Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Jądro ciemności

Szczegółowy plan wydarzeń „Jądra ciemności”


18. W dwie godziny po opadnięciu mgły parowiec został zaatakowany przez tubylców. Podczas napaści zginął czarnoskóry sternik parowca. Gwizdek parowy okazał się dużo bardziej skuteczny niż strzelby. Jego dźwięk wystraszył tubylców, którzy rozbiegli się w popłochu.

19. Marlow wyrzucił ciało sternika za burtę, co zdenerwowało zarówno czarnych, jak i białych członków załogi. Awantura ucichła natychmiast, gdy ich oczom ukazała się polana, na której stał krzywy budynek. Byłą to stacja Kurtza.

20. Załoga została powitana przez Rosjanina, zaślepionego wyznawcę Kurtza. Okazało się, iż to właśnie do niego należała książka, którą Marlow znalazł w opuszczonym obozowisku. Podczas gdy ludzie dyrektora udali się po Kurtza, bohater rozmawiał z Rosjaninem, który swoim strojem przypominał arlekina.

21. Wkrótce marynarz przekonał się, iż najlepszy agent towarzystwa w istocie oszalał. Mężczyzna grabił okoliczne wioski z kości słoniowej, do tego celu używał utworzonej z tubylców armii swoich wyznawców. Czarni traktowali Kurtza jak boga.

22. Marlow przeraził się, gdy ujrzał głowy czarnoskórych „buntowników” nabite na pale, które otaczały chatę Kurtza.

23. Kurtz rozkazał sowim wyznawcom, aby zeszli z drogi ludziom dyrektora i pozwolili im zabrać siebie na noszach na pokład parowca. Statek mógł wyruszyć dopiero następnego dnia, ponieważ nadchodziła już noc.

24. Marlow pomógł Rosjaninowi w ucieczce z pokładu parowca pod osłoną nocy. Mężczyzna obawiał się, iż groziło mu niebezpieczeństwo ze strony dyrektora, a bohater utwierdził go w tym przekonaniu.

25. Marynarz z przerażeniem odkrył, iż Kurtza nie ma w kajucie. Bez zastanowienia wyskoczył na brzeg i odnalazł tam czołgającego się z powrotem do swoich podwładnych ogarniętego chorobą poszukiwacza kości słoniowej. Marlowowi udało się namówić Kurtza, by powrócił z nim na pokład parowca.

26. W drodze powrotnej bohater spędził wiele godzin rozmawiając z Kurtzem, dzięki czemu zrozumiał, dlaczego wszyscy tak się nim zachwycali. Przeczuwając swoją śmierć, chory przekazał Marlowowi dokumenty oraz listy dla swojej narzeczonej.
27. Bohater był świadkiem ostatnich słów Kurtza, które brzmiały: „Zgroza! Zgroza!”. Po ich usłyszeniu Marlow udał się do jadalni, wkrótce potem boy dyrektora doniósł załodze o śmierci wybitnego poszukiwacza kości słoniowej.

28. Marlow powrócił do „grobowego miasta”, by tam spełnić ostatnie życzenia Kurtza. Czuł, iż już nigdy nie uwolni się od wspomnienia o wybitnym człowieku, który uległ swoim żądzom. Marynarz spotkał się z krewnym Kurtza oraz z dziennikarzem. Obydwóm przekazał dokumenty, a także rozmawiał na temat zmarłego.

29. Ostatnim zadaniem Marlowa w „grobowym mieście” było spotkanie z narzeczoną Kurtza. Zanim do niego jednak doszło, bohater spotkał na ulicy widmo zmarłego poszukiwacza kości słoniowej. Kurtz spoglądał Marlowowi w oczy i krzyczał: „Zgroza! Zgroza!”.

30. Spotkanie z kobietą okazało się dla bohatera trudniejsze niż przypuszczał. Pomimo, iż od śmierci Kurtza minęły już dwa lata, ona wciąż go opłakiwała.

31. Kobieta zapytała o ostatnie słowa narzeczonego przed śmiercią. Marlow skłamał, iż tuż przed odejściem Kurtz wypowiedział imię swojej ukochanej.

32. Marlow skończył swoją opowieść jeszcze przed wschodem słońca. Dyrektor rozkazał załodze „Nellie” przygotować się do wypłynięcia w morze.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Jądro ciemności” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Jądra ciemności” w pigułce
Geneza „Jądra ciemności”
Znaczenie tytułu „Jądra ciemności”
Czas i miejsce akcji „Jądra ciemności”
Motyw ciemności w „Jądrze ciemności”
Szczegółowy plan wydarzeń „Jądra ciemności”
Polityczno-społeczna problematyka „Jądra ciemności”
Problematyka psychologiczna „Jądra ciemności”
Biografia Josepha Conrada
Struktura i język „Jądra ciemności”
Narracja „Jądra ciemności”
Styl „Jądra ciemności”
Uniwersalna wymowa „Jądra ciemności”
Rola kobiet w „Jądrze ciemności”
Obraz rdzennych mieszkańców Konga i Afryki w „Jądrze ciemności”
Tło historyczne powieści - sytuacja Konga Belgijskiego u schyłku XIX stulecia
Kalendarium twórczości Josepha Conrada
Ekranizacje „Jądra ciemności”
Najważniejsze cytaty „Jądra ciemności”
Bibliografia
Bohaterowie
Marlow – charakterystyka bohatera
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Jądra ciemności”
Kurtz – charakterystyka bohateraPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies