaÅ‚ wtedy: „Jestem Å‚agodny jak nowo narodzone dzieciÄ™, ale nie lubiÄ™, aby mi dyktowano, co mam robić. Jestem dyrektorem, czy nie jestem? Kazano mi go tam posÅ‚ać. To niesÅ‚ychane...”. Dalej mówiÅ‚ o zuchwaÅ‚oÅ›ci pana Kurtza, chociaż jego nazwisko nie padÅ‚o, bohater wiedziaÅ‚, że o nim wÅ‚aÅ›nie mowa. Wuj odparÅ‚ swojemu siostrzeÅ„cowi: „Klimat może usunąć ci z drogi tÄ™ przeszkodÄ™. Czy on tam jest sam?”. Dyrektor potwierdziÅ‚, dodaÅ‚ również, że Kurtz odesÅ‚aÅ‚ swojego ostatniego pomocnika w dół rzeki, wrÄ™czyÅ‚ mu też list do zarzÄ…dzajÄ…cego StacjÄ… CentralnÄ…, którego treść brzmiaÅ‚a: „«Niech pan wyprawi stÄ…d tego nieboraka i nie kÅ‚opocze siÄ™ przysyÅ‚aniem mi innych w tym samym rodzaju. WolÄ™ być sam niż mieć koÅ‚o siebie kogoÅ› z ludzi, których pan ma pod rÄ™kÄ…»”. Dyrektor wyjawiÅ‚, iż ta sytuacja miaÅ‚a miejsce ponad rok temu, a niedÅ‚ugo po niej znienawidzony przez nich czÅ‚owiek przysyÅ‚aÅ‚ ogromny Å‚adunek najlepszej jakoÅ›ciowo koÅ›ci sÅ‚oniowej.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24  

Szybki test:

Sternik został raniony:
a) dzidÄ…
b) bagnetem
c) kamieniem
d) włócznią
RozwiÄ…zanie

Marlow zdradził, iż jego poprzednik na stanowisku parowca zginął podczas kłótni z wodzem tubylczej wioski o:
a) kurÄ™
b) wodÄ™
c) pieniÄ…dze
d) kość słoniową
RozwiÄ…zanie

Czarnoskórzy robotnicy, spętani łańcuchami, mieli za zadanie:
a) wydobywać węgiel
b) pracować na plantacji kawy
c) wydrążyć tunel w skale
d) szukać kości słoniowej
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„JÄ…dro ciemnoÅ›ci” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „JÄ…dra ciemnoÅ›ci” w piguÅ‚ce
Geneza „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Znaczenie tytuÅ‚u „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Czas i miejsce akcji „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Biografia Josepha Conrada
Motyw ciemnoÅ›ci w „JÄ…drze ciemnoÅ›ci”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Polityczno-spoÅ‚eczna problematyka „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Problematyka psychologiczna „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Uniwersalna wymowa „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Struktura i jÄ™zyk „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Narracja „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Styl „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Tło historyczne powieści - sytuacja Konga Belgijskiego u schyłku XIX stulecia
Kalendarium twórczości Josepha Conrada
Rola kobiet w „JÄ…drze ciemnoÅ›ci”
Obraz rdzennych mieszkaÅ„ców Konga i Afryki w „JÄ…drze ciemnoÅ›ci”
Ekranizacje „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Najważniejsze cytaty „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Bibliografia




Bohaterowie
Marlow – charakterystyka bohatera
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Kurtz – charakterystyka bohatera



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies