Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mistrz i Małgorzata

Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe

Autor: Ewa Petniak

10. Wieści z Jałty
Dyrektor finansowy Rimski i administrator Varionucha niepokoili się z powodu przedłużającej się nieobecności dyrektora teatru – Lichodiejewa. Kilkakrotnie pojawiała się kobieta z depeszami nadawanymi przez milicję z Jałty, na której posterunek podobno zgłosił się Stiopa. Było wprost niewiarygodne, by mężczyzna tak szybko zmienił miejsce pobytu. Rimski i Warionucha podejrzewali, że dyrektor znalazł się w okolicznej knajpie o nazwie „Jałta”, tam popił i stroi sobie z nich żarty. Wszelkie depesze postanowili włożyć do jednej koperty i odnieść je na milicję. By umożliwić Stiopie powrót do Moskwy, zamierzali, za pośrednictwem poczty, nadać pieniądze, o które Lichodiejew prosił w jednym z telegramów. Administrator odebrał telefoniczną pogróżkę, by nigdzie nie fatygował się z depeszami, ale nie usłuchał przestrogi. Niepostrzeżenie został zaatakowany przez czarnego kocura i niskiego człowieczka z kłem. Napastnicy zawlekli Warionuchę na ulicę Sadową do mieszkania Stiopy, gdzie zamierzała go pocałować zjawa nagiej rudej dziewczyny.
W gabinecie teatru Varietes znajdowało się dwóch ludzi: dyrektor finansowy Rimski i administrator Warionucha. Ten ostatni ukrywał się w gabinecie dyrektora z powodu amatorów wejściówek ma wieczorny występ profesora od czarnej magii. Gdy tylko zadzwonił telefon i usłyszał swoje nazwisko, odpowiadał, że go nie ma, bo wyszedł. Obydwaj panowie próbowali bezskutecznie skontaktować się ze Stiopą Lichodiejewem. Miał być w teatrze za pół godziny. Telefonował o jedenastej w sprawie Wolanda i obiecywał się pojawić.

Mijała druga, a jego jeszcze nie było. Mężczyźni zaczęli się niepokoić i w myślach „układać” różne scenariusze nieszczęść, np. że podobnie jak Berlioz wpadł pod tramwaj. Nagle do pomieszczenia weszła kobieta w mundurowej kurtce i czarnej spódnicy i podała depeszę do pokwitowania. Wynikało z niej, że dyrektor Varietes zgłosił się w Jałcie na milicję. Był bez butów i wyglądał na obłąkanego. Rimski i Warionucha zaczęli podejrzewać jakąś mistyfikację i wszczęli telefoniczne poszukiwania Stiopy, które przerwało ponowne pojawienie się kobiety z depeszą o treści potwierdzającej poprzednią. Za chwilę doręczycielka weszła jeszcze raz, niosąc ze sobą papier mający stanowić dowód o autentyczności podpisu. Podpis faktycznie był oryginalny, a tym samym stanowił większy powód do zmartwień. Dyrektor i administrator rozważyli jeszcze raz całą sprawę, nie dając wiary swoim przypuszczeniom. Nie mogli uwierzyć, ze Stiopa w ciągu zaledwie dziesięciu minut mógł przenieść się do Jałty. Telefonował do Rimskiego dwadzieścia po jedenastej, a o jedenastej trzydzieści zgłosił się na milicję w Jałcie. Czy to możliwe, by odległość ponad półtora tysiąca kilometrów – z Moskwy do Jałty przez Sewastopol dało się pokonać w ciągu dziesięciu minut? Żaden z nich w to nie wierzył.
Rimski zamówił błyskawiczną rozmowę telefoniczną z Jałtą, ale nie udało się zrealizować połączenia, ponieważ linia była uszkodzona. Wtedy postanowił zadepeszować. Oświadczył, ze zrozumiał treść poprzednich informacji i potwierdza zgodność podpisu, a w celu obserwacji maga poczynił już pewne kroki. Następnie wszystkie otrzymane depesze włożył do jednej koperty i nakazał odwieźć przesyłkę na milicję.

Warionucha ponownie skontaktował się telefonicznie z domem Lichodiejewa, ale Korowiow, odebrawszy słuchawkę, potwierdził, że dyrektora nie ma w domu i że wyjechał na przejażdżkę za miasto. Wówczas administrator przypomniał sobie nazwę restauracji o nazwie Jałta. Mężczyźni zgodnie stwierdzili, że ich kolega zapewne dobrze popił, a teraz stroi sobie z nich żarty. Po chwili znów weszła kobieta z depeszą potwierdzającą otrzymanie odpowiedzi w Jałcie. Zawierała ona również prośbę o pieniądze na powrót do Moskwy. Rimski bez wahania przekazał gońcowi żądaną kwotę pięciuset rubli, którą ów miał wysłać pocztą.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41  

Szybki test:

Azazello rozmawiał po raz pierwszy z Małgorzatą:
a) na Placu Smoleńskim
b) na Patriarszych Prudach
c) na Arbacie
d) na placu przed Kremlem
Rozwiązanie

Małgorzata była inteligentną:
a) trzydziestopięciolatką
b) dwudziestopięciolatką
c) czterdziestolatką
d) trzydziestolatką
Rozwiązanie

Woland oświadczył, że Berlioz:
a) nie dożyje poranka
b) nie poprowadzi zebrania literatów
c) zginie w wypadku komunikacyjnym
d) zginie przez ucięcie głowy
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe
Mistrz i Małgorzata – streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Mistrza i Małgorzaty”
Znaczenie tytułu i motta „Mistrza i Małgorzaty”
Główne wątki „Mistrza i Małgorzaty”
Świat przedstawiony w powieści „Mistrz i Małgorzata” – realizm i fantastyka
Michaił Bułhakow – życie i twórczość
Problematyka moralno – filozoficzna w „Mistrzu i Małgorzacie”
Obraz Moskwy lat trzydziestych XX wieku – w oparciu o powieść „Mistrz i Małgorzata”
Język „Mistrza i Małgorzaty”
„Mistrz i Małgorzata” jako arcydzieło literatury światowej
Polifoniczność narracji w powieści Bułhakowa
Kompozycja i struktura „Mistrza i Małgorzaty”
Problematyka władzy w „Mistrzu i Małgorzacie”
Historia Poncjusza Piłata i Jeszui Ha - Nocri
Historia miłości mistrza i Małgorzaty
„Mistrz i Małgorzata” jako parabola
„Powieść w powieści” na przykładzie „Mistrza i Małgorzaty”
Humor w „Mistrzu i Małgorzacie”
Twórczość Michaiła Bułhakowa
„Mistrz i Małgorzata” jako powieść wielogatunkowa
Nawiązania w „Mistrzu i Małgorzacie”
Motyw miłości w „Mistrzu i Małgorzacie”
Wybrane adaptacje „Mistrza i Małgorzaty”
Plan wydarzeń „Mistrza i Małgorzaty”
Najważniejsze cytaty „Mistrza i Małgorzaty”
Bibliografia




Bohaterowie
Małgorzata – charakterystyka postaci
Mistrz – charakterystyka postaci
Jeszua Ha-Nocri charakterystyka postaci
Wizja szatana (Woland) „Mistrza i Małgorzaty”
Piłat z Pontu – charakterystyka postaci
Charakterystyka bohaterów powieści mistrza
Charakterystyka gości z zaświatów - Woland i jego świta
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Mistrza i Małgorzaty”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies