Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Jądro ciemności

Charakterystyka pozostałych bohaterów „Jądra ciemności”


Główny bohater zauważył, iż w drodze powrotnej, gdy było już jasne, że Kurtz wkrótce umrze „Dyrektor był bardzo spokojny; nie miał już teraz powodu do istotnych obaw i ogarniał nas obu przenikliwym, zadowolonym spojrzeniem: cała historia skończyła się tak pomyślnie, jak tylko można było sobie życzyć”.

Księgowy

Mężczyzna, który pomimo swojego trzyletniego pobytu w Afryce wyglądał, jakby dopiero co przybył z Europy. Jego widok zaskoczył Marlowa, który był naocznym świadkiem agonii czarnoskórych niewolników: „W pobliżu zabudowań spotkałem białego, ubranego z tak nieoczekiwaną elegancją, że w pierwszej chwili wziąłem go za coś w rodzaju wizji. Zobaczyłem wysoki, nakrochmalony kołnierzyk, białe mankiety, lekką alpakową kurtkę, śnieżne spodnie, jasny krawat i lakierki. Kapelusza nie miał. Włosy jego były rozdzielone, wyczesane i wypomadowane, a w dużej białej ręce niósł parasol z zieloną podszewką. Był zdumiewający; za jego uchem tkwiło pióro”.

Chociaż pojawia się tylko na moment w powieści, to postać ta jest dosyć ważna. Uosabia ona cele i metody, jakie stawiało sobie towarzystwo handlowe w Afryce. Jego obecność w środku dżungli pokazuje, jak ważny dla spółki jest zysk, a jego nieskazitelny biały strój to sygnał dla całego świata, iż kompania jest moralnie nieskazitelna.

Gdy w jego chacie został umieszczony umierający agent, buchalter narzekał: „Jęki chorego (…) rozpraszają moją uwagę. A bez tego niezmiernie jest trudno ustrzec się błędów rachunkowych w tym klimacie”. Wolałby, żeby ludzie umierali z dala od niego, ponieważ dekoncentracja mogła prowadzić do błędów w liczeniu zysków towarzystwa. Śmierć była naturalnym elementem tego interesu, który w swoich założeniach miał przecież przede wszystkim służyć Afrykanom.
Conrad poprzez postać buchaltera zasugerował, iż kompania postępowała w sposób nieludzki. Dla księgowego liczby były ważniejsze niż ludzkie życie: „[Księgowy] pochylony nad swymi księgami, wciągał poprawnie pozycje różnych idealnie poprawnych transakcji; a pięćdziesiąt stóp poniżej progu chaty widać było nieruchome wierzchołki drzew w gaju śmierci”.
Fabrykant cegły

Sekretarz dyrektora Stacji Centralnej. „Był to jeden z głównych agentów, człowiek młody, elegancki, o obejściu dość powściągliwym; miał małą, rozwidloną bródkę i haczykowaty nos. Traktował z wysoka innych agentów, którzy ze swej strony twierdzili, że był szpiegiem dyrektora”, scharakteryzował tę postać Marlow.

Pomimo iż człowiek ten był odpowiedzialny za produkcję cegieł, to w całej Stacji Centralnej nie można było znaleźć choćby jednej. Świadczyło to tym, iż mężczyzna ten przebywał w Afryce z zupełnie innego powodu. Był zaufanym człowiekiem dyrektora, z którym łączyły go wspólne interesy. Obydwaj znajdowali się w trudnej sytuacji, ponieważ „przybycie tego Kurtza porządnie im obu krwi napsuło”.
Mężczyzna próbował wydobyć od Marlowa jak najwięcej informacji, ponieważ uważał go za protegowanego wielmożnych Europy. Człowiek ten był niezwykle nieporadny w swoich poczynaniach, wszyscy dokładnie wiedzieli kim był i o co mu chodziło.

Alians z dyrektorem przyniósł mu korzyści w postaci kilku przywilejów, na przykład posiadania świec, co przysporzyło mu niechęć ze strony pozostałych pracowników stacji.

Pielgrzymi

Grupa około dwudziestu pracowników Stacji Centralnej. Ten sarkastyczny przydomek, którym określał ich Marlow, zawdzięczają długim kijom, z którymi się nie rozstawali. Główny bohater najlepiej oddał ich charakter: „Jedynym ich szczerym uczuciem było pragnienie, aby się dostać na handlową placówkę, gdzie by można dobrać się do kości słoniowej i zarabiać na prowizjach. Intrygowali i spotwarzali się, i nienawidzili wzajemnie tylko z tego powodu, ale w gruncie rzeczy nie umieli skutecznie nawet kiwnąć palcem”.

strona:    1    2    3    4    5  

Szybki test:

Postać wzorowana na autentycznej osobie – Camille’u Delcommune to:
a) Księgowy
b) Sternik
c) Dyrektor stacji w Kongu
d) Fabrykant cegły
Rozwiązanie

Młody żeglarz, który powitał Marlowa w stacji dowodzonej przez Kurtza to:
a) Polak
b) Austriak
c) Niemiec
d) Rosjanin
Rozwiązanie

Rosjanin przypominał:
a) arlekina
b) żebraka
c) biznesmena
d) boga
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Jądro ciemności” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Jądra ciemności” w pigułce
Geneza „Jądra ciemności”
Znaczenie tytułu „Jądra ciemności”
Czas i miejsce akcji „Jądra ciemności”
Motyw ciemności w „Jądrze ciemności”
Szczegółowy plan wydarzeń „Jądra ciemności”
Polityczno-społeczna problematyka „Jądra ciemności”
Problematyka psychologiczna „Jądra ciemności”
Biografia Josepha Conrada
Struktura i język „Jądra ciemności”
Narracja „Jądra ciemności”
Styl „Jądra ciemności”
Uniwersalna wymowa „Jądra ciemności”
Rola kobiet w „Jądrze ciemności”
Obraz rdzennych mieszkańców Konga i Afryki w „Jądrze ciemności”
Tło historyczne powieści - sytuacja Konga Belgijskiego u schyłku XIX stulecia
Kalendarium twórczości Josepha Conrada
Ekranizacje „Jądra ciemności”
Najważniejsze cytaty „Jądra ciemności”
Bibliografia
Bohaterowie
Marlow – charakterystyka bohatera
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Jądra ciemności”
Kurtz – charakterystyka bohateraPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies