„JÄ…dro ciemnoÅ›ci” - streszczenie szczegółowe - strona 18
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Jądro ciemności

„JÄ…dro ciemnoÅ›ci” - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Marlow rozejrzał się dookoła i po raz pierwszy odczuł, że otaczający go krajobraz nigdy nie był tak ponury i nieodgadniony, jak tego dnia. Bohater dowiedział się, iż Rosjanin nie zawsze towarzyszył najlepszemu agentowi towarzystwa. Kurtz na swoje wyprawy wyruszał wyłącznie samotnie, podczas gdy mężczyzna czekał na niego samotnie w obozowisku. Kapitan parowca dowiedział się, iż mężczyzna w poszukiwaniu kości słoniowej nie praktykował już handlu wymiennego, jak niegdyś, lecz łupił okoliczne wsie. Nie działał w pojedynkę, ponieważ udało mu się przekonać do siebie plemiona tubylców, którzy z czasem zaczęli go ubóstwiać.

Rosjanin wytÅ‚umaczyÅ‚ bohaterowi: „Czemu pan siÄ™ tak dziwi? (…) PrzybyÅ‚ do nich z gromem i bÅ‚yskawicÄ…, rozumie pan - nigdy w życiu czegoÅ› podobnego nie widzieli - i bardzo straszny”. On potrafi być bardzo straszny. Nie można go sÄ…dzić jak zwykÅ‚ego czÅ‚owieka. Nigdy w życiu. Otóż... niech tam, powiem, żeby panu dać o nim wyobrażenie: raz i mnie chciaÅ‚ zastrzelić - ale ja go sÄ…dzić nie bÄ™dÄ™”. Powodem sporu miÄ™dzy mężczyznami byÅ‚a wówczas kość sÅ‚oniowa. Kurtz byÅ‚ gotów posunąć siÄ™ do zbrodni, gdy dowiedziaÅ‚ siÄ™, że Rosjanin posiadaÅ‚ niewielkÄ… ilość kłów. Jednak mÅ‚ody podróżnik nie opuÅ›ciÅ‚ po tym stacji najlepszego agenta towarzystwa, wrÄ™cz przeciwnie, postanowiÅ‚ zostać i odnowić z nim swojÄ… przyjaźń. Kurtz dwukrotnie ciężko chorowaÅ‚ i wÅ‚aÅ›nie „arlekin” czuwaÅ‚ wtedy nad nim. Utalentowany poszukiwacz koÅ›ci sÅ‚oniowej miewaÅ‚ różne nastroje, czasami byÅ‚ bardzo miÅ‚y dla Rosjanina, a czasami lepiej byÅ‚o zejść mu z drogi. MÅ‚odzieniec usprawiedliwiaÅ‚ takie zachowanie: „Ten czÅ‚owiek za wiele cierpiaÅ‚. NienawidziÅ‚ tego wszystkiego i jakoÅ› nie mógÅ‚ tego porzucić. Kiedy mi siÄ™ trafiaÅ‚a sposobność, prosiÅ‚em go, żeby wyjechaÅ‚, póki czas; proponowaÅ‚em, że wrócÄ™ z nim razem. MówiÅ‚: dobrze, a potem zostawaÅ‚; szedÅ‚ znów na poszukiwanie koÅ›ci sÅ‚oniowej; znikaÅ‚ na caÅ‚e tygodnie; zapamiÄ™tywaÅ‚ siÄ™ wÅ›ród tych ludzi (…)”.

Marlow nie powstrzymaÅ‚ siÄ™ przed nazwaniem Kurtza „wariatem”, lecz Rosjanin siÄ™ z nim nie zgodziÅ‚. Kapitan parowca chwyciÅ‚ za lunetÄ™ i rozglÄ…daÅ‚ siÄ™ po brzegu. NiepokoiÅ‚a go obecność wrogo nastawionych tubylców. „Arlekin” wyjawiÅ‚ wówczas, iż utalentowany agent powróciÅ‚ niedawno po kilkumiesiÄ™cznej nieobecnoÅ›ci i przyprowadziÅ‚ ze sobÄ… wielu wojowników z plemienia nad jeziorem. Po czym dodaÅ‚: „Widać apetyt na kość sÅ‚oniowÄ… zwyciężyÅ‚ w nim - jakże to nazwać?”. Gdy dowiedziaÅ‚ siÄ™, że Kurtz jest bardzo chory przybyÅ‚ do obozowiska by siÄ™ ponownie nim zaopiekować. Podobno jego stan byÅ‚ ciężki. Marlow nie wierzyÅ‚ wÅ‚asnym oczom, gdy dziÄ™ki lunecie dostrzegÅ‚, iż na sÅ‚upy otaczajÄ…ce chatÄ™ obÅ‚Ä…kanego żądzÄ… koÅ›ci sÅ‚oniowej czÅ‚owieka, nabite sÄ… ludzkie gÅ‚owy. Tylko jedna z nich zwrócona byÅ‚a tyÅ‚em do budowli, pozostaÅ‚e skierowane byÅ‚y twarzÄ… ku niej. Ta, której oblicze widziaÅ‚ bohater byÅ‚a „czarna, zeschÅ‚a, zapadÅ‚a, z zamkniÄ™tymi powiekami - zdajÄ…ca siÄ™ spać u szczytu tego pala, a jej Å›ciÄ…gniÄ™te suche usta, ukazujÄ…ce wÄ…skÄ… i biaÅ‚Ä… liniÄ™ zÄ™bów, uÅ›miechaÅ‚y siÄ™, uÅ›miechaÅ‚y bez koÅ„ca do jakiegoÅ› nieustannego, żartobliwego snu wÅ›ród tej wieczystej drzemki”.
Jak siÄ™ później okazaÅ‚o dyrektor zdradziÅ‚ bohaterowi, iż nietypowe metody pana Kurtza doprowadziÅ‚y do ruiny caÅ‚y okrÄ™g. GÅ‚owy nabite na pal Å›wiadczyÅ‚y o tym, że ten czÅ‚owiek zatraciÅ‚ siÄ™ w swojej żądzy. PrzebywajÄ…cy z nim na co dzieÅ„ ludzie byli uwodzeni jego piÄ™knymi sÅ‚owami, przez co nie dostrzegali braków hamulców, jakie tkwiÅ‚y w tym mężczyźnie. Sam Kurtz uÅ›wiadomiÅ‚ sobie swojÄ… wadÄ™ dopiero w obliczu Å›mierci, ale „dzicz przejrzaÅ‚a go wczeÅ›nie i wywarÅ‚a na nim straszliwÄ… zemstÄ™ za dziwacznÄ… inwazjÄ™”. Rosjanin powiedziaÅ‚, że nie oÅ›mieliÅ‚ siÄ™ nigdy zdjąć głów z tych pali, ponieważ stanowiÅ‚y one pewne symbole. ZapewniaÅ‚, iż pan Kurtz nie boi siÄ™ tubylców, ponieważ sÄ… jego poddanymi. Wodzowie okolicznych wiosek przybywali do niego codziennie i padali przed nim na kolana. Gdy Marlow krzyknÄ…Å‚, że nie ma zamiaru wysÅ‚uchiwać o wspaniaÅ‚oÅ›ci poszukiwacza koÅ›ci sÅ‚oniowej, mÅ‚ody czÅ‚owiek byÅ‚ zdziwiony. Nie rozumiaÅ‚, jak można nie ubóstwiać pana Kurtza. Widocznie zapomniaÅ‚, iż bohater nigdy z nim nie rozmawiaÅ‚.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24  

Szybki test:

W „grobowym mieÅ›cie” mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ siedziba:
a) stacji przesyłowej
b) towarzystwa handlowego
c) departamentu kolonii
d) spółki transportowej
RozwiÄ…zanie

Marlow zdradził, iż jego poprzednik na stanowisku parowca zginął podczas kłótni z wodzem tubylczej wioski o:
a) wodÄ™
b) kość słoniową
c) pieniÄ…dze
d) kurÄ™
RozwiÄ…zanie

Podróż parowcem z Europy do przyszłego miejsca pracy zajęła Marlowowi:
a) dwa miesiÄ…ce
b) dwa tygodnie
c) trzydzieści dni
d) dziesięć dni
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„JÄ…dro ciemnoÅ›ci” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „JÄ…dra ciemnoÅ›ci” w piguÅ‚ce
Geneza „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Znaczenie tytuÅ‚u „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Czas i miejsce akcji „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Biografia Josepha Conrada
Motyw ciemnoÅ›ci w „JÄ…drze ciemnoÅ›ci”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Polityczno-spoÅ‚eczna problematyka „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Problematyka psychologiczna „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Uniwersalna wymowa „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Struktura i jÄ™zyk „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Narracja „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Styl „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Tło historyczne powieści - sytuacja Konga Belgijskiego u schyłku XIX stulecia
Kalendarium twórczości Josepha Conrada
Rola kobiet w „JÄ…drze ciemnoÅ›ci”
Obraz rdzennych mieszkaÅ„ców Konga i Afryki w „JÄ…drze ciemnoÅ›ci”
Ekranizacje „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Najważniejsze cytaty „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Bibliografia




Bohaterowie
Marlow – charakterystyka bohatera
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „JÄ…dra ciemnoÅ›ci”
Kurtz – charakterystyka bohatera



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies